Japonia uruchamia pilotażowy projekt cyfrowego jena

30 maja 2023

Wraz z zakończeniem weryfikacji koncepcji Bank Japonii rozpoczął pilotażowy projekt CBDC.

Bank Japonii opublikował wyniki drugiej fazy eksperymentu proof-of-concept swojej cyfrowej waluty banku centralnego potwierdzając tym samym, że rozpoczęty w kwietniu 2023 r. pilotażowy projekt CBDC rozpoczął się zgodnie z harmonogramem. Druga faza PoC trwała rok, od kwietnia 2022 r. do marca 2023 r., i obejmowała funkcje uzupełniające podstawowe funkcje księgi testowane w pierwszym rocznym eksperymencie.

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez Bank Japonii, w drugiej fazie przetestowano technologię wdrażania górnych limitów zasobów CBDC, które opisano jako zabezpieczenia zapewniające stabilność systemu finansowego w przypadku nagłego przejścia z rachunków bankowych na CBDC. Obejmowało to przypadki, w których jeden użytkownik miał wiele kont u wielu pośredników. Zbadano również wygodę użytkowników w inicjowaniu i planowaniu płatności. Ponadto na zapleczu przeprowadzono eksperymenty z językiem bazy danych i projektem księgi, a także przetestowano model tokenów o elastycznej wartości. Wdrożono również system orkiestracji, aby szybciej obsługiwać wiele transakcji na tym samym koncie.

Podczas eksperymentu konta założono 100 tys. użytkowników z pięcioma pośrednikami i przyjrzano się obciążeniom 500 i 3000 transakcji na sekundę. Kwestie związane z prywatnością były brana pod uwagę przez cały czas, ale nie były przedmiotem szczegółowej dyskusji. Z kolei o płatnościach offline dyskutowano w kontekście zapobiegania oszustwom i zachowania prywatności.

Ostatecznie Proof-of-concept zostały uznane za udane w osiągnięciu pożądanych rezultatów. W najbliższym czasie w ramach projektu pilotażowego cyfrowego jena zbadane zostaną kompleksowe przepływy procesów oraz dalsze połączenia z systemami zewnętrznymi. „Decyzja o tym, czy wydać CBDC, powinna zostać podjęta w drodze dyskusji wśród japońskiej opinii publicznej” – napisano w raporcie.

Przedstawiciele Banku Japonii oświadczyli, że podejmą ostateczną decyzję w sprawie emisji CBDC do 2026 roku.

Cyfrowy jen to pierwsza cyfrowa waluta emitowana przez dużą gospodarkę, która od kwietnia 2021 r. przechodzi publiczne testy. Cyfrowy jen jest prawnym środkiem płatniczym. Został on zaprojektowany do natychmiastowego przemieszczania się zarówno w transakcjach krajowych, jak i międzynarodowych, ma też być tańszy i szybszy niż istniejące transakcje finansowe. Przez niektórych komentatorów cyfrowy juan jest postrzegany jako forma nadzoru i kontroli chińskiego rządu nad użytkownikami i ich transakcjami finansowymi.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0