Polkadot uruchomiło pierwsze parachainy

Platforma blockchain o otwartym kodzie źródłowym ogłosiła uruchomienie swoich pierwszych lub łańcuchów równoległych, co ma na celu poprawę interoperacyjności między wieloma blockchainami.

Jak czytamy w komunikacie, zespół Polkadot poświęcił pięć lat na rozwój parachainów Acala, Moonbeam, Parallel Finance, Astar i Clover, które zostały przydzielone zespołom w drodze aukcji. Dzięki temu, że poszczególne blockchainy działają równolegle w ekosystemie Polkadot, zwycięzcy aukcji będą mogli wynajmować sloty w łańcuchu Relay Chain firmy Polkadot na okres do 96 tygodni jednocześnie. Opracowany przez założyciela Polkadot i współzałożyciela Ethereum, Gavina Wooda, Relay Chain pomaga w koordynowaniu konsensusu i komunikacji między parachainami. „Wraz z rozwojem ekosystemu, zwłaszcza z rodzącym się powstawaniem metawersów, dziesiątki protokołów staną się coraz bardziej widoczne. W takim scenariuszu nie będzie jednego blockchaina, ale będziemy mieli kilka połączonych ze sobą łańcuchów” – napisano w oświadczeniu.

Istniejący już ponad 5 lat Polkadot (DOT) jest uznawany za jedną z 10 najlepszych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Ekosystem zamierza zwiększyć swój obecny przydział slotów z pięciu do 100 slotów parachain, maksymalnej pojemności dla Relay Chain. „Jednakże nie wszystkie z tych slotów zostaną przydzielone poprzez aukcje slotów parachain, ponieważ niektóre z nich zostaną wykorzystane na parachainy i parathreads oparte na zarządzaniu wspólnym dobrem” – czytamy w komunikacie.

– Model parachain został stworzony z przekonaniem, że przyszłość Web3 będzie obejmować wiele różnych typów blockchainów współpracujących ze sobą. Tak jak obecna wersja internetu zaspokaja różne potrzeby, blockchainy muszą być w stanie zapewnić różnorodne usługi. Parachainy rozwiązują ten problem – twierdzi Gavin Wood.

Próbując przyspieszyć inicjatywy inteligentnych kontraktów w całym zdecentralizowanym finansowaniu (DeFi) i niezbywalnych tokenach (NFT), Iota poinformowała o wydaniu zdecentralizowanej sieci inteligentnych kontraktów warstwy pierwszej o nazwie Assembly. Wykorzystuje ona istniejącą architekturę Iota do równoległego działania jako symbiotyczny, samowystarczalny most.

– Assembly jest w pełni konfigurowalny i może pomostować przez dowolny łańcuch inteligentnych kontraktów działających niezależnie od typu i smaku, jaki życzy sobie jego budowniczy. Każda sieć zbudowana przy użyciu tego protokołu skorzysta ze wspólnego bezpieczeństwa, interoperacyjności i infrastruktury tokenów zapewnionej przez sieć Assembly – wyjaśnia Dominik Schiener, współzałożyciel i prezes Fundacji Iota.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0