Fundacja Wikimedia wstrzyma darowizny kryptowalutowe

2 maja 2022

Fundacja, która wspiera Wikipedię, wyłącza swoje konto BitPay i przestanie przyjmować darowizny w kryptowalutach.

Decyzja o zaprzestaniu przyjmowania darowizn kryptowalutowych została podjęta po tym, jak 232 członków, czyli 71 proc. społeczności Wikimedia Foundation, zagłosowało za propozycją z 10 stycznia 2022 r., w której jako powody zaprzestania przyjmowania darowizn podano zużycie energii, łatwość użycia dla osób upoważnionych, narażenie na oszustwa kryptowalutowe i zrównoważenie środowiskowe. Kwestie te wzbudziły obawy, że przyjmowanie kryptowalut może w dłuższej perspektywie zaszkodzić reputacji fundacji.

– Fundacja Wikimedia podjęła decyzję o zaprzestaniu bezpośredniej akceptacji kryptowaluty jako sposobu przekazywania darowizn. Konkretnie, zamkniemy nasze konto BitPay, co usunie naszą zdolność do bezpośredniego przyjmowania kryptowaluty jako metody przekazywania darowizn – poinformowała Lisa Seitz-Gruwell, dyrektor ds. rozwoju Wikimedia Foundation.

Przypomnijmy, że Wikipedia jest internetową encyklopedią o otwartym kodzie źródłowym, a BitPay to serwis płatności kryptowalutowych, z którego usług korzystała jako partner. W 2021 roku dokonano tylko około 130 tys. dolarów w darowiznach kryptowalutowych, co stanowiło 0,08% całkowitego przychodu fundacji. W związku z tym nie jest prawdopodobne, aby fundacja ucierpiała finansowo po swojej decyzji.

Wzrto zwrócić uwagę, że firma Mozilla wykonała podobny ruch, zakazując darowizn kryptowalutowych dla swojej przeglądarki Firefox w styczniu 2022 r., tylko po to, by częściowo cofnąć decyzję w kwietniu i zacząć akceptować kryptowaluty tylko poprzez sieci proof-of-stake, takie jak Polygon. Kilku głosujących w Wikimedia Foundation stwierdziło, że należy obserwować sytuację Mozilli, ponieważ może ona mieć wpływ na przyszłe decyzje fundacji dotyczące darowizn kryptowalutowych.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0