Bitcoin Oracle | czyli bitcoinowe smart kontrakty

Oracle, w kontekście blockchaina i smart kontraktów jest zewnętrzną usługą, która odnajduje i weryfikuje zadane wcześniej informacje z sieci lub realnego swiata i przekazuje te dane do blockchain. Tak zweryfikowane i dostarczone dane mogą zostać wykorzystane do warunkowania wykonania smart kontraktów.

Jak działa Oracle?

Oracle działa w ten sposób, że inteligentne kontrakty posiadają jakąś zadaną wartość, która zostanie zainicjowana i wykonana pod warunkiem spełnienia uprzednio założonych, zewnętrznych warunków. Kiedy zatem określona wartość zostaje osiągnięta i dostarczona do blockchain, smart contract zmienia swój status i wykonuje predefiniowane algorytmy programistyczne, inicjując tym samym automatycznie zdarzenie w strukturze blockchain. Podstawowym zadaniem oracle jest dostarczenie tych wartości do smart kontraktów w zaufany i bezpieczny sposób.

Blockchain nie uzyskuje dostępu do danych spoza łańcucha (poza swoją siecią). Oracle jest swego rodzaju strumieniem daanych, dostarczanym przez stronę trzecią, zaprojektowanym do użycia w smart kontraktach na blockchainie. Oracle dostarczają danych z zewnątrz i uruchamiaja procedurę wykonania smart kontraktów w chwili, kiedy zostana spełnione okreslone warunki. Takimi warunkami mogą być, na przykład dane dotyczące osiagnięcia określonego poziomu temperatury, zakończona sukcesem płatność, czy osiągnięcie określonych poziomów ceny. Przykładowym działaniem mogłaby być zatem sytuacja, że w momencie, kiedy ten post uzyska ustaloną wcześniej ilość like’ów i ponownych udostepnień (:)), między stronami kontraktu zostanie przesłana odpowiednia ilość BTC.

artykuł o bitcoin oracle

źródło: smartcontract.com

Bitcoin Oracle – dziecko ludzi z MIT

Rozwiązania klasy Oracle są aktualnie na blockchainie Bitcoina w fazie eksperymentu. Badania w tej sprawie są jeszcze w fazie prenatalnej, ale dotychczasowo osiagnięte rezultaty są doprawdy imponujące. Warto odnotować, że Oracle nie jest wcale nowym pomysłem dla blockchain i w całej przestrzeni krypto. Jak do tej pory jednak, technologii tej nie używano w ramach blockchaina Bitcoin.

Badania nad tą technologią stanowią zwieńczenie wysiłków badawczych przeprowadzonych w Masachusetts Institute of Technology (MIT), ktora uchodzi za najlepszą uczelnię informatyczną na świecie. Tam właśnie pracują ludzie, którzy prowadzą badania nad dodaniem nowych możliwości dla Bitcoina.

Oracle jest rozwiązaniem, które znajduje już zastosowanie w świecie kryptowalut. Wspierają je i stosują platformy oparte na blockchain, takie jak Augur, czy Gnosis. Obydwie z tych platform stosują Oracle w celu precyzyjnego  monitorowania rynków giełdowych i są oparte na sieci Ethereum. Badacze z MIT planują wdrożyć podobny rodzaj usług dla uzytkowników BTC.

Program badawczy, który prowadzi MIT nosi nazwę lit. Członkom zespołu udało sie opracować prawidłowo działającą Oracle. Monitoruje ona wartość dolara i automatycznie transmituje (przenosi) tą wartość wyrażoną w satoshi do bitcoinowego smart kontraktu. W publicznym wywiadzie, ludzie z MIT wyjaśnili, w jaki sposób zbudowali Oracle do monitorowania wartości USD zaznaczając jednocześnie, że tak samo jak wskazania giełdy, Oracle potrafi śledzić wyniki meczu w piłkę nożną, czy nawet obsługiwać warunki związane z prognozowaniem pogody.

Zakładając, że naukowcom z MIT może ostatecznie udać się wdrożenie Oracle musimy pamiętać, że oryginalnie koncept Bitcoin Oracle został zaproponowany w zeszłym roku przez dewelopera Lightning Network Thaddeusa Dryja.

Działo się to przy okazji rozważań odnośnie tak zwanych Discrete Log Contracts, prowadzonych w związku z problemem skalowalności Bitcoina i potencjału Lightning Network.

Bitcoinowe Inteligentne Kontrakty

Użytkownicy Bitcoina prawdopodobie już niedługo będą mogli doświadczyć korzyści, które płyną z zastosowania rozwiązań zapewnianych przez Oracle w smart kontraktach. Wszystko dzieki takim ludziom, jak Alin S. Dragos i Thaddeus Dryja. Obydwaj badacze należą do Digital Currency Initiative skupionej przy MIT. Chcą oni stworzyć wielopoziomową strukturę smart kontraktów, które będą korzystać z Lightning Network.

