Ledger Nano S | Bezpieczny i kompaktowy – recenzja

Portfel dla każdego

Biezpieczeństwo i multi-walutowość

Ledger Nano S pozwala przechowywać ponad 20 kryptowalut plus tokeny ERC.  Warto go mieć.

[wpsm_inline_list]

[/wpsm_inline_list]


Wstęp

Ledger Nano S to portfel, którym warto się zinteresować. Rynek sprzętowych portfeli kryptowalut stale rośnie, dając przy tym szereg ciekawych opcji do wyboru. Jeżeli jeszcze zastanawiasz się, czy warto zaiwestować w zewnętrzny portfel sprzętowy podpowiem Tobie, że takie portfele są o wiele bardziej bezpieczne w przechowywaniu kryptowalut, niż ich podatne na ryzyko online’owe odpowiedniki.

ledger nano s portfel kryptowalut

Co to jest Ledger Nano S?

Ledger Nano S to zewnętrzny portfel przeznaczony do przechowywania Bitcoina, Ethereum oraz wielu innych monet, który zawiera sprawdzone, mocne zabezpieczenia. Może być używany zarówno do przechowywania kryptowalut, jak również do przeprowadzania płatności z ich uzyciem.

Wśród niewątpliwych zalet Ledger Nano S wypada wymienić intuicyjność i prostotę obsługi, możliwość szybkiego przeprowadzania transakcji, wysoki poziom bezpieczeństwa.

Firma Ledger została załozona w 2014 roku we Francji. Już o momentu powstania, wyprodukowany przez nią portfel przyciągał uwagę społeczności kryptowalut. Zespół twórców Ledgera bardzo szybko osiągnął uznanie społeczności a samportfel stał się jedną z najchętniej wybieranych marek spośród wszystkich portfeli kryptowalut dostępnych na rynku – nie tylko tych zewnętrznych.

Taki, dajmy na to, TREZOR,który był na rynku o wiele dłużej niż Ledger, nie przeszkodził Francuzom dorównać jego popularności w dość krótkim okresie czasu. Teraz zaś idą, można powiedzieć, ramię w ramię.

W niniejszej recenzji chciałbym pokazać Tobie, czym charakteryzuje się Ledger Nano S jako zewnętrzny portfel sprzętowy, jak również porównać go z innymi portfelami wiodących na tym rynku producentów.

Czym ten portfel różni się od innych?

Co takiego specjalnego kryje się pod obudową portfela Ledger, że miałbyś chcieć go sobie kupic? Przecież wszystkie tego typu portfele są bezpieczne…

  • Możesz uzywać Ledger Nano S do przechowywania Bitcoina, ETH, ETC, Dash, Ripple, Stratis, ZCash, Litecoin, NEO, Bitcoin Gold,Bitcoin Cash, Viacoin i kilku innych altów. Pełną listę obsługiwanych coinów możesz podejrzeć tutaj.
  • Z racji faktu, ze Ledger Nano S jest portfelem sprzętowym, mozesz kontrolować wiele kont dla różnych obsługiwanych kryptowalut. To oznacza, że wszystkie kryptowaluty na Twoim Ledger Nano S będą zabezpieczone tym samym kluczem (backup key).

Przypuśćmy zatem, że trzymasz Bitcoin dla swojego przyjaciela, czy rodziny. Możesz nadać etykietę dla tego konta i utrzymywać je tak, jakby było Twoim własnym

  • Ledger obsługuje wszystkie tokeny ERC (altcoiny działające na blockchainie etehreum),jeżeli są obsługiwane przez MyEtherWallet. Sprawdziłem. Działa.
  • Portfel jest w pełni kompatybilny z systemami: Windows, Mac, Linux I Chrome OS. Możesz również podłączyć go do swojego smartfona na Adroidzie za pomocą kabla OTG.
  • Aby otrzymywać Bitcoin poprzez transakcje przychodzące, Twój Ledger Nano S nie musi być podłaczony do komputera. Otrzymasz skierowane do Ciebie Bitcoina nawet wtedy, kiedy Twój Ledger jest offline.


Jak skonfigurować i uruchomić Ledger Nano S

Aby zacząć korzystać z portfela, będziesz musiał podłączyć go najpierw do swojego komputera używając dołączonego przez producenta kabla. Zaraz popodłączeniu Ledger uruchomi się samoistnie i skieruje Cię do odwiedzenia strony https://www.ledgerwallet.com/start/ledger-nano-s.

  • Pierwszym krokiem jest ustalenie zabezpieczającego kodu PIN dla urządzenia. Poruszanie się po menu portfela widocznego na wyswietlaczu odbywa się za pomocą dwóch przycisków umieszczonych z boku urządzenia. Lewy i prawy przycisk pozwala na poruszanie się w dół i w góre interfejsu a jednoczesne przyciśnięcie odbydwu naraz powoduje zatwierdzenie operacji (tak, jak kliknięcie OK).
  • Ustaw PIN na conajmniej 4 cyfry. Upewnij się, że dobrze go zapamietałeś – ewentualnie zapisz go sobie I przechowuj notatkę w bezpiecznym miejscu. Ledger wymaga autoryzacji kodem PIN w wielu sytuacjech i bez niego jest po prostu bezużyteczny.
  • Jak tylko ustawisz swój PIN, Ledger Nano S poprosi Cię o zapisanie 24 słów będących dodatkowym zabezpieczeniem (recovery words).
  • Jak tylko zapiszesz sobie każde ze słów, urządzenie poprosi Cię o podanie czterech ostatnich – operację zatwierdzisz oczywiście jednoczesnym przyciśnięciem obydwu przycisków na obudowie.

Kiedy wykonasz wszystkie powyższe kroki pojawi się komunikat o gotowości portfela do pracy (Your device is now ready).

Instalacja aplikacji portfela

Aby w pełni wykorzysać możliwości i zasoby Ledgera, będziesz musiał skorzystać z przeglądarki Chrome. Ledger przygotował dla Chrome szereg aplikacji, dzięki którym możliwe jest wejście w interakcję z różnymi kryptowalutami – każda z nich ma praktycznie dedykowana inną aplikację.

Zainstaluj aplikację „Ledger Manager”. Dzieki niej, będziesz mógł doinstalować aplikacje deydkowane do obsługi różnych kryptowalut w Twoim portfelu. Do wyboru będziesz miećkilka apliakcji – po prostu pobierz je na dyskkomputera klikając  w zielony przycisk „download” znajdujący się obok nazwy kryptowaluty, którą chcesz przechowywać.

Ledger posiada własne aplikacje kryptowalutowe dedykowane Chrome

Przyjrzyjmy się aplikacji dla Bitcoin. Zaraz po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji zostaniesz poproszony o podanie kodu PIN. Nastepnie zostanie utworzony klucz publiczny (adres Bitcoin). Możesz wybrać odpowiadający Ci protokół Legacy albo Segwit – warto wybrać to drugie przez wzgląd na mniejsze opłaty transakcyjne za przesyłanie Bitcoina w sieci blockchain.

Aplikacja jest zaprojektowana bardzo funkcjonalnie i schludnie, przez co nie ma najmniejszego problemu z namierzeniem odpowiednich opcji. Bez problemu wyślesz i odbierzesz transakcję, czy utworzysz nowe konta.

Kompatybilność portfela

  • Systemy operacyjne
    • Windows (7+)
    • Mac (10.8 +)
    • Linux/ Chrome OS
    • Wymaga Google Chrome
  • Dostępne aplikacje portfela i integracje
    • Ledger Wallet Bitcoin
    • Ledger Wallet Ethereum
    • Ledger Wallet Ripple
    • Copay
    • Electrum
    • MyCelium
    • MyEtherWallet
    • GreenBits
    • BitGo


Obsługiwane kryptowaluty

W chwili pisania niniejszej recenzji (lipiec 2017) Ledger Nano S obsługuje następujące kryptowaluty:

Zalety i wady Ledger Nano S


Zalety:
  • Połączenie przez USB
  • Wiele kryptowalut
  • Wbudowany wyświetlacz
  • Bezpieczeństwo
  • Wiele aplikacji do obsługi różnych kryptowalut
  • Zabezpieczenie U2F certyfikowane przez FIDO
  • Dostępne opcje przywracania i odzyskiwania

Wady:
  • Stosunkowo młoda firma na rynku (ale czy to naprawdę jest wada?)



Cechy wyrózniające

    • Aplikacje dedykowane kryptowalutom(Ledger Manager)
    • Aplikacje o otwartym kodzie źródłowym (Open Source)
    • API

Gdzie możesz kupić Ledger Nano S?

Jeżeli chcesz kupić Ledger Nano S, kliknij zielony przycisk w na początku tej strony lub po prostu kliknij tutaj.

Podsumowanie

Osobiście korzystam z portfela Ledger Nano S od ponad roku i muszę przyznać, że sprawuje się znakomicie. Jak dotąd nie miałem z nim zadnych problemów. Również ze strony społeczności Bitcoin – ludi, którzy korzystają z tego portfela, nie słychać narzekań.

Jeżeli chodzi design i wygodę użytkowania warte podkreślenia jest to, że Ledger posiada metalową obudowę, która chroni wyswietlacz przez uszkodzeniami. Jest przy tym chuba najmniejszym (kompaktowym) portfelem sprzętowym na rynku a to wpływa znacząco na wygodę użytkowania.

Aplikacje kryptowalutowe, które dostarcza Ledger są intuicyjne w uzyciu i minimalistyczne, jezeli chodzi o warstwę wizualną. Interfejs uzytkownika nie sprawia najmniejszych problemów. Wszystkie dostepne opcje aplikacji są łatwe do odnalezienia i mozna swobodnie poruszać się po nich nawet nie czytając instrukcji (rzecz, jasna, warto to zrobić :).

Za wyborem Ledgera przemawia oczywiście możliwość przechowywania ponad dwudziestu rodzajów kryptowalut. Istotna jest także integracja z MyEtherWallet, dzięki której możesz przechowywać tokeny ERC (setki tokenów opartych o sieć Ethereum). O tym, jak przetransferować Ethereum na Ledger Nano S możesz przeczytać tutaj.

1 Komentarz
  1. Wiele osób twierdzi, że są to najbezpieczniejsze rozwiązania na rynku. Osobiście, nie jestem ich fanem. Swego czasu przetestowałem Ledger i jak dla mnie był bardzo oporny. Preferuję pełnię kontroli i szybkość działania. Tu mi tego zabrakło. Dla mnie jest to zwykły pendrive z odpowiednim oprogramowaniem. A to mogę sobie sam przygotować.
    Zdaję sobie jednak sprawę, że nie każdy ma czas, by przygotowywać tego typu pendrive. {Portfel pokroju Ledger warto rozważyć jeżeli rzadko obracasz kryptowalutami i służą Ci bardziej jako inwestycja długoterminowa. Wtedy wystarczy je wgrać na urządzenie i po prostu czekać.
    A co do bezpieczeństwa to faktem jest, ze zarówno Ledger jak i zwykły pendrive w przypadku gdy nie jest zbyt często używany to oferuje ten sam, wysoki poziom bezpieczeństwa. Zdecydowanie łatwiej jest chronić urządzenie, które leży gdzieś schowane niż portfel zainstalowany na komputerze ze stałym dostępem do inernetu.

Dodaj Odpowiedź

Your total score

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0