Bank Indonezji dołącza do wyścigu walut cyfrowych banków centralnych

25 maja 2021

Po wprowadzeniu w 2017 roku zakazu płatności kryptograficznych władze Indonezji chcą zezwolić na płatności w cyfrowej walucie rupii.

Bank Indonezji to jeden z ostatnich światowych banków centralnych, który ogłosił plany stanowej waluty cyfrowej w obliczu znacznego wzrostu liczby płatności cyfrowych w tym kraju.

Jak donosi agencja Reuters, 25 maja 2021 r. gubernator Perry Warjiyo poinformował, że bank centralny Indonezji planuje wprowadzenie cyfrowej waluty rupii jako legalnego instrumentu płatniczego w tym kraju. Urzędnik zauważył, że rupia jest do tej pory jedyną prawnie akceptowaną walutą płatniczą w Indonezji, a bank centalny będzie dążyć do uregulowania cyfrowej rupii w taki sam sposób, w jaki reguluje transakcje gotówkowe i kartowe.

Według Warjiyo, Bank Indonezji bada obecnie potencjalne korzyści płynące z cyfrowej rupii, w tym jej wpływ na politykę pieniężną i systemy płatnicze, a także ocenia gotowość infrastruktury finansowej. Gubernator zaznaczył również, że bank ocenia również potencjalne możliwości technologiczne w zakresie budowy cyfrowej waluty banku centralnego. Przemawiając na transmitowanej strumieniowo konferencji prasowej urzędnik nie określił dokładnego harmonogramu rozwoju cyfrowej rupii.

Zgodnie z zawiadomieniem na oficjalnej stronie Banku Indonezji, instytucja ta ma w najbliższej przyszłości podjąć decyzję o emisji rupii cyfrowej, ponieważ niezbędne przygotowania zostały zakończone. „BI nadal koncentruje się obecnie na transformacji cyfrowej w ramach indonezyjskiego planu systemów płatności do 2025 r.” – napisano w oświadczeniu.

Wejście Indonezji do globalnego wyścigu CBDC jest odpowiedzią na poważny wzrost w bankowości cyfrowej, w którym częstotliwość transakcji cyfrowych wzrasta o ponad 60% w ujęciu rocznym. Płatności cyfrowe stanowią jeden z głównych priorytetów polityki tego kraju po tym, jak Indonezja odnotowała silny wzrost transakcji internetowych podczas pandemii COVID-19.

Tymczasem indonezyjskie władze finansowe ogłosiły już potencjalne schematy podatkowe dla zysków kapitałowych generowanych z kryptowalut. Wcześniej indonezyjska agencja regulacyjna handlu kontraktami terminowymi na towary rozważała również nałożenie podatku na wszystkie transakcje kryptowalutowe odbywające się na krajowych giełdach kryptowalut.

Indonezja znana jest ze zmiennego podejścia do regulacji kryptowalut – w 2017 roku kraj ten wprowadził ogólny zakaz płatności kryptowalutowych, mimo że handel kryptowalutami jest legalny.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0