Protokoły second-layer są nieodłączną częścią smart kontraktów. Same smart kontrakty natomiast zyskały uwagę ze strony społeczności dzięki wprowadzeniu ich w ramach sieci Ethereum. W celu uproszczenia działania inteligentnych kontraktów, Ethereum korzysta z protokołu drugiego poziomu, który zachowuje się podobnie. Ten protokół to Raiden Network.

Bitcoin Oracle a ochrona prywatności użytkowników

Jednym z kluczowych elementów strategii rozwoju projektu MIT jest stworzenie Oracle, które nie będą mogły śledzić użytkowników. Zasadniczo, Oracle muszą mieć możliwość nadawania danych w sposób, który utrzymuje prywatność użytkowników. Krótko mówiąc, Oracle nie powinna wiedzieć, czy jej informacje inicjują smart contract.

Protokół mieszania danych (mixing protocol) umożliwia zachowanie anonimowości. Protokół ten miksuje informacje od Oracle z dostarczonymi danymi przed umieszczeniem ich w łańcuchu bloków. Naukowcy twierdzą, że są w stanie określić, jakie dane dodali do celów miksowania, ale Oracle nie jest w stanie rozróżnić tych dwóch źródeł. W przyszłości organizacje wykorzystaja zapewne tę technologię, aby chronić swoje dane finansowe przed wzrokiem ciekawskich.

Rodzaje Oracle

Jak już powiedzieliśmy, koncepcja Oracle na blockchainach wielu innych kryptowalut nie jest nowa. Przyjrzyjmy się przez chwilę kilku rodzajom Oracle, które funkcjonują na dzień dzisiejszy w krypto-przestrzeni.

Software Oracle

Oracle software’owe monitorują dane online. Śledzą na przykład informacje o pogodzie, temperaturze, cenach złota, opóźnieniach lotów a nawet wyniki wyborów. Mają zdolność sortowania uzyskanych danych i wyciągania tylko tych niezbędnych do zrealizowania smart kontraktu.

Hardware Oracle

Hardware Oracle śledzą przedmioty rzeczywiste, takie jak statek docierający do portu lub samochód wjeżdżający do określonego obszaru. Te typy Oracle wymagają stosowania dodatkowych czujników sprzętowych do wykonania tych zadań. Technologia RFID ma tutaj szerokie pole do popisu. Urządzenia te zapewniają użytkownikom możliwość monitorowania kompletnych łańcuchów dostaw za pośrednictwem blockchain.

Inbound Oracle

Oracle typu Inbound korzystają z sygnałów z zewnętrznego świata. Firmy posługują się nimi, na przykład,  w celu automatycznego ustawienia zleceń kupna po zakończeniu konkretnych zadań. Dla przykładu (w dużym uproszczeniu), mógłbyś ustawić na giełdzie zlecenie kupna jakiegoś krypto pod warunkiem, że cena złota rośnie.

Outbound Oracle

Outbound Oracle pozwalają na publikowanie danych w rzeczywistych przedmiotach. Są coraz bardziej popularne w ramach ekspancji technologii typu smart w domach. Przykładowo, Oracle typu outbound mogłaby przkazać warunek dla odblokowania telewizora z trybu standby, rzecz jasna po spełnieniu założeń smart kontraktu.

Consensus Oracle

Platformy oparte na mechanizmach przewidywania chętnie korzystają z Consensus Oracle. Taki typ Oracle pozwala na zbieranie danych z wielu różnych lokacji. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku monitorowania rynków finansowych w przypadkach, gdy użycie danych tylko z jednego źródła może okazać się niezbyt wiarygodne.

Adopcja Oracle

Koncepcja Bitcoin Oracle okazała się udana w teorii, ale nadal istnieją pewne obawy dotyczące integracji zaufanych źródeł informacji. Poza tym, nikt nie wymyślił jeszcze rozsądnego sposobu zarabiania na Oracle.

Poza problemami finansowymi, ważną kwestią do rozwiązania pozostaje centralizacja, i tym należy się zająć przed adopcją tej technologii na szeroką skalę. Co dzieje się, gdy jedno szczególne źródło hostuje wiele Oracle? W jaki sposób może to zmniejszyć „zaufanie” danych sieci? Są to pytania, przed którymi stają obecnie badacze MIT, w kontekście przekształcenia swojej koncepcji w jedną z nowych funkcjonalności Bitcoina.

Prace nad Bitcoin Oracle ciągle trwają

Projekt Bitcoin Oracle pozostaje, póki co, w fazie rozwojowej. Deweloperzy szukają roizwiązań usprawniajacych user experience technologii. Naukowcy z MIT przyznają otwarcie, że skupiają się głównie na rozwoju protokołu z nadzieją, że wejdą w niefgo podmioty zainteresowane stworzeniem przyjaznej dla użytkownika platformy do wykorzystania tej technologii w przyszłości.

Zapraszam do komentowania.

Sprawdź bieżący kurs BTC | Co to jest Bitcoin | Jak działa Bitcoin | Porównaj portfele sprzętowe | Czym jest Czas Na Krypto

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0