Kursy kryptowalut | Informacje i wykresy

flyingatom-01-300

[coin-market-cap id=”887″]

Aby zrozumieć, czym są kursy kryptowalut i jak je odczytywać, warto w pierwszej kolejności zainteresować się definicją kryptowaluty samej w sobie. Dodatkowo warto dowiedzieć się, w jakim celu i kiedy będziesz wykorzystywał kursy kryptowalut.

Jeżeli powyższe tematy są dla Ciebie jasne, zapraszam do zapoznania się z pozostałymi zakładkami tej strony. Do wyboru masz sekcje: Jak korzystać z tabeli kursów kryptowalut? oraz Kursy kryptowalut – szczegółowe informacje i wykresy.

Jeżeli masz ochotę zaczerpnąć trochę ogólnej wiedzy na temat kursów kryptowalut lub chciałbyś po prostu przypomnieć sobie pewne fakty – poniżej znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz 🙂

Co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluta jest formą wirtualnego pieniądza. Traktuje się ją jako środek wymiany wartości. Wykorzystuje ona rozwiązania kryptograficzne w celu zabezpieczenia i weryfikowania transakcji. Kryptografia znajduje także zastosowanie w procesie kontroli wytwarzania nowych jednostek danej kryptowaluty. Krótko mówiąc, kryptowaluta to taki ograniczony wpis w bazie danych, którego nikt nie może zmienić chyba, że zostaną spełnione określone warunki.

Czym jest kurs kryptowalut?

Ujmując rzecz najprościej, jak się da – kurs kryptowaluty to cena danej waluty (np. Bitcoina) wyrażona w innej walucie (np. walucie inflacyjnej (tzw. fiat) lub innej kryptowalucie). Na wszelkiego rodzaju giełdach kursy przedstawia się w parach. Przykładem pary walutowej określającej wartość BTC w PLN jest BTC/PLN. Jeżeli chodzi o pary krypto – krypto, przykładem niech będzie BTC/ETH, które mówi nam, ile ETH kosztuje 1 BTC.

Krótka historia kryptowalut

Większość prób stworzenia cyfrowej waluty podjęto podczas trawania boom’u technologicznego lat dziewięćdziesiątych. Wtedy to na rynku pojawiły się takie systemy, jak Flooz, Beenz, DigiCash. Wszystkie one jednak zawiodły oczekiwania zarówno swoich twórców, jak i związanych z nimi społeczności. Przyczyn tych porażek można by wymienić wiele. Głównie (jak to w życiu) chodziło o oszustwa, problemy z finansowaniem badań nad projektami oraz brak komunikacji pomiędzy szefami firm i ich pracownikami. 

Na początku 2009 r. anonimowy programista lub grupa programistów, ukrywający się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, przedstawił światu Bitcoin.  To pierwsza w historii, całkowicie zdecentralizowana kryptowaluta. W tym przypadku decentralizacja oznacza, że Bitcoin nie ma żadnego centralnego organu kontrolnego. Taka koncepcja bardzo przypomina sieci peer-to-peer służące do udostępniania plików.

Wiecej na temat historii Bitcoina przeczytasz tutaj

Akceptacja kryptowalut

W przeszłości próby znalezienia akceptanta, który zaakceptuje kryptowalutę do płatności było niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe. Obecnie jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Wielu kupców – zarówno online, jak i offline – akceptuje Bitcoin i inne kryptowaluty jako formę płatności.

Od ogromnych sklepów internetowych, takich jak Overstock i Newegg, po małe lokalne sklepy, bary i restauracje. Za Bitcoiny można płacić za hotele, loty, biżuterię, aplikacje, części komputerowe i wiele, wiele innych usług i przedmiotów.

Przykłądowo Apple honoruje co najmniej 10 różnych kryptowalut jako realną formę płatności w App Store. Oczywiście użytkownicy kryptowalut innych niż Bitcoin zawsze mogą wymienić swoje monety na BTC po satysfakcjonującym kursie. Ponadto istnieją witryny sprzedające karty podarunkowe, takie jak Gift Off, które akceptuje około 20 różnych kryptowalut. Poprzez karty podarunkowe można za pomocą kryptowalut kupić praktycznie wszystko.

Warto dodać, że istnieją takie platformy handlowe jak Bitify i OpenBazaar, na których płatności dokonuje się wyłącznie w oparciu o kryptowaluty.

Inwestowanie i spekulacja – kursy kryptowalut w użyciu

Wiele osób uważa, że kryptowaluty są najgorętszymi obecnie dostępnymi możliwościami inwestycyjnymi. W chwilach, kiedy kursy kryptowalut notują wzrosty i osiągają nowe szczyty – jest czas na realizację zysków, czyli sprzedaż.

Jak zapewne wiesz, istnieje wiele przykładów na to, jak ludzie stali się milionerami poprzez swoje inwestycje w Bitcoin. Wysoka cena za jedną wirtualną monetę czyni BTC najbardziej rozpoznawalną walutą cyfrową jak do tej pory. W grudniu 2017 roku odnotowano najwyższy, jak do tej pory kurs kryptowaluty Bitcoin, który wyniósł blisko 20 000 dolarów za sztukę.

