Hamas trzyma na giełdzie? Izraelski MON przejął portfele

1 marca 2022

Według informacji przekazanych przez Jerusalem Post – izraelskie Ministerstwo Obrony przejęło portfele kryptowalutowe, zawierające fundusze przeznaczone na finansowanie palestyńskiego Hamasu. Portfele są powiązane z giełdą kryptowalut Al’matchadun, która sama jest oskarżona o wspieranie bojowników Hamasu.

Jak podaje Jerusalem Post – Ministerstwo Obrony Izraela chwali się przejęciem portfeli, na których zgromadzono aktywa kryptograficzne o wartości tysięcy dolarów lub – w walucie narodowej – dziesiątki tysięcy izraelskich szekli.

Izraelski MON twierdzi, że fundusze te były przeznaczone dla palestyńskiego Hamasu – organizacji, uznawanej w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej za terrorystyczną.

Według raportu gazety, zajęcia środków dokonano po podpisaniu rozkazu, zezwalającego na akcję, przez Benny’ego Gantza, ministra obrony izraela. Jerusalem Post dodaje, że jest to trzeci przypadek w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, kiedy MON przejął kryptowaluty, będące środkiem finansowania terroryzmu.

„Podejmujemy wszelkie możliwe środki, aby odciąć ekonomiczne „dostawy tlenu” organizacjom terrorystycznym. Stale rozwijamy narzędzia do radzenia sobie z terrorem i firmami, które go wspierają. Pochwalam zaangażowane organizacje za współpracę wywiadowczą, operacyjną i prawną. Będziemy nadal podejmować wszelkie środki niezbędne do walki z terrorem” – powiedział minister Benny Gantz.

Terroryści nie używają private-coinów?

W raporcie Jerusalem Post nie było mowy o tym, w jaki sposób izraelskie służby dokonały przejęcie portfeli, rzekomo powiązanych z Hamasem. Wiadomo jednak, jakimi monetami posługują się palestyńscy bojownicy. Co ciekawe, nie ma wśród nich nawet jednego private-coina.

Za przejmowanie portfeli krypto są w Izraelu odpowiedzialne trzy podmioty. Narodowe Biuro ds. Finansowania Terroryzmu w Izraelu (NBCTF) oraz narodową jednostkę cybernetyczną Lahav 433. Pion wywiadowczy Izraelskich Sił Obronnych (IDF) był również zaangażowany w ostatnią operację.

Wcześniej NBCTF przejmowała takie kryptowaluty jak Tether, XRP i Ethereum. Według biura, wszystkie były przeznaczone dla Izzadin al-Qassam, bojowego ramienia Hamasu.

Ostatnie przejęcie przez aktywów kryptograficznych przez Izrael nastąpiło zaledwie kilka miesięcy po tym, jak Urząd ds. Zwalczania Finansowania Terroryzmu i Prania Brudnych Pieniędzy ogłosił wprowadzenie nowcyh przepisów, które wymagają bardziej przejrzystych raportów o transakcjach kryptograficznych.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0