Bank Rosji chce zakazać sprzedaży kryptowalut Rosjanom

8 grudnia 2022

Rosyjski bank centralny popiera pomysł legalizacji biznesu wydobywania kryptowalut, ale tylko wtedy, gdy górnicy sprzedają swoje monety osobom, które nie są rezydentami Rosji.

Bank Rosji poparł pomysł legalizacji wydobycia kryptowalut w Rosji w ramach projektu ustawy wprowadzonego w połowie listopada 2022 roku. Podmiot chce jednak pozwolić górnikom na sprzedaż swoich kryptowalut tylko na zagranicznych giełdach oraz osobom, które nie są rezydentami Rosji –  podała lokalna agencja informacyjna Interfax.

„Uważamy, że kryptowaluta uzyskana w wyniku wydobycia może być sprzedawana wyłącznie za pomocą zagranicznej infrastruktury i tylko nierezydentom. Ogólnie rzecz biorąc, trzymamy się stanowiska o niedopuszczalności obiegu waluty cyfrowej na terytorium Federacji Rosyjskiej” – poinformowało biuro prasowe banku.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że wiele zagranicznych giełd kryptowalutowych zakazało Rosjanom korzystania z ich platform zgodnie z sankcjami dotyczącymi wojny Rosji na Ukrainie. Bank Rosji jest od dawna zwolennikiem umożliwienia rezydentom handlu tylko za pośrednictwem zagranicznych platform handlowych.

Zgodnie z propozycją Banku Rosji, górnicy, którzy chcą sprzedawać swoje samodzielnie wydobyte kryptowaluty w Rosji, muszą przeprowadzać operacje za pośrednictwem „autoryzowanej organizacji”.

W ostatnim czasie rosyjskie Ministerstwo Finansów sprzeciwiło się propozycji Banku Rosji, aby wprowadzić ścisłe licencjonowanie operacji wydobywania kryptowalut w Rosji. 6 grudnia 2022 r. wiceminister finansów Aleksiej Mojseew powiedział, że rosyjski bank centralny opracował nowy plan, aby zezwolić na wydobycie tylko za pośrednictwem „autoryzowanych organizacji”. Według urzędnika, taki środek zasadniczo przyniósłby całkowite licencjonowanie wydobycia kryptowalut. – Jesteśmy temu przeciwni – stwierdził.

Jak wcześniej informowano, rosyjscy ustawodawcy wprowadzili projekt ustawy o wydobyciu kryptowalut do niższej izby parlamentu 17 listopada 2022 r. Oryginalna wersja ustawy nie zawiera zakazu sprzedaży wydobytej kryptowaluty mieszkańcom Rosji. Jednocześnie ustawa nie pozwala górnikom sprzedawać swoich monet nigdzie indziej niż na zagranicznych giełdach lub za pośrednictwem wspieranej przez państwo platformy, która jest opracowywana w ramach eksperymentalnego reżimu prawnego dla kryptowalut.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0