Kraje BRICS planują utworzenie nowej waluty

3 maja 2023

Wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Aleksander Babakow poinformował, że Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA pracują nad stworzeniem własnej waluty.

Babakow udzielił tej informacji podczas wydarzenia odbywającego sę w ramach Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Sankt Petersburgu w New Delhi w Indiach. Urzędnik podkreślił znaczenie obu państw pracujących nad nowym medium dla płatności, dodając, że płatności cyfrowe mogą być najbardziej obiecujące i opłacalne.

Zdaniem Babokowa nowa waluta może przynieść korzyści Chinom i innym członkom BRICS, a nie Zachodowi. – Powinna ona opierać się na indukowaniu nowych więzi monetarnych ustanowionych na strategii, która nie broni amerykańskiego dolara lub euro, ale raczej tworzy nową walutę kompetentną do korzystania z naszych wspólnych celów.

Babakow postulował również, by nowa waluta była zabezpieczona złotem i innymi towarami, takimi jak pierwiastki ziem rzadkich.

W mijającym tygodniu były główny ekonomista Goldman Sachs Jim O’Neill wezwał blok BRICS do ekspansji i rzucenia wyzwania dominacji dolara. W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Global Policy” napisał, że „dolar amerykański odgrywa zdecydowanie zbyt dominującą rolę w globalnych finansach”.

Waluta BRICS nie jest nową koncepcją. W 2019 roku członkowie bloku dyskutowali nad stworzeniem nowej cyfrowej waluty dla zunifikowanego systemu płatności.

Tymczasem Chiny i Brazylia osiągnęły porozumienie w sprawie handlu we własnych walutach. Działanie to pozwoli na usunięcie dolara amerykańskiego jako pośrednika, dalej wzmacniając oba narody, aby zdystansować się od światowej waluty rezerwowej. Umowa umożliwi Chinom i największej gospodarce Ameryki Łacińskiej, Brazylii, bezpośrednie prowadzenie handlu i transakcji finansowych. Chiński juan będzie wymieniany bezpośrednio na brazylijskiego reala i odwrotnie, zamiast przechodzić przez greenbacka.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0