Bank centralny Sri Lanki kończy realizację platformy KYC proof-of-concept

Niedawna niepewność gospodarcza Sri Lanki wydaje się być siłą napędową jej zainteresowania kryptowalutą i nową eksploracją przez rząd technologii KYC.

Projekt banku centralnego Sri Lanki, obejmował 3 współpracowników, którzy opracowali koncepcję platformy KYC opartej na Blockchain. Platforma została również przetestowana przez bank centralny oraz 10 regionalnych i międzynarodowych banków komercyjnych, w tym Amana Bank, Bank of Ceylon, Cargills Bank, Commercial Bank of Ceylon, DFCC Bank, Hatton National Bank, HSBC, National Development Bank, People’s Bank i Standard Bank. Zespół zainicjował projekt w lipcu 2019 r., a 10 czerwca 2021 r. zakończył rozwój i testowanie eksperymentalnej platformy.

– Zaprosiliśmy firmy programistyczne do bezpłatnego opracowania wspólnego KYC proof-of-concept, jako projektu krajowego. Reakcja na przyłączenie się do tego projektu, zarówno lokalnie, jak i na arenie międzynarodowej, była niezwykle pokrzepiająca i z radością możemy powiedzieć, że sfinalizowaliśmy wybór odpowiednich kandydatów, którzy wkrótce rozpoczną rozwój platformy – powiedział dyrektor banku centralnego ds. płatności i rozliczeń D. Kumaratunge.

Projekt był częścią większej inicjatywy rządu Sri Lanki, zatytułowanej „Perspektywy dobrobytu i świetności w ramach krajowych ram polityki krajowej”. Jak donosi Crypto Daily UK, minister ds. koordynacji i monitorowania projektów Namal Rajapaksa zaproponował powołanie komitetu ds. kryptowalut w celu nadzorowania eksploracji możliwości wykorzystania blockchain i kopania kryptowalut w planach Sri Lanki dotyczących stworzenia bardziej cyfrowego społeczeństwa.

Podobnie jak wiele krajów na całym świecie, Sri Lanka odczuła poważne skutki gospodarcze z powodu globalnej pandemii. Statystyki rządowe sugerują, że kraj odbudowuje się po wzroście PKB na poziomie -16,4 w II kwartale 2020 r. Państwo straciło jednak ponad 400 milionów dolarów w dochodach z branży turystycznej i 1,3 miliarda dolarów z zatrudnienia za granicą podczas pandemii.

Wydaje się, że niedawna niepewność gospodarcza Sri Lanki była siłą napędową zainteresowania kryptowalutą i nową eksploracją przez rząd technologii KYC. Wolumen rupii lankijskiej na giełdzie peer-to-peer Paxful osiągnął szczyt w 2021 roku. Skok w handlu kryptowalutami i inwestowaniu w tym kraju skłonił rząd Sri Lanki do wydania ostrzeżenia o zagrożeniach związanych z inwestowaniem w kryptowaluty.

Eksploracja kryptocentryczna rządu Sri Lanki odzwierciedla działania regulacyjne innych rządów na całym świecie. Przepis podatkowy w ustawie o infrastrukturze prezydenta USA Joe Bidena zaniepokoił wiele podmiotów działających w amerykańskiej branży blockchain. Również Unia Europejska poinformowała o utworzeniu nowej agencji, która ma rozprawić się z praniem brudnych pieniędzy i zwiększyć przejrzystość kryptowalut.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0