Kupiłeś lub zamierzasz kupić Bitcoin lub inną kryptowalutę i zastanawiasz się, gdzie ją przechowywać? W tym artykule biorę na warsztat omówienie bezpiecznych sposobów przechowywania Twoich kryptowalut a w szczególnosci portfele Bitcoin.
[wpsm_inline_list]
[/wpsm_inline_list]Jaki jest najlepszy sposób na bezpieczne przechowywanie Bitcoin?
Popularność Bitcoina rośnie z dnia na dzień. Przez ostatnie miesiące jego cena zmieniała się wielokrotnie – zarówno w górę, jak i w dół (zobacz historię cen BTC). Wzrosty ceny zanotowane pod koniec ubiegłego roku jeszcze bardziej napędziły modę na Bitcoin. Niestety, razem z rosnącą świadomością użytkowników kryptowalut oraz ich chęcią zakupu, rośnie również intensywność ataków hakerskich.
W czasach, kiedy ludzie coraz chętniej lokują swoje oszczędności w kryptowalutach (często bardzo duże oszczędności!), nie idzie to niestety w parze z edukacją na temat bezpieczeństwa. Oczywiste jest w tej sytuacji to, że hakerzy wpadają na coraz bardziej wymyślne pomysły na kradzież kryptowalut. Zdarza się na przykład, że kradzieże dokonywane są niejako na oczach posiadaczy a Ci niewiele mogą z tym zrobić. Dziej się tak głównie (niestety) przez swoje niedbalstwo i lenistwo w zakresie zadbania o własne bezpieczeństwo.
Istnieje na szczęście wiele urządzeń, takich jak na przykład portfele Bitcoin, dzięki którym przechowywanie zakupionych kryptowalut da Tobie spokojny sen.
Przyjrzyjmy się, w jaki sposób możesz chronić Twoje kryptowaluty i jakich zasad należy bezwzględnie przestrzegać, abyś mógł poczuć się bezpiecznie.
Desktopowe portfele Bitcoin
Desktopowe portfele Bitcoin to takie, ktore oferują wiele zalet, jak również przewag nad standardowymi portfelami online dostepnymi z poziomu przegladarki internetowej (np. Coinbase). Podczas, gdy do portfeli online można dostać się z każdego miejsca oraz urządzenia na świecie, które posiada dostęp do Internetu, są one również o wiele bardziej podatne na ataki hakerskie. Przyczyną jest oczywiście ogólna dostepność możliwości logowania.
Portfele desktopowe dają możliwość uzyskania dostepu jednynie z poziomu Twojego osobistego komputera poprzez klucze na nim przechowywane. Poprzez to Twoje klucze prywatne nie są narażone na ekspozycję online, przez co już w dużej mierze bezpieczniejsze.
Komputery są podatne na ataki hakerskie i wirusy. Zawsze zatem istnieje możliwość, że Twój komputer zostanie zainfekowany przez wirusy w rodzaju malware, zaprojektowane chociazby do wykradzenia kluczy prywatnych a tym samym Twoich Bitcoinów.
Jednym z najbardziej polecanych i najlepiej sprawdzonych przez społeczność Bitcoina portfelem desktopowym jest Electrum.
Sprzętowe portfele Bitcoin – najbezpieczniejsze
Zewnętrzne, sprzętowe portfele Bitcoin są na dzień dzisiejszy najbardziej bezpiecznym sposobem przechowywania Bitcoina i innych kryptowalut. Są to urządzenia, wyglądem przypominające pendrive’y, które podłącza się bezpośrednio do komputera. Taki portfel możesz zatem schować sobie po prostu do kieszeni i zabrać ze sobą gdziekolwiek zechcesz.
Dodatkową cechą wyróżniającą ten rodzaj portfela nad innymi jest możliwość uzyskania całkowitej anonimowości w chwili, gdy inicjujesz transakcję. Z portfelem sprzętowym nie są powiązane żadne dane identyfikujacę go z Twoją osobą – nie musisz podawać imienia, nazwiska, adresu, itp.
Zewnętrzne portfele Bitcoin są odporne na ataki typu malware. Jeżeli zdarzy Ci się stracić portfel, będziesz mógł odzyskać swoje kryptowaluty na podstawie specjalnie zabezpieczonej frazy odzyskiwania.
W poniższym zestawieniu znajdziesz recenzje i porównanie trzech wiodących na rynku modeli portfeli sprzętowych:
Logo Recenzja Ocena Porównaj Kup Teraz
Ledger Nano S | Bezpieczny i kompaktowy – recenzja
299,99PLN
Trezor | Pionier branży portfeli sprzętowych – recenzja
299,99PLN
KeepKey | Król designu – recenzja portfela bitcoin
Portfel papierowy
Portfel papierowy to również bardzo bezpieczny sposób przechowywania kryptowalut. Jego przygotowanie będzie wymagało jednak od Ciebie trochę więcej wiedzy i umiejętności. Taki portfel możesz wygenerować korzystajac z wielu generatorów dostępnych online, możesz również przygotować go samodzielnie poprzez system Linux zachowując jeszcze większy poziom bezpieczeństwa procedury generowania portfela – poprzez brak połączenia z Internetem. Mam w planach napisanie szczegółowego poradnika na ten temat a zatem zachęcam Ciebie, abyś trzymał rękę na pulsie:).
Taki paierowy portfel Bitcoin warto zalaminować i schować w bezpiecznym miejscu (przezorny zawsze ubezpieczony – najlepiej kilka kopii w kilku róznych bezpiecznych miejscach).
Monety Bitcoin
Ostatnio na rynku pojawiła się mozliwość zakupienia „fizycznej postaci Bitcoina” jako monety z predefiniowaną, przydzieloną uprzednią warością kryptowaluty na zasadzie zastosowanie specjalnej naklejki, która uniemożliwia nieautoryzowany dostęp do środków. Aby kupić taka monetę musisz najpierw, rzecz jasna, kupić odpowiednią ilość Bitcoina, który zostanie do niej przypisany, opłacić koszt samego nośnika – monety oraz jej wysyłki.
Zabezpiecz swoje portfele Bitcoin
Tak samo jak w realnym życiu dbasz o bezpieczeństwo swojego prawdziwego portfela, powinieneś zadbać o ten kryptowalutowy. Bitcoin daje możliwość przesyłania swojej wartości dokądkolwiek chcesz w bardzo prosty sposób oraz pozwala utrzymywać środki pod stałą kontrolą.
Jeżeli będziesz przestrzegał podstawowych zasad bezpieczeństwa możesz być pewien, że Bitcoin i kryptowaluty, które trzymasz w swoim portfelu pozostana tam nienaruszone iw pełni bezpieczne.
Oto 10 zasad, których powinieneś przestrzegać, aby Twoje portfele bitcoin były maksymalnie zabezpieczone:
1. Uważaj na oszustów
Jeżeli chcesz powierzyć przechowywanie kryptowalut zewnętrznym, online’ owym firmom – bądź ostrożny. Wiele z internetowych portfeli i giełd padało ostatnimi czasy ofiarami ataków. Do tego czesto dochodzi problem braku odpowiedniego zabezpieczenia środków klientów (w tym polis ubezpieczeniowych) tak, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych banków. Zwykle bowiem, takie internetowe portfele nie zaoferują tobie niczego w stylu „funduszu gwarancyjnego”. Twoje środki zatem najprawdopodobniej bezpowrotnie przepadną (jeżeli oczywiscie dojdzie do jakiegoś ataku na taką giełdę, czy internetowy portfel).
Jeżeli jednak zdecydujesz się trzymać środki na giełdzie (będzie tak zapewne, jeżeli chcesz obracać kryptowalutami na bieżąco) – zadbaj o dodatkowe zabezpieczenie w postaci 2FA. To dwuetapowa weryfikacja, która przy próbie zalogowania na Twoje konto poprosi Ciebie o wpisanie kodu wysłąnego na przykład na smartfon lub na adres poczty elektronicznej. W ten sposób weryfikuje się, czy konto, na które próbujesz się logować na pewno należy do Ciebie.
Ja osobiście natychmiast po zakupie transferuję kryptowaluty na zewnętrzny portfel sprzętowy – w moim przypadku jest to Ledger.
2. Przechowuj w jednym miejscu tylko niewielkie ilości kryptowalut (dywersyfikacja środków)
Portfel Bitcoin jest jak portfel z gotówką. Założę się, że nie trzymasz wszystkich swoich pieniędzy w jednym portfelu lub na jednym koncie w banku. Tak samo powinieneś postępować, jeżeli chodzi o przechowywanie kryptowalut.
Generalnie zaleca się, aby mniejsze ilości kryptowalut – przeznaczone na przykład do codziennego użytku – trzymać na komputerze, czy smartfonie, podczas gdy pozostałe, większe ilości przechowywać w kilku róznych miejscach o większym poziomie bezpieczeństwa.
3. Zabezpiecz swój portfel
Przechowywana w bezpiecznym miejscu kopia zapasowa portfela kryptowalut może uchronić Ciebie przed skutkami awarii komputera i wielu zwyczajnych ludzkich pomyłek. Kopia zapasowa pomoże Ci również odzyskać dostęp do portfela w przypadku jego utraty w wyniku kradzieży komputera lub smartfona oczywiście pod warunkiem, że uprzednio zaszyfrowałeś portfel.
4. Regularnie wykonuj kopię zapasową
Niektóre portfele Bitcoin korzystają z wielu kluczy prywatnych przechowywanych wewnętrznie. Jeżeli Twoja kopia zapasowa obejmuje tylko klucze prywatne aktualnie widocznych adresów Bitcoin, możesz nie odzyskać lwiej części swoich środków w chwili, gdy będziesz przywracał portfel za pomocą kopii zapasowej.
Aby tego uniknąć, musisz pamiętać o regularnym przeprowadzaniu kopii zapasowej portfela kryptowalut. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że obejmuje ona wszystkie aktualne i zmienione adresy Bitcoin. Wszystkie aplikacje będą niebawem korzystać z portfeli, które na których kopię zapasową wystarczy zrobić tylko raz, ale póki nie wszystkie obsługują taką mozliwość, warto zadbać o to samodzielnie.
5. Zaszyfruj kopie zapasowe portfela online
Każda kopia zapasowa, którą przechowujesz online, jest wysoce narażona na kradzież. Przecież wszyscy wiemy, że komputer, który jest podłączony do Internetu, jest podatny na działanie wirusów i programów szpiegowskich i z reguły zabezpieczamy się przed tym różnymi programami antywirusowymi. Tak samo jest z plikami przechowywanymi online a kopia zapasowa Twojego portfela kryptowalut jest przecież takim plikem. W tej sytuacji, zaszyfrowanie kopii zapasowej Twojego portfela online jest bardzo dobrą praktyką, którą gorąco polecam Tobie stosować.
6. Korzystaj z kilku bezpiecznych lokacji dla swoich kryptowalut
Wystawienie kryptowalut na działanie słabych punktów oprogramowania i luk bezpieczeństwa to błąd. Jeżeli kopia zapasowa Twojego portfela jest przechowywana w więcej, niż w jednym miejscu jest mniej prawdopodobne, że jakiekolwiek nieprzewidziane zdarzenie wpłynie na brak możliwosci odzyskania dostępu. Zapisuj kopie zapasowe na różnych nośnikach zewnętrznych, takich jak pendrive’y, czy płyta CD.
7. Zaszyfruj portfel
Zaszyfruj nie tylko portfele Bitcoin, ale również urządzenia, na których je trzmasz – komputer, czy smartfon. Pozwoli to Tobie zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Jeżeli ustalisz hasło dostepu złodziejowi trudniej będzie dostać się do zapisanego na urządzeniu portfela kryptowalut.
8. Dobrze pilnuj swoich haseł
Nie wolno Ci zapomnieć hasła dostepu do portfela, w przeciwnym wypadku możesz bezpowrotnie stracić swoje kryptowaluty. Bitcoin oferuje bardzo ograniczone możliwości odzyskiwania haseł w przciwieństwie, na przykład, do banków.
Będziesz potrzebował swojego hasła do portfela nawet po latach niekorzystania z portfela i to w niezmienionej formie. Dla pewności warto przechowywać hasła w formie wydrukowanej i zalaminowanej poza komputerem.
9. Korzystaj wyłącznie z silnych haseł
To oczywiście zasada stara jak świat, ale niestety mało kto z nas się do niej stosuje. Każde hasło, które zawiera tylko litery lub łatwo rozpoznawalne, powszechne słowa, jest łatwe do odgadnięcia i złamania przez hakerów.
Przyjmuje się, że silne hasło powinno zawierać minimum 16 znaków w postaci zestawu przypadkowych liter, cyfr i znaków specjalnych. Takie hasła są oczywiście trudne do zapamiętania ale warto podjąć ten wysiłek.
10. Oszczędności i zarobki z inwestycji trzymaj wyłącznie na portfelach sprzętowych
Stosuj zewnętrzne, sprzętowe portfele Bitcoin zapewniają aktualnie najwyższy poziom bezpieczeństwa dla Twoich oszczędności. Dzięki takim portfelom możliwe jest przechowywanie kryptowalut w dowolnym, bezpiecznym miejscu z dala od Internetu.
Używaj portfeli sprzętowych w połączeniu z regularnym sporządzaniem kopii zapasowych i opcji zaszyfrowania samego urządzenia. W załaczonej w artykule tabeli znajdziesz kilka propozycji bezpiecznych, zewnętrznych portfeli Bitcoin.