Z kolei Ethereum, być może druga najbardziej ceniona kryptowaluta, zanotował najszybszy wzrost w historii walut cyfrowych. Od maja 2016 r. jego wartość wzrosła o co najmniej 2700 procent. Jeśli chodzi o cały sektor kryptowalut, to wzięte wszystkie razem odnotowały wzrosty kursu o ponad 10 000 procent, licząc od połowy 2013 roku.

Warto jednak zauważyć, że kryptowaluty są inwestycjami wysokiego ryzyka. Kursy kryptowalut, a tym samym ich rynkowa wartość zmienia się o wiele szybciej, niż inne aktywów tego typu. Co więcej, ten rynek nadal jest uregulowany tylko częściowo.

Jeśli zdecydujesz się zainwestować w te instrumenty lub spekulować nimi na giełdzie, będziesz musiał śledzić kursy kryptowalut.

Kursy kryptowalut śledzi się na giełdzie

Obecnie na giełdach dostępnych jest wiele kryptowalut o wielu różnych konceptach. Niektóre z nich koncentrują się na problemie prywatności, inne są mniej otwarte i zdecentralizowane niż Bitcoin, a niektóre wprost go kopiują.

Kupić Bitcoin jest dziś relatywnie łatwo. Istnieje wiele giełd, dzięki którym handel innymi kryptowalutami staje się coraz bardziej dostępny dla wszystkich. Jest to możliwe dzięki dużym giełdom, takim jak polski BitBay, Kraken, BitFinex, BitStamp i wiele innych, na których możesz śledzić kursy kryptowalut, takich jak Litecoin, Ethereum, Monero, Ripple i wiele, wiele innych.

Powinieneś pamiętać o bezpiecznym przechowywaniu kryptowalut, których stworzysz swoje inwestycyjne portfolio.Wszystkie główne giełdy oferują usługi portfela online. Ale, chociaż może się to wydawać mniej wygodne, najbezpieczniej jest przechowywać zasoby w portfelu offline na dysku twardym albo zainwestować w portfel sprzętowy (skorzystaj z naszej porównywarki portfeli sprzętowych).  Jest to najbezpieczniejszy sposób przechowywania monet i zapewnia pełną kontrolę nad swoimi zasobami. Oczywiście, jeżeli chcesz spekulować ceną krytpowalut, portfele giełdowe są najbardziej wygodne w użyciu z racji możliwości szybkiego dostepu do środków niezbędnych do przeprowadzenia transakcji.

Jak korzystać z tabeli kursów kryptowalut?

Kursy kryptowalut dostarczamy wam poprzez współpracę z coinmarketcap. To największy i najchętniej odwiedzany na świcie portal z kursami kryptowalut. Teraz, dzięki technologii API dostępny również na naszej stronie internetowej w języku polskim.

Tabela kursów kryptowalut na czasnakrypto daje Tobie możliwość przeglądania cen ponad 1000 kryptowalut. Kursy kryptowalut na naszej stronie aktualizowane są w czasie rzeczywistym, zgodnie z cenami prezentowanymi przez coinmarketcap.

Kursy kryptowalut na CzasNaKrypto – narzędzia i możliwości

Korzystanie z prezentowanych przez nas kursów kryptowalut daje Tobie następujące możliwości:

Narzędzia:

  • ceny kryptowalut na żywo. Z naszej tabeli kursów kryptowalut dowiesz się, o ile (procentowo) zmienił się kurs kryptowaluty w przeciagu ostatnich 24 godzin (kolumna ZMIANA 24H),
  • kapitalizacja rynkowa; w ten sposób określa się iloczyn aktualnej ceny kryptowaluty i ilości wszystkich jej monet, które są w obiegu. Wartość ta wyrażona jest w B (billion) – w miliardach lub M (million) – w milionach. Kapitalizacja rynkowa stanowi jedno z głównych kryteriów przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
  • wykres – miniatura wykresu w tabeli pokazuje kursy kryptowalut z ostatnich 7 dni. Jeżeli najedziesz na ikonę wykresu kursorem, będziesz mógł – bez konieczności klikania w daną kryptowalutę – podejrzeć poziomy cenowe za wskazany okres czasu
  • wolumen obrotu (za ostatnie 24h) – dzięki tej wartości dowiesz się, jak duże jest zainteresowanie inwestorów dana kryptowalutą. W trendzie wzrostowym (kiedy cena rośnie), wysoka wartość wolumenu potwierdza siłę popytu.

Możliwości:

  • sortowanie wszystkich kolumn w tabeli dla wygody i precyzji prezentowania danych.
  • wyszukiwarka – wpisz pełną nazwę kryptowaluty lub jej skrót (np. BTC) w pole wyszukiwarki. Nasza wyszukiwarka od razu, gdy tylko zaczniesz wpisywać wyświetli to, czego szukasz.
  • przeglądanie szczegółowych informacje na temat wybranej kryptowaluty oraz wykresu; W tym celu wystarczy, że klikniesz nazwę kryptowaluty z listy lub jej logo. Dostaniesz szereg szczegółowych informacji z rynku dotyczących danej krypto wraz z możliwością jej zakupu bezpośrednio z poziomu giełdy. O Twoje bezpieczeństwo dba połączenie szyfrowane za pomocą protokołu SSL.

Jak czytać kursy kryptowalut?

Tabela kursów kryptowalut na czasnakrypto.pl daje dostęp do szczegółowych, dynamicznie aktualizowanych danych odnośnie ceny, zmienności, kapitalizacji rynkowej i wolumenu obrotu ponad 1000 kryptowalut.

To jednak nie wszystko. Każda kryptowaluta, której kurs prezentujemy na tej stronie może zostać wybrana przez Ciebie do szerszej eksploracji. Przykładowo, jeżeli interesują Ciebie kursy kryptowalut BTC, ETH, czy XMR – po prostu kliknij ich nazwy lub loga. Otworzy się strona ze szczegółowymi informacjami na temat kursu danej kryptowaluty, jej wykres i wiele innych, ciekawych i przydatnych informacji. Jakie informacje o poszczególnych kursach kryptowalut uzyskasz?

Kursy kryptowalut

Informacje o aktualnym kursie i procentowej wartości zmienności kursu w czasie ostatnich 24h (wzrost lub spadek kursu). Pozostałe dane prezentowane w tym miejscu to: kapitalizacja rynkowa, wolumen obrotu, informacja o ilości monet kryptowaluty, które aktualnie są w obiegu oraz miejsce w rankingu kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej.

Podstawowe dane to jednak nie wszystko, co mamy do zaoferowania. Na stronie każdej kryptowaluty dajemy Tobie możliwość zapoznania się z treścią wielu zewnętrznych źródeł,które dotyczą tylko bezpośrednio jej. Są to linki do eksploratora bloków (księgi transakcji (blockchain), zawierającej informacje o wszystkich transakcjach), oficjalnej strony projektu, manifestu twórców (white paper). Znajdziesz tu również linki do kanałów społecznościowych poświęconych danej kryptowalucie.

Dodatkowo w tej sekcji, będziesz mógł od razu przejść na stronę giełdy, na której kupisz, bądź sprzedasz daną kryptowalutę:

Wykres kursu kryptowaluty

W tej części strony będziesz mógł zapoznać się z wykresem aktualnej ceny kryptowaluty. Możesz filtrować widok wg kryterium daty, wyświetlić wykres w skali dziennej, tygodniowej, miesięcznej itd. Pod grafem wykresu znajdziesz informację o wolumenie transakcji we wskazanym okresie czasu:

Kursy kryptowalut na giełdach

Strona konkretnej kryptowaluty umożliwia Tobie również zapoznanie się z parami do handlowania na giełdach z uwzględnieniem wybranej przez Ciebie kryptowaluty. Z tego zestawienia dowiesz się, na jakich giełdach i w jakich parach można handlować Twoją kryptowalutą. Tabela uwzględnia dodatkowe informacje, takie jak kursy kryptowalut, dobowy obrót oraz informację odnośnie aktualizacji danych.

Wszystkie kolumny w tabeli możesz sortować i filtrować wedle uznania. Dodatkowo, jeżeli chcesz poznać kurs danej pary kryptowalut oraz dowiedzieć się, na jakiej giełdzie się nią obraca – skorzystaj z wyszukiwarki.

Kliknięcie w nazwę giełdy lub jej logo skutkuje z kolei wyświetleniem pełnej informacji na jej temat z uwzględnieniem wszystkich aktywów udostępnianych w jej ramach:

Historyczne zmiany kursów kryptowalut

Chcesz dowiedzieć się, jak zmieniał się kurs przeglądanej właśnie kryptowaluty w czasie? Kolejna tabela na stronie odpowie na Twoja potrzebę.

Korzystając z tego narzędzia dowiesz się, jak dzień po dniu zmieniały się następujące wartości: kurs kryptowaluty, cena, wolumen obrotu oraz kapitalizacja rynkowa.

Tak samo, jak w przypadku pozostałych tabel prezentowanych na czasnakrypto.pl, wszystkie kolumny możesz dowolnie sortować. Jeżeli interesuje Ciebie analiza zmienności w szerszym horyzoncie czasowym – po prostu zmień ilość wyświetlanych wyników:

Strumień tweetów

Strona każdej kryptowaluty zawiera również strumień tweetów. Dzięki niemu będziesz na bieżąco ze wszystkimi tweetami w temacie analizowanej kryptowaluty. Wszystko bez konieczności logowania się na Tweetera:

Jeżeli udostępniane przez nas narzędzia przypadły Tobie do gustu – polub lub udostępnij nas na Facebooku 🙂 Dziękujemy 🙂

Nadal jesteś głodny wiedzy? Przeczytaj:

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0