Bitcoin ETF | Decyzja odnośnie wniosku giełdy Cboe odroczona

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) poinformowała, że decyzja w sprawie funduszy inwestycyjnych ETF na Bitcoinie zostanie przełożona na późniejszy termin.

Decyzja w sprawie Bitcoin ETF a spadki cen kryptowalut

SEC zajmuje się tą sprawą w związku z wnioskiem złożonym przez chicagowską giełdę Cboe. Firma ta ma w planach uruchomienie funduszy ETF w ramach Bitcoina w kooperacji z firmami VanEck i SolidX.  Pierwsza z nich jest amerykańskim funduszem inwestycyjnym, druga blockchainowym startupem. Cboe znane jest z pionierskiego wprowadzenia kontraktów futures na Bitcoina, które miało miejsce w grudniu 2017 roku.

Aktualna sprawa dotyczy wprowadzenia funduszu inwestycyjnego ETF zapewniającego fundusz gwarancyjny dla swoich klientów (25 mln dolarów z planami rozszerzenia do 100 mln.) oraz brak dźwigni finansowej. SEC w wydanym w piątek oświadczeniu wyraźnie zaznaczyła, że nie jest przeciwna technologii blockchain ani kryptowalutom jako takim i dostrzega w nich potencjał. Powodem przesunięcia decyzji może być, wg komentatorów, sposób postrzegania regulowanych podmiotów przez SEC (podmiotami regulowanymi są giełdy znajdujące się oficjalnie pod nadzorem SEC).

Spodziewano się negatywnej decyzji w sprawie ETF na Bitcoinie a tapnięcie cen na rynku zostało odnotowane bardzo gwałtownie. Przesunięcie terminu podjęcia decyzji przez SEC wpłynęło na kurs Bitcoina i większości kryptowalut w ogóle powodując spadki nawet do 15% wartości. Bitcoin, w chwili pisania tego artykułu, wyceniany jest na zaledwie 6299 $.

Chociaż decyzja miała zapaść w zeszły piątek (03.08.2018), wstrzymano się z jej wydaniem o kolejne 45 dni. SEC podała do publicznej wiadomości, ze zmierza wydać ostateczne oświadczenie i decyzję w tej sprawie maksymalnie do 30 września 2018:

„Komisja wyznacza dzień 30 września 2018 r. jako datę, w której zatwierdzi lub odrzuci wniosek, bądź wyznaczy warunki postępowania, które określą czy wniosek zostanie przyjęty lub odrzucony.”

Jaki wpływ na rynek kryptowalut miałyby fundusze Bitcoin ETF?

ETF (Exchange-Traded Fund) to fundusz inwestycyjny, który ma na celu wierne odzwierciedlenie wskazanego indeksu, np. WIG20 w Polsce, czy S&P500 w USA. Korzystając z ETF umożliwia się inwestorom wpływanie bezpośrednio na indeks, bez konieczności inwestowania w konkretne, znajdujące się w jego ramach aktywa.

Jeżeli trader inwestuje w fundusz ETF oparty, na przykład o indeks S&P 500, zrzeszający w swoich ramach 500 głównych spółek rynku amerykańskiego – jest informowany o zmianach cen odrębnymi danymi wraz z wykresem ceny S&P500. Taki indeks zachowuje się, standardowo w ramach takich samych mechanizmów rynkowych, które rządzą indeksami poszczególnych składowych spółek – tzn. wchodzi w trendy (wzrostowy, spadkowy) lub w konsolidacje (trend boczny).

W opinii środowiska inwestorów (nie tylko kryptowalutowych), fundusze inwestycyjne na Bitcoinie znacznie usprawniłyby giełdowy obrót kryptowalutami. Szczególnie istotne znaczenie zdaje się to przyjmować z perspektywy dużych instytucji i inwestorów z najbardziej zasobnymi portfelami inwestycyjnymi. Panuje powszechna opinia, że pozytywna decyzja SEC w sprawie kryptowalutowych ETF wpłynęłaby bardzo pozytywnie na rynek.

Sprawdź aktualny kurs BTC.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zapraszam do dyskusji.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0