Co to jest blockchain | Technologia blockchain w pigułce

Zastanawiasz się, co to jest blockchain? Nie da się ukryć, że technologia blockchain to zagadnienie, które zrewolucjonizuje świat, jaki znamy. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej na ten temat. W tym artykule znajdziesz informacje w pigułce oraz parę źródeł solidnej wiedzy wprost od praktyków z branży. Zaczynamy:)

co to jest blockchain artykułCo to jest blockchain (łańcuch bloków)?

Najpopularniejszą walutą cyfrową w technologii Blockchain jest Bitcoin. To dobry punkt wyjścia do zrozumienia, w jaki sposób działa Bitcoin i kryptowaluty do niego podobne. Jeżeli chcielibyśmy pokusić się o sformułowanie krótkiej definicji, mogłaby ona wyglądać następująco:

Blockchain to model rozproszonej bazy danych, który działa jako księga do przechowywania transakcji i zarządzania nimi. Każdy rekord w tej bazie danych nazywamy blokiem, a każdy następny blok w tym łańcuchu jest połączony z blokiem go poprzedzającym. Każdy blok zawiera swoje własne dane i informacje. Po wprowadzeniu rekordów do łańcucha bloków nie można ich już nigdy usunąć. Każda transakcja jest weryfikowana za zgodą większości uczestników systemu.

Transakcje w tym łańcuchu są weryfikowane na podstawie porozumienia wszystkich uczestników całego systemu. Blockchain jest niezmienny, a wprowadzone do niego informacje pozostają takie same przez cały czas.

zastosowania blockchain artykułCzy Blockchain to rewolucja na miarę Internetu?

Blockchain niewątpliwie jest rewolucją na miarę swoich czasów. Jest to technologia, która przenosi zaufanie w transakcji z podmiotów trzecich (takich, jak instytucje, czy banki) do rąk własnych stron, które ją przeprowadzają. Jest szybki i bezpieczny. Nadchodząca przyszłość pokaże z pewnością wiele nowych, ciekawych zastosowań dla tej technologii, a my zapewne już niedługo o nich usłyszymy.

Łańcuch bloków jest jak Internet w latach 90-tych XX wieku. Wówczas wielu nie potrafiło sobie nawet wyobrazić jego możliwych zastosowań. Dziś już wiemy, że wielu dziedzinach życia i biznesu trudno byłoby nam się bez niego obyć. Tak samo będzie z Blockchain.

Dla przykładu, transakcje na rynku nieruchomości wymagają podpisów pomiędzy kupującymi, sprzedającymi i ich przedstawicielami finansowymi. Podstawową przewagę, jaka daje blockchain w takich zastosowaniach jest zapewnienie bezpieczeństwa kupującym i sprzedającym. Wiele platform już wdrożyło tą technologię.

bezpieczeństwo blockchainPrzykłady zastosowań Blockchain

Oprócz oczywistych zastosowań w sektorze finansowym, blockchain z powodzeniem jest stosowany ww wielu innych gałęziach biznesu i gospodarki. Technologia ta znajdzie zastosowanie miedzy innymi w następujących sektorach

Służba zdrowia: w większości krajów na świecie może być zastosowany z powodzeniem w celu włączenia do sieci szpitali, lekarzy, pacjentów oraz firm ubezpieczeniowych. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko oszustw, różnego rodzaju nadużyć oraz problemu nieautoryzowanego dostępu do dyskretnych i anonimowych danych medycznych.

Obronność: bezpieczeństwo danych w tym sektorze jest bardzo ważne, często na miarę zdrowia i życia obywateli Państwa. Zastosowanie łańcucha bloków mogłoby wyeliminować problem miejsca przechowywania danych. W celu rozwiązania tego problemu wrażliwe dla obronności państwa dane są rozmieszczone w różnych lokalizacjach. Technologia Blockchain w różnych centrach danych może zapewnić bezpieczeństwo tych danych w sieci.

Polityka: w instytucjach rządowych funkcjonują komórki, które odpowiadają za przepływ danych między różnymi sektorami Państwa. Technologia Blockchain znajduje w tym miejscu doskonały zestaw zastosowań.  Mogłaby być, na przykład, odpowiedzialna za bezpieczne i terminowe udostępnianie danych. Dodatkowo,  może poprawić przejrzystość i stanowić wsparcie w zwalczaniu zjawisk korupcyjnych w świecie polityki.

Prawo: W firmie prawniczej można by dokonywać płatności za pomocą inteligentnych umów (tzw smart contracts). Jest to jedna z  koncepcji w ramach technologii blockchain. W przypadku bezpiecznych transakcji płatność może być realizowana automatycznie pod warunkiem wykonania celów i zadań założonych w smart kontrakcie.

Merytoryczna rozmowa z ekspertem i genialne video

Specjalnie dla czytelników czasnakrypto.pl przeprowadziłem długi wywiad z prezesem Blockchain Development Foundation – Kamilem Gancarzem. Rozmawialiśmy o zasadach działania, bezpieczeństwie oraz możliwych zastosowaniach Łańcucha bloków. Pan Prezes wypowiedział się także na temat potencjału i przyszłości tej technologii. Jestem przekonany, że po przeczytaniu tego wywiadu Twoja wiedza będzie już kompletna:

Blockchain ujarzmiony | Wywiad z Kamilem Gancarzem

Czytanie jednak to nie wszystko. Nawet najlepsza infografika nie jest często w stanie przedstawić zawiłości skomplikowanych procesów technologicznych. Dlatego też długo szukałem w sieci materiału video, który w moim odczuciu w sposób jasny i przystępny wytłumaczyłby, czym jest technologia blockchain. Rozwiązanie nadeszło wraz z kanałem młodego developera @savjee na YouTube. Uważam, że to najlepszy materiał video, po obejrzeniu którego nawet laik zrozumie ten temat. Video jest po angielsku. Zachęcam Ciebie do obejrzenia go.

Słowem podssumowania

Informacje, które zawarłem w tym artykule, stanowią jedynie „pigułkę” wiedzy. Zachęcam Ciebie do obejrzenia video @savjee i przeczytania mojej rozmowy z Kamilem Gancarzem, dzięki czemu zdobędziesz wiedzę na ten temat wprost od ludzi, którzy zajmują się tym zagadnieniem na co dzień.

Jestem pewien, że Blockchain ma i będzie miał ogromny wpływ na świat, w którym żyjemy. Drzemie w nim ogromny potencjał, który można wykorzystać w celu zabezpieczenia danych i zadbania o ich integralność. Transparentność transakcji w każdym systemie jest obligatoryjna, jeżeli chcemy uniknąć bycia oszukanym. Ta technologia zmieni cały Internet i to już niebawem.

Skorzystaj z narzędzi:

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0