Trezor | Pionier branży portfeli sprzętowych – recenzja

Trezor nadal liderem w sektorze portfeli sprzętowych

Klasyka w nowoczesnym wydaniu

Trezor urzeka prostotą i intuicyjnością użycia. Jest bezpieczny i godny zaufania. Niewątpliwie wart swojej ceny.

[wpsm_inline_list]

[/wpsm_inline_list]


Co to jest TREZOR?

Premiera: 2014

Miejsce rejestracji firmy: Praha, Czech Republic – firma Satoshi Labs

Aktualna cena: EUR 89

Trezor to zewnętrzny portfel sprzętowy Bitcoin, który swoją premierę miał w 2014 roku. Jest pierwszym w historii portfelem, który był w stanie zoferować społecznosci Bitcoin jego bezpieczne przechowywanie, zachowując jednocześnie wygodę użytkowania, którą oferowały portfele dostępne z poziomu przeglądarki internetowej.

Trezor to urządzenie niewielkich rozmiarów, które możesz połączyć z komputerem za pomocą kabla USB. Służy do przechowywania Bitcoina i innych kryptowalut (ich kluczy prywatnych) z dala od zagrożeń (offline), jak również do dokonywania transakcji wysyłania i odbierania wirtualnych monet. Z tego portfela możesz korzystać bezpiecznie nawet na zainfekowanym komputerze!

trezor design i możliwości

Jak działa Trezor?

Protokół Bitcoina działa w oparciu o wysyłanie wiadomości w całej sieci bitcoin. Te wiadomości (które w rzeczywistości są transakcjami) podpisywane są przez specjalny algorytm. Aby wysłać transakcję w Bitcoinie musisz posiadać specjalny „podpis” nazywany kluczem prywatnym. Zadaniem portfela Trezor jest przechowywanie tych kluczy.

Trezor zabezpieczony jest kodem PIN. Jeżeli ktoś ukradnie Twój portfel, nieautoryzowane uzyskanie dostępu do niego nie będzie możliwe. Trezor zaprojektowany jest w bardzo inteligentny sposób, przez co nawej jeżeli komputer na którym używasz Trezor zostanie zhakowany, atakujący nigdy nie poznają Twojego kodu PIN.

W odróżnieniu od wielu miejsc w Internecie oferujących przechowywanie Bitcoin, portfel Trezor oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Większość giełd kryptowalut i portfeli online oferuje podpisywanie transakcji i przechowywanie kluczy prywatnych na komputerze lub, co gorsza w Internecie (online).

Kiedy korzystasz z obsługiwania transkacji kryptowalutowych w taki sposób łatwo możesz paść ofiarą ataku oszusta na swoim własnym komputerze, jak również stać się bezpośrednią ofiarą ataku na serwery firmy, z oprogramowania której korzystasz.

Kompatybilność portfela

Jakie urządzenia i systemy operacyjne wspiera Trezor?

Portfel oferuje pełne wsparcie dla systemów Windows (od wersji 7 wzwyż), OS X (od wersji 10.11) oraz Linux. Możesz również korzystać z portfela z urządzeniami z systemem Android poprzez port USB.

Które przeglądarki internetowe są aktualnie wspierane przez portfel Trezor?

Przeglądarkami wspieranymi przez producenta portfela są Chrome i Firefox. Pozostałe z nich mogą być uzyteczne, nie ma natomiast gwarancji prawidłowego działania wszystkich funkcjonalności.

Jakie portfele są kompatybilne z Trezor?

Lista portfeli online, które współpracują z Trezor rośnie i jest sukcesywnie rozszerzana. Aktualnie podstawowymi klientami  są Trezor Wallet i Mycelium. Dzieki tym aplikacjom możesz sprawdzić stan konta Twoich kryptowalut bez konieczności podłaczania portfela Trezor do komputera. Dzięki tym aplikacjom możesz również generować nowe adresy (klucze publiczne). Aby zobaczyć pełną listę aplikacji wspierających portfel, zajrzyj TUTAJ.

