Bitcoin Girl | 21 dni w Chinach „o chlebie i Bitcoinie”

Chiny to interesujący kraj pod każdym względem: kulturowo, społecznie, politycznie. Mają swoje problemy – jak każdy:). Ostatnio przeprowadzono tam ciekawy eksperyment społeczno – ekonomiczny, o którym chciałbym Wam opowiedzieć w tym artykule. Czy słyszeliście o serii filmików pod tytułem Bitcoin Girl, pokazujących 21 dniową podróż pewnej Chinki po kraju o, można by powiedzieć, „chlebie i Bitcoinie”?

Chiny, chleb i Bitcoin

Chiny rozwijają się szybko. Wszystkie duże miasta w tym kraju korzystają już w dużym stopniu z płatności mobilnych. Dzięki dynamicznemu rozwojowi sektora usług płatniczych i firmom, takim jak Alipay, czy WeChat Pay Chińczycy płacą mobilnie praktycznie za wszystko.

Rozwój kryptowalut wywołał zainteresowanie odnośnie sposobu, w jaki można w Chinach wykorzystać Bitcoin do płatności. Czy w obliczu tak dużych zmian, które postępują w świadomości Chińczyków odnośnie płatności elektronicznych, biorą oni pod uwagę również kryptowaluty? Wszystko dzieje się pod płaszczykiem rządowego ataku na handel kryptowalutami oraz banowanie serwisów usług płatniczych, które akceptują Bitcoin lub inne cyfrowe aktywa.

Grupa samozwańczych entuzjastów kryptowalut, którzy nazywają siebie Team 1234, postaniowiła pokazać Chińczykom, w jakim stopniu skorzystanie z Bitcoina  w Chinach jest możliwe na ten moment. Przygotowali oni rodzaj wydarzenia, w formie serii filmików dokumentalnych na których można zobaczyć,  czy da się przetrwać na Bitcoinach w Chinach. Filmy były emitowane w serwisie iQiyi.com od 30 sierpnia bieżącego roku.

Dokumentalna Bitcoin Girl

Dokument zatytułowany Bitcoin Girl przedstawia perypetie He You Bing – młodej Chinki, która przemierza kraj sprawdzając, czy uda jej się przeżyć przez 21 dni mając do dyspozycji (jedynie) Bitcoiny o wartości ok. 1400 dolarów. Dziewczyna podróżuje po takich miastach, jak Pekin, Shenzhen, Guangzhou i Szanghaj .

The 21-day bitcoin challenge

He You Bing, która pochodzi z południowo-wschodniej prowincji Fujian, rozpoczęła swoją podróż 28 sierpnia. Jej eksperyment polegał na przekonaniu właścicieli sklepów oraz napotkanych nieznajomych do zaakceptowania Bitcoinów w zamian za jedzenie, zakwaterowanie oraz na zasadzie wymiany na tradycyjna walutę.

Jednocześnie Bitcoin Girl edukuje ludzi, których spotyka na temat użyteczności blockchain jako technologii, która kryje się za kryptowalutami.

Seria Bitcoin Girl obejmuje piętnaście sześciominutowych odcinków. Ilustruje trudności, jakich doświadczyła He You Bing, aby zrobić użytek z Bitcoina. Swoje cyfrowe monety przechowywała w wallecie na smartfonie. W jednym z odcinków, pewien student z Pekinu mówi jej: „mogę kupić ci jedzenie w tej kantynie, ale nie chcę brać od ciebie Bitcoina”. Człowiek zaczepiony w kawiarni w Shenzhen twierdzi z kolei: „nie mam pojęcia, co to jest Bitcoin!”. Firma Ofo z Pekinu umożliwia jej wypożyczenie roweru za Bitcoin, dzięki czemu mogła szybciej przemieszczać się po stolicy.

Szpital, dobry obiad i noc w hotelu

W czasie, kiedy Bitcoin Girl przebywała w Pekinie wypadła z jednego dnia podroży z powodu złego samopoczucia spowodowanego spadkiem poziomu cukru we krwi. Skorzystała wówczas z pomocy jednego z członków kryptowalutowej grupy, do której należy. On pomógł jej dostać się do szpitala.

Kilka osób z tej samej grupy okazało się być pierwszymi, którzy wzięli od niej BTC w zamian za jedzenie. Zdecydowanie lepiej wiodło jej się w czasie podróży do miasta Shenzhen na południowym wybrzeżu Chin, gdzie zjadła normalny posiłek w restauracji płacąc Bitcoinem. Na jej drodze stanęła również pewna nauczycielka jogi, która kupiła od niej Bitcoin. Dzięki tej transakcji, Bitcoin Girl mogła pozwolić sobie na spokojne spędzenie nocy w skromnym hoteliku.

W ostatnim odcinku, który ukazał się 15 września, Bitcoin Girl była w drodze do Szanghaju, miejsca docelowego jej 21-dniowej podróży.

Eksperyment był potrzebny

Seria dokumentalna Bitcoin Girl jest nowatorskim wysiłkiem społeczności użytkowników kryptowalut w Chinach, który miał na celu podniesienie rangi aktywów cyfrowych, takich jak BTC i ETH. Uznano, że taki eksperyment jest potrzebny w wyniku nasilonego tłumienia przez rząd wszelkich działań związanych z walutami cyfrowymi w kraju, a także niedawnego spadku wartości prawie każdej kryptowaluty.

Kampania przeciwko kryptowalutom w Chinach rozpoczęła się we wrześniu zeszłego roku, kiedy organy regulacyjne zakazały działalności giełd krypto  i nieuregulowanych działalności znanych jako ICO.

Sukces i porażka w jednym

Pomimo rządowych inicjatyw na rzecz wprowadzenia blockchain, bazowej technologii stojącej za wirtualnymi walutami, Pekin jasno dał do zrozumienia, że nie chce, aby inwestorzy detaliczni inwestowali swoje pieniądze w kryptowaluty w obliczu obaw o chaos finansowy.

Nie ulega wątpliwości, że Bitcoin Girl odniosła sukces w oczach chińskiej społeczności kryptowalutowej. Producenci mówią w filmie o tym, że odrzucili kilka ofert od start-upów w Chinach tylko po to, żeby móc sfinansować powstanie właśnie tej serii.

To, co osiągnięto w tym zakresie to zbudowanie świadomości użyteczności kryptowalut. Dokument pokazał problemy związane z brakiem infrastruktury do obsługi masowych transakcji kryptowalutowych w porównaniu z szeroko stosowanymi chińskimi platformami płatności mobilnych.

A jak jest w Polsce?

Zostawcie w komentarzach namiary na znane Wam miejsca, w których można zapłacić Bitcoinem lub inną kryptowalutą 🙂

Co to jest Bitcoin? | Jak działa Bitcoin? | Sprawdź kurs BTC | Giełdy kryptowalut | Portfele Bitcoin

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0