Firma sprzedała część swoich udziałów w Bitcoinach w pierwszym kwartale 2021 r., generując dochód netto w wysokości 272 milionów dolarów.
W 30-stronicowej prezentacji dołączonej do kwartalnych wyników finansowych producent pojazdów elektrycznych odnotował spory przychód. „Rok do roku, pozytywny wpływ wzrostu wolumenu, regulacyjnego wzrostu przychodów z kredytów, poprawy marży brutto spowodowanej dalszymi redukcjami kosztów produktu i sprzedażą Bitcoinów (101 mln USD dodatniego wpływu, po odliczeniu powiązanych strat, w linii Restrukturyzacja i inne), zostały głównie zniwelowane niższy ASP, zwiększony SBC, dodatkowe koszty łańcucha dostaw, inwestycje badawczo-rozwojowe i inne elementy. Koszty przejścia na Model S i Model X miały negatywny wpływ zarówno na zysk brutto, jak i na wydatki na badania i rozwój” – napisano w dokumencie
W swoim kwartalnym rachunku przepływów pieniężnych firma podała, że przychody ze sprzedaży aktywów cyfrowych wyceniono na 272 mln USD.
Producent pojazdów elektrycznych trafił na pierwsze strony gazet w lutym 2021 r. po ujawnieniu strategicznego nabycia BTC o wartości 1,5 miliarda dolarów. W tamtym czasie stanowiło to 7,7% pozycji gotówkowej brutto Tesli. Firma ogłosiła również, że zaakceptuje Bitcoin jako zapłatę za swoje samochody bez konieczności zamiany go na walutę fiducjarną.
Poza działalnością kryptowalutową Tesla odnotowała w pierwszym kwartale 2021 roku dochód netto w wysokości 438 milionów dolarów, co oznacza nowy rekord wszechczasów. Zysk na akcję wyniósł 93 centy przy przychodach w wysokości 10,39 miliardów dolarów. Firma kierowana przez Elona Muska poinformowała również, że spodziewa się, że wzrost dostaw pojazdów przekroczy 50% w 2021 roku, co oznacza minimalne dostawy w liczbie około 750000 pojazdów.
Jak czytamy na stronie internetowej firmy, Tesla została założona w 2003 roku przez grupę inżynierów, którzy chcieli udowodnić, że ludzie nie muszą iść na kompromis, aby używać samochodów elektrycznych – i że mogą być lepsze, szybsze i przyjemniejsze w prowadzeniu niż napędzane silnikiem spalinowym. Dzisiaj Tesla nie tylko produkuje w pełni elektryczne samochody, ale tworzy także skalowalne produkty do generowania i magazynowania czystej energii. Działalność Tesla opiera się na założeniu, że im szybciej świat odchodzi od paliw kopalnych i zmierza do bezemisyjnej przyszłości, tym lepiej.