Trwa „Project Helvetia”, czyli szwajcarskie badania CBDC

4 grudnia 2020

Bank Rozrachunków Międzynarodowych i Narodowy Bank Szwajcarii i badają korzyści płynące z wdrożenia cyfrowej waluty banku centralnego, czyli CBDC, przy użyciu technologii blockchain.

Oba podmioty nie chcą przegapić potencjalnych korzyści wynikających z technologii blockchain dla systemu finansowego.

Zgodnie z zapowiedzią z 3 grudnia br. BIS Innovation Hub Swiss Center (BISIH) z powodzeniem ukończyło dwie weryfikacje omawianej koncepcji, łącząc istniejące systemy płatności z rozproszoną księgą i rozliczając tokenizowane aktywa z hurtowym CBDC. Nowa inicjatywa, znana jako „Project Helvetia”, jest wspólnym przedsięwzięciem BISIH, Narodowego Banku Szwajcarii i czołowej szwajcarskiej giełdy Six Group.

W ramach przeproeadzonej wymiany stwierdzono, że w ramach projektu zbadane zostały technologiczna i prawna wykonalność przeniesienia aktywów cyfrowych poprzez wydanie hurtowego CBDC na zastrzeżoną platformę rozproszonych aktywów cyfrowych Six, funