Prezesi Sberbanku i VTB wypowiadają się negatywnie o Bitcoinie

8 czerwca 2021

Sberbank i VTB, dwa największe banki w Rosji, nie chcą w najbliższej przyszłości wejść na rynek kryptowalut, ponieważ ich prezesi uważają, że krypto jest albo zbyt ryzykowne, albo fałszywe.

Dyrektor generalny Sberbank Herman Gref powiedział, że kryptowaluty, takie jak Bitcoin (BTC), są prawdopodobnie najbardziej ryzykownym rodzajem inwestycji obok rynku akcji. W wywiadzie dla lokalnej telewizji NTV Gref stwierdził, że lokata bankowa jest najlepszą opcją inwestycyjną, ponieważ wiąże się z najmniejszym ryzykiem pomimo niskich zwrotów. – Lokata bankowa to z pewnością najpewniejszy instrument inwestycyjny. 100% niezawodności, ale niestety niezbyt wysoka rentowność – wyjaśnił.

Sbierbank jest największym bankiem w Rosji i Europie Wschodniej. Należy w ponad 50% do Centralnego Banku Rosji. Siedziba firmy znajduje się w Moskwie, a historia przedsiębiorstwa sięga jeszcze reformy finansowej Imperium Rosyjskiego przeprowadzonej przez Georga von Cancrina w 1841 roku. W 2006 roku Sbierbank nabył jeden z największych banków Kazachstanu – Texakabank, w 2007 roku – NRB Ukraina, zaś w 2009 roku – białoruski BPS-Bank, stając się jednym z największych graczy na każdym z tych rynków. We wrześniu 2011 roku bank w ramach swojej ekspansji na rynki zagraniczne zakupił sto procent akcji austriackiego banku Volksbank International AG wchodząc w ten sposób także na rynki Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Serbii.

Andriej Kostin, dyrektor generalny VTB – drugiego co do wielkości banku w Rosji – poszedł jeszcze dalej, argumentując, że kryptowaluty to „fałszywe pieniądze”. W wywiadzie dla Bloomberga Kostin powiedział: – Nie lubimy Bitcoina. Uważamy, że to jak zarabianie fałszywych pieniędzy. Ktoś siedzi gdzieś w górnictwie jak w średniowieczu, a potem z nich korzysta – wyjaśnił.

Kostin wyraził przekonanie, że waluty cyfrowe banku centralnego zastąpią kryptowaluty, stwierdzając, że prywatne banki początkowo „trochę się zaniepokoiły” przekazaniem całej władzy nad pieniędzmi Bankowi Rosji. – Banki były trochę zaniepokojone, że bank centralny przejmie ich działalność, ale myślę, że znaleźliśmy rozwiązanie, w którym klienci pozostaną w bankach, podczas gdy kryptowaluta będzie kontrolowana i emitowana przez bank centralny – powiedział.

To, że wspomniani prezesi nie wspierają prywatnych walut cyfrowych, nie jest zaskakujące, ponieważ rosyjski rząd – który nie jest głównym zwolennikiem kryptowalut – posiada duże pakiety kontrolne zarówno w Sbierbanku, jak i VTB.

W ostatnim czasieOliver Hughes – dyrektor generalny prywatnego banku cyfrowego Tinkoff – ogłosił, że Bank Rosji nie pozwoli mu uruchomić usług kryptograficznych pomimo popytu ze strony klientów.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0