Bank centralny Ukrainy promuje kryptowaluty

22 września 2021

Bank centralny Ukrainy udzielił wsparcia branży po tym, jak ukraiński parlament przyjął na początku września 2021 r. ważną ustawę o kryptowalutach.

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) wydał 13 września 2021 r. oficjalne oświadczenie w sprawie podstawowych zasad polityki pieniężnej na 2022 rok, w którym zwrócił szczególną uwagę na regulację kryptowalut. Bank podkreślił, że dostrzega znaczenie innowacji technologicznych związanych z wirtualnymi aktywami i widzi „wiele obiecujących możliwości”, takich jak poprawa dostępu do usług finansowych i zwiększenie konkurencji na rynku płatności. Według NBU kryptowaluty takie jak Bitcoin (BTC) nie miały znaczącego wpływu na ukraińską politykę monetarną i stabilność finansową ze względu na obecny, stosunkowo ograniczony poziom adopcji i dużą zmienność cen. Ponieważ jednak bank jest przekonany, że dalszy wzrost adopcji ostatecznie zmniejszy zmienność kryptowalut, NBU podejmie pewne działania w celu zapewnienia stabilności finansowej. W związku z tym podmiot zwróci należytą uwagę na monitorowanie ryzyka szybkiego przyjęcia kryptowalut, szczególnie skupiając się na prywatnych stablecoinach, rodzaju kryptowaluty powiązanej z aktywami bazowymi, takimi jak waluta fiducjarna lub metal szlachetny.

Według banku kryptowaluty ostatecznie stwarzają potencjalne ryzyko zastąpienia waluty krajowej i powstania równoległego obiegu pieniężnego poza kontrolą NBU. Inne zagrożenia obejmują odpływ kapitału zagranicznego, obawy o pranie pieniędzy, a także „wypieranie tradycyjnej bankowości” jako całość. Aby zminimalizować to ryzyko, Bank Centralny Ukrainy będzie pracować nad tym, aby hrywna ukraińska była jedynym prawnym środkiem płatniczym na Ukrainie. Jednocześnie bank centralny nadal będzie zaangażowany w promowanie kryptowalut. „Narodowy Bank będzie dążył do zbudowania systemu zapewniającego przejrzyste i zrozumiałe regulacje państwowe, które będzie promować rozwój uczciwego i efektywnego obrotu wirtualnymi aktywami” – napisano w komunikacie.

Narodowy Bank Ukrainy zwrócił również uwagę, że będzie nadal badać międzynarodowe doświadczenia związane z opracowywaniem cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Przypomnijmy, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij podpisał ustawę, która oficjalnie umożliwiła NBU wydanie CBDC w lipcu 2021 r.

Przypomnijmy, że 8 września 2021 r. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła 8 września projekt ustawy „O aktywach wirtualnych”, przyznając prawne uznanie kryptowalutom takim jak Bitcoin. Pomimo tego, że Bitcoin nie jest prawnym środkiem płatniczym, według niektórych urzędników rządowych przepisy nadal zezwalają na płatności oparte na kryptowalutach poprzez konwersję aktywów kryptograficznych na fiat.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0