Indyjskie banki mają być gotowe na blockchain i sztuczną inteligencję

Zastępca gubernatora Banku Rezerw Indii Mahesh Kumar Jain poinformował dyrektorów indyjskich banków, że powinni być przygotowani na innowacyjne technologie, takie jak sztuczna inteligencja i blockchain.

Najwyższy urzędnik federalny reprezentujący indyjski bank centralny zalecił wszystkim bankom przyjęcie sztucznej inteligencji i technologii blockchain w celu zapewnienia zrównoważonego wzrostu i stabilności. Podczas konferencji zorganizowanej przez Bank Rezerw Indii dla dyrektorów indyjskich banków, zastępca gubernatora Mahesh Kumar Jain omówił strategie ryzyka związane ze zrównoważonym wzrostem i stabilnością.

Podczas swojego wystąpienia Jain mówił o znaczeniu skutecznego ładu korporacyjnego oraz struktury i procesów zarządzania, jeśli chodzi o przygotowanie się na przyszłe zagrożenia. Zakłócenia technologiczne, zmieniające się oczekiwania klientów i zagrożenia cyberbezpieczeństwa, między innymi, stworzyły nowe zestawy zagrożeń dla banków w zakresie technologii, biznesu i operacji. Jego rada dotycząca sprostania tym wyzwaniom polegała na skupieniu się na wdrożeniu nowoczesnych technologii. Aby przygotować się na przyszłość Jain zalecił indyjskim bankom przyjęciu takich technologii, jak sztuczna inteligencja i blockchain, a także skupienie się na transformacji cyfrowej, poprawie jakości obsługi klienta i inwestowaniu w środki cyberbezpieczeństwa.

Cyfrowa waluta indyjskiego banku centralnego została uruchomiona 1 listopada 2022 r. i zaczęła być testowana pod kątem funkcjonalności offline w marcu 2023 r. W tym czasie dyrektor wykonawczy RBI Ajay Kumar Choudhary podzielił się zamiarem Indii wykorzystania CBDC jako środka wymiany.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że sąsiadujące z Indiami państwo, Pakistan, ogłosiło w ostatnim czasie niedawno ambitny plan przeszkolenia 1 miliona absolwentów IT w zakresie sztucznej inteligencji do 2027 roku. Planowane przez Pakistan przypadki użycia sztucznej inteligencji obejmują między innymi przewidywanie pogody, optymalizację łańcucha dostaw w rolnictwie i transformację usług zdrowotnych.

Bank Rezerw Indii powstał 1 kwietnia 1935 roku zgodnie z postanowieniami ustawy o banku rezerw Indii z 1934 roku. Centrala Banku Rezerw początkowo znajdowała się w Kalkucie, ale została przeniesiona na stałe do Bombaju w 1937 roku. W centrali urzęduje Prezes. Tam też tworzona jest polityka banku. Choć pierwotnie podmiot stanowił własność prywatną, od nacjonalizacji w 1949 roku, Bank Rezerw jest w pełni własnością rządu Indii.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0