Mastercard przygotowuje się do wdrożenia CBDC

Trzecia co do wielkości firma przetwarzająca płatności konsumenckie na świecie szykuje się do ważnej operacji.

Podczas rozmowy z inwestorami i interesariuszami Michael Miebach, dyrektor generalny Mastercard, podzielił się swoimi przemyśleniami na temat branży kryptowalut. W ostatnim czasie firma nie tylko zaobserwowała znaczny wzrost wolumenu wśród konsumentów korzystających z kart Mastercard do zakupu kryptowalut, ale także zabezpieczyła kilka partnerstw z firmami z branży krypto. Jednak najbardziej ambitny punkt widzenia Miebacha pojawił się podczas dyskusji na temat walut cyfrowych banku centralnego, czyli CBDC. – Mówimy w tym momencie, że najbardziej prawdopodobną szansą na zastosowanie tego rodzaju technologii do płatności jest to, że jest ona wydana przez rząd w formie CBDC. Powiedzieliśmy to wcześniej w kilku rozmowach i zapowiedzieliśmy, że przygotujemy naszą sieć do tego, gdy rząd będzie gotowy wypuścić CBDC, który będzie istniał obok dolara lub euro jako waluta rozliczeniowa w naszej sieci – wyjaśnił.

Miebach był przekonany o wiodącej roli Mastercard w kwestii wdrożenia CBDC. – Możemy zapewnić bezpieczną przestrzeń dla banków rządowych i sektora prywatnego, aby dowiedzieć się, jak to faktycznie będzie działać – zapewnił.

Dyskusja o CBDC wciąż budzi wiele emocji. 21 października 2021 r. Bahamy stały się pierwszym krajem na świecie, który wydał CBDC – znany jako „Sand Dollar”. Zaledwie kilka dni później nigeryjski prezydent Muhammadu Buhari ogłosił plany odsłonięcia własnego CBDC eNaira w tym kraju.

Według Statistica, firma Mastercard przetworzyła w 2020 roku 113 miliardów transakcji na całym świecie — tuż za 188 miliardami Visa i 151 miliardami Union Pay.

Pod koniec października 2021 r. firma Mastercard ogłosiła, że będzie współpracować z rynkiem kryptowalut Bakkt, aby umożliwić swoim klientom z USA handel walutami cyfrowymi. Wcześniej, we wrześniu 2021 r. firma zadeklarowała, że ​​przejmie firmę CipherTrace zajmującą się analizą blockchain, aby śledzić nielegalne transakcje odbywające się w 900 różnych kryptowalutach.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0