Bank Kanady: krypto nie stanowi dużego ryzyka dla gospodarki

26 listopada 2021

Kanada jest jednym z pierwszych krajów, które zatwierdziły Bitcoin ETF i jest czwartym co do wielkości krajem pod względem współczynnika haszowania.

Według wiceprezesa Banku Kanady Paula Beaudry, kryptowaluty, takie jak Bitcoin, nie stanowią żadnego znaczącego ryzyka dla systemu finansowego na obecnym poziomie ich przyjęcia.

Beaudry mówił o zagrożeniach dla stabilności kanadyjskiego systemu finansowego podczas zebrania Komisji Papierów Wartościowych, które odbyło się 23 listopada 2021 r. w Ontario w 2021 r. Zapytany, czy kryptowaluty stanowią ryzyko, wiceprezes odpowiedział, że zdaniem banku ​​kryptowaluty rozwijają się w sposób, który nie stwarza systemowego rodzaju ryzyka dla systemu finansowego. – Dzieje się tak, ponieważ kryptowaluty są właściwie usunięte z systemu finansowego – zauważył Beaudry.

Urzędnik zauważył, że rynek kryptowalut rośnie i coraz więcej osób w niego inwestuje. Kryptowaluty są obarczone coraz większym ryzykiem, co może skutkowac podniesieniem poziomu ich podatności na zagrożenia. – Nie sądzimy, że jest to duże ryzyko dla gospodarki, ale jest to coś, czemu bardzo uważnie się przyglądamy – dodał.

Beaudry podkreślił również, że klasyczne kryptowaluty, takie jak Bitcoin, nie odgrywają dużej roli w płatnościach, ponieważ inwestorzy kupują BTC głównie z zamiarem spekulacji. – Ale są też aktywa cyfrowe, takie jak stablecoiny, które są wspierane przez aktywa i waluty fiducjarne, które mogą potencjalnie odgrywać większą rolę w płatnościach. To jest coś, na co również zwracamy uwagę – dodał Beaudry.

Kanada to jeden z najbardziej przyjaznych kryptowalutom krajów na świecie i jedna z pierwszych jurysdykcji, która zatwierdziła fundusz giełdowy Bitcoin. Kraj ten jest również popularnym miejscem dla globalnych górników kryptowalut – w sierpniu 2021 r. zajmował czwarte miejsce pod względem wskaźnika hashowania według Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index.

Pomimo postępującego rozwoju i adopcji kryptowalut Bank Kanady już wcześniej wyrażał pewien sceptycyzm wobec kryptowalut. W maju 2021 r. bankpoinformował, że aktywa cyfrowe, takie jak Bitcoin, pozostają wysoce ryzykownym aktywem pomimo przyjęcia przez inwestorów instytucjonalnych. „Zmienność cen wynikająca ze spekulacyjnego popytu pozostaje ważną przeszkodą w szerokiej akceptacji aktywów kryptograficznych jako środka płatniczego” – napisano wówczas w komunikacie.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0