Gazprombank zaleca powolne wprowadzanie CBDC

9 lutego 2023

Spółka zależna wiodącej rosyjskiej rządowej firmy gazowej Gazprom publicznie zaproponowała, by dać bankom więcej czasu przed wdrożeniem cyfrowego rubla.

Jak poinformowały lokalne media, Gazprombank, jeden z 15 banków uczestniczących w pilotażu CBDC, wydał publiczne oświadczenie z sugestią, aby postępować ostrożnie w odniesieniu do interesów tradycyjnych banków. „Konieczne jest, aby banki podjęły środki w celu złagodzenia potencjalnych strat. Stąd kluczowe jest rozpoznanie potencjalnego ryzyka związanego z przejściem na rubel cyfrowy i podejście do jego wdrożenia z ostrożnością, dając systemowi finansowemu wystarczająco dużo czasu na dostosowanie” – czytamy w komunikacie. W oświadczeniu przyznano jednak, że CBDC pomoże podnieść przejrzystość w całym rosyjskim systemie finansowym i gospodarce.

Rosyjski oddział McKinsey oszacował potencjalne straty tradycyjnych banków z tytułu wdrożenia CBDC na około 3,5 mld dolarów (równowartość 250 mld rubli) w ciągu pięciu lat. Jednocześnie firma doradcza oszacowała zysk detalistów na 1,1 mld dolarów rocznie.

Prace nad CBDC w Rosji rozpoczęły się jeszcze w 2020 roku. Cyfrowy rubel jest obecnie testowany pod kątem rozliczeń z bankami i ma zostać ukończony w 2023 roku. Według najnowszej aktualizacji polityki pieniężnej Banku Rosji, organ ten rozpocznie podłączanie wszystkich banków i instytucji kredytowych do platformy cyfrowego rubla w 2024 roku.

Centralny Bank Rosji rozpoczął również rozwój systemu rozliczeń transgranicznych z wykorzystaniem CBDC. Kraj ten stanął w obliczu rosnących sankcji finansowych i handlowych od czasu eskalacji wojny rosyjsko-ukraińskiej, gdy rozpoczął pełnowymiarową inwazję na Ukrainę pod koniec lutego 2022 roku.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0