Kraje BRICS planują utworzenie nowej waluty

Wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Aleksander Babakow poinformował, że Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA pracują nad stworzeniem własnej waluty.

Babakow udzielił tej informacji podczas wydarzenia odbywającego sę w ramach Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu w New Delhi w Indiach. Urzędnik podkreślił znaczenie obu państw pracujących nad nowym medium dla płatności, dodając, że płatności cyfrowe mogą być najbardziej obiecujące i opłacalne.

Zdaniem Babokowa nowa waluta może przynieść korzyści Chinom i innym członkom BRICS, a nie Zachodowi. – Powinna ona opierać się na indukowaniu nowych więzi monetarnych ustanowionych na strategii, która nie broni amerykańskiego dolara lub euro, ale raczej tworzy nową walutę kompetentną do korzystania z naszych wspólnych celów.

Babakow postulował również, by nowa waluta była zabezpieczona złotem i innymi towarami, takimi jak pierwiastki ziem rzadkich.

W mijającym tygodniu były główny ekonomista Goldman Sachs Jim O’Neill wezwał blok BRICS do ekspansji i rzucenia wyzwania dominacji dolara. W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Global Policy” napisał, że „dolar amerykański odgrywa zdecydowanie zbyt dominującą rolę w globalnych finansach”.

Waluta BRICS nie jest nową koncepcją. W 2019 roku członkowie bloku dyskutowali nad stworzeniem nowej cyfrowej waluty dla zunifikowanego systemu płatności.

Tymczasem Chiny i Brazylia osiągnęły porozumienie w sprawie handlu we własnych walutach. Działanie to pozwoli na usunięcie dolara amerykańskiego jako pośrednika, dalej wzmacniając oba narody, aby zdystansować się od światowej waluty rezerwowej. Umowa umożliwi Chinom i największej gospodarce Ameryki Łacińskiej, Brazylii, bezpośrednie prowadzenie handlu i transakcji finansowych. Chiński juan będzie wymieniany bezpośrednio na brazylijskiego reala i odwrotnie, zamiast przechodzić przez greenbacka.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0