Rada Europejska zatwierdza dwie propozycje dotyczące zasobów cyfrowych

13 grudnia 2021

Organ, który kieruje agendą polityczną Unii Europejskiej, ogłosił swoje stanowisko w sprawie ram Markets in Crypto Assets (MiCA) oraz Digital Operational Resilience Act (DORA).

Po porozumieniu, które musi następnie zostać ratyfikowane, Rada Europejska i Parlament mogą rozpocząć dyskusję na temat inicjatywy, zanim zostanie ona ostatecznie zatwierdzona jako prawodawstwo.

Ramy MiCA mają na celu ochronę inwestorów i konsumentów przed oszustwami, w tym gwarancje, że pieniądze inwestorów są bezpieczne w przypadku włamania. Jeśli władze uznają, że niektóre platformy wymiany walut wirtualnych stanowią zagrożenie dla inwestorów lub użytkowników, mogą nałożyć na nie bardziej rygorystyczne przepisy na mocy MiCA. Innym ważnym celem MiCA jest zarządzanie emitentami stablecoinów, podążając za pragnieniem Facebooka stworzenia stablecoina, początkowo nazwanego „Libra”, wspieranego przez koszyk walut fiducjarnych.

Europejski Bank Centralny (EBC) poinformował, że nowe przepisy ustanowią porównywalne standardy kulturowe dla dostawców usług płatniczych, aby zagwarantować bezpieczeństwo użytkowników. Zgodnie z ostatnim komunikatem banku, ramy będą również zawierać przepisy dotyczące zarządzania spółką i zarządzania ryzykiem, a także zakazy świadczenia usług, takich jak instrumenty płatnicze wysokiego ryzyka.

Własny mandat negocjacyjny Rady Europejskiej MiCA, który ma ponad 400 stron, sugeruje, że Unia Europejska nie złagodzi swojego stanowiska w sprawie emitentów tokenów opartych na aktywach.

W mandacie negocjacyjnym dla MiCA uwzględniono szereg wyłączeń. Rada Europejska zgodziła się, że tokeny referencyjne dotyczące aktywów zatwierdzone na mocy unijnej dyrektywy w sprawie wymogów kapitałowych „nie powinny wymagać wydania kolejnego zezwolenia na mocy [MiCA]”. Zgodnie z MiCA banki i inne instytucje finansowe, które świadczą usługi rozliczeniowe dla stablecoinów, powinny być zwolnione z wymogów kapitałowych.

Według Rady nieobsługiwane tokeny, w tym sztuka cyfrowa i przedmioty kolekcjonerskie, które są wyceniane na podstawie charakterystycznych cech każdego kryptozasobu i oferowanych przez nie korzyści, nie podlegają przepisom MiCA. Zasady nie mają zastosowania do tokenów reprezentujących unikalne usługi lub aktywa rzeczowe, takie jak „gwarancje produktowe lub nieruchomości”.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0