Polkadot uruchomiło pierwsze parachainy

20 grudnia 2021

Platforma blockchain o otwartym kodzie źródłowym ogłosiła uruchomienie swoich pierwszych lub łańcuchów równoległych, co ma na celu poprawę interoperacyjności między wieloma blockchainami.

Jak czytamy w komunikacie, zespół Polkadot poświęcił pięć lat na rozwój parachainów Acala, Moonbeam, Parallel Finance, Astar i Clover, które zostały przydzielone zespołom w drodze aukcji. Dzięki temu, że poszczególne blockchainy działają równolegle w ekosystemie Polkadot, zwycięzcy aukcji będą mogli wynajmować sloty w łańcuchu Relay Chain firmy Polkadot na okres do 96 tygodni jednocześnie. Opracowany przez założyciela Polkadot i współzałożyciela Ethereum, Gavina Wooda, Relay Chain pomaga w koordynowaniu konsensusu i komunikacji między parachainami. „Wraz z rozwojem ekosystemu, zwłaszcza z rodzącym się powstawaniem metawersów, dziesiątki protokołów staną się coraz bardziej widoczne. W takim scenariuszu nie będzie jednego blockchaina, ale będziemy mieli kilka połączonych ze sobą łańcuchów” – napisano w oświadczeniu.

Istniejący już ponad 5 lat Polkadot (DOT) jest uznawany za jedną z 10 najlepszych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Ekosystem zamierza zwiększyć swój obecny przydział slotów z pięciu do 100 slotów parachain, maksymalnej pojemności dla Relay Chain. „Jednakże nie wszystkie z tych slotów zostaną przydzielone poprzez aukcje slotów parachain, ponieważ niektóre z nich zostaną wykorzystane na parachainy i parathreads oparte na zarządzaniu wspólnym dobrem” – czytamy w komunikacie.

– Model parachain został stworzony z przekonaniem, że przyszłość Web3 będzie obejmować wiele różnych typów blockchainów współpracujących ze sobą. Tak jak obecna wersja internetu zaspokaja różne potrzeby, blockchainy muszą być w stanie zapewnić różnorodne usługi. Parachainy rozwiązują ten problem – twierdzi Gavin Wood.

Próbując przyspieszyć inicjatywy inteligentnych kontraktów w całym zdecentralizowanym finansowaniu (DeFi) i niezbywalnych tokenach (NFT), Iota poinformowała o wydaniu zdecentralizowanej sieci inteligentnych kontraktów warstwy pierwszej o nazwie Assembly. Wykorzystuje ona istniejącą architekturę Iota do równoległego działania jako symbiotyczny, samowystarczalny most.

– Assembly jest w pełni konfigurowalny i może pomostować przez dowolny łańcuch inteligentnych kontraktów działających niezależnie od typu i smaku, jaki życzy sobie jego budowniczy. Każda sieć zbudowana przy użyciu tego protokołu skorzysta ze wspólnego bezpieczeństwa, interoperacyjności i infrastruktury tokenów zapewnionej przez sieć Assembly – wyjaśnia Dominik Schiener, współzałożyciel i prezes Fundacji Iota.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0