Kryptowaluty obsługiwane przez Trezor

Na chwilę obecną są to: Bitcoin, Lіtесоіn, Dаѕh, Zсаѕh, Bіtсоіn Cаѕh, Bіtсоіn Gоld, Ethеrеum (+ wszystkie tokeny ERC-20), Ethеrеum Clаѕѕіс, Exраnѕе, UBIQ, NEM, Nаmесоіn, Dоgесоіn i Bіtсоіn Testnet.

Kryptowaluty i przeznaczone dla nich interfejsy portfela
Bitcoin (BTC) TREZOR Wallet (T. Wallet)
Litecoin (LTC) (T. Wallet)
DASH (T. Wallet)
Zcash (ZEC) (T. Wallet)
Bitcoin Cash / Bcash (BCH) (T. Wallet)
Bitcoin Gold (BTG) (T. Wallet)
Ethereum (ETH) MyEtherWallet
Ethereum Classic (ETC) MyEtherWallet
ERC-20 Tokens MyEtherWallet
Expanse (EXP) MyEtherWallet
UBIQ (UBQ) MyEtherWallet
NEM (XEM) NEM Nano Wallet
Namecoin brak interfejsu
Dogecoin brak interfejsu
Bitcoin Testnet Custom TREZOR Wallet

Czym Trezor różni się od zwykłego portfela online?

Kiedy decydujesz się na przechowywanie swoich kryptowalut w tradycyjnym portfelu online wystawiasz je i siebie na wysokie ryzyko kradzieży, bądź zagubienia. Spójrz, jak wygląda lista zdarzeń, których efekty już dotknęły korzystających z usług portfeli internetowych:

• Komputer uzytkownika został zhakowany i ukradziono hasło dostepu do portfela online

• Serwery firmy obsługującej portfel online zostały zhakowane i wszystkie Bitcoiny klientów zostały skradzione

• Firma udostępniająca portfel online bankrutuje i znika z Internetu

• Właściciele firmy defraudują środki powierzone przez klientów

• Błąd (luki) w kodzie programu portfela online mogą doprowadzić Ciebie do utraty zdeponowanych kryptowalut

• Twój komputer lub smartfon zostają skradzione w chwili, kiedy jesteś jeszcze zalogowany w programie internetowego portfela

Jeśli skorzystasz z portfela Trezor, nic takiego nigdy Cię nie spotka.

Konfiguracja portfela Trezor

1. Podłącz urządzenie do komputera za pomocą kabla USB.

2. Przejdź do aplikacji myTrezor i ściągnij rozszerzenie dla przeglądarki internetowej, z której korzystasz.

(Ten proces jest zautomatyzowany, musisz jednak zezwolić ręcznie na instalację pluginu)

3. Jak tylko wtyczka zostanie zaktywowana, aplikacja poprosi Cię o ustalenie kodu PIN.

(nie musisz wspisywać PINu z klawiatury, możesz skorzystać z wirtualnej klawiatury wyświetlonej przez aplikację na ekranie komputera)

  • pozycja każdej cyfry w ustalonym numerze PIN będzie zmieniać się losowo za każdym razem, kiedy będziesz chciał logować się do portfela – aplikacja poinformuje Cię o oczekiwanej kolejności cyfr
  • ktokolwiek korzystający z keylogerrów lub każdy, kto bedzie chciał uzyskać zdalny dostęp do Twojego komputera nie będzie w stanie określić kolejność cyfr kodu PIN do logowania. Są one prezentowane wyłącznie Tobie na wyświetlaczu portfela Trezor

4. Zapisz wygenerowaną listę 24 losowych słów. Będzie ona Twoją „frazą odzyskiwania”

  • Ten zestaw słów pozwoli Tobie na rekonstrukcję portfela w przypadku, gdy go zagubisz lub zostanie skradziony.
  • Trezor korzysta ze standardów BIP39 oraz BIP44 dla każdego nowo tworzonego portfela (klucza publicznego). Dzięki tej technologii będziesz mógł bez problemu odzyskać utracony dostęp do portfela dzięki liście 24 słów. Działa ze wszystkimi kompatybilnymi aplikacjami i interfejsami portfela Trezor
  • WAŻNE: nie rób kopii cyfrowych ani nie nagrywaj swojej frazy odzyskiwania. Najlepszym pomysłem jest zapisanie listy długopisem. Zalaminuj ją i schowaj w bezpieczne miejsce.

Obsługa Trezor – odbieranie Bitcoin

1. Kliknij „Account#1” w aplikacji myTrezor po lewej stronie ekranu. Przy pierwszym uruchomieniu wyświetlona zostanie pusta lista transakcji.

2. Wybierz opcję „Receive” by uzyskać swój pierwszy adres bitcoin do otrzymywania pzelewów w kryptowalucie.

• Jeżeli będziesz przesyłać kryptowalutę ze smartfona możesz skorzystać z opcji skanowania kodu QR, który znajduje się obok adresu.

3. Zawsze wtedy, kiedy ktoś wyśle środki na adres publiczny Twojego portfela, na liscie transakcji pojawi się transakcja oznaczona zielonym kolorem (incoming – przychodząca).

• Na początku transakcje będą oznaczone statusem „unconfirmed” – niepotwierdzona.

• Pełne zatwierdzenie transakcji przez sieć nie powinno zająć dłużej, niż 15 minut.

• Natychmiast po zatwierdzeniu transakcji, tekst „unconfirmed” zostanie zastapiona datą i godziną pełnego przetworzenia. Od tej chwili przesłane środki są do Twojej dyspozycji.

Bezpieczeństwo i prywatność

  • Musisz zapamietać, że ustawiony na poczatku konfiguracji Trezora kod PIN jest wymagany do wysyłania transakcji. Za każdym razem, kiedy pomylisz się wpisując PIN, będziesz mógł podjąć kolejną próbę po proporcjonalnie dłuższym czasie. Chcąc zgadywać PIN 30 razy pod rząd zajęłoby to 17 lat.
  • Do listy 24 słów możesz dodać 25-te dla jeszcze większego bezpieczeństwa. Musisz je koniecznie zapamietać, bedzie bowiem wymagane do odzyskiwania portfela a bez jego uzycia nie będzie to możliwe.
  • Wyświetlacz Trezora pozwala na potwierdzanie transakcji wychodzących.
  • Trezor oferuje wysoki poziom prywatności. Producent nie ma mozliwości uzyskania dostępu do Twoich kryptowalut, ponieważ każdy egzemplarz urządzenia posiada oddzialny numer seryjny.
  • Całe oprogramowanie Trezor jest open source’ owe.
  • Żadne dane wrażliwe ani hasła nie są konieczne do korzystania z portfela.

Dla uzyskania i utrzymania największego możliwego poziomu bezpieczeństwa w czasie korzystania z Trezor firma zaleca korzystanie z przeglądarki Chrome.

Zalety i wady


Zalety:
  • wygodne połączenie USB
  • multi-walutowość i obsługa tokenów ethereum
  • wyświetlacz OLED
  • ekstremalne bezpieczeństwo
  • wiele aplikacji portfela dla większej elastyczności użytkowania
  • dostępność opcji kopii zapasowej i odzyskiwania

Wady:
  • Póki co nie znaleźliśmy:)



Cechy wyrózniające

    • Łatwe w obsłudze rozszerzenie przeglądarki
    • API

Podsumowanie

Trezor to sprzętowy portfel kryptowalut, który zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa w połączeniu ze stylem i zaufaniem ze strony społeczności. Mam nadzieję, że po lekturze tej recenzji poznałeś juz odpowiedzi na najważniejsze pytania. Zachęcam Ciebie oczywiście do przeczytania recenzji pozostałych portfeli sprzętowych Bitcoin. Masz pytania? Napisz do mnie.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Your total score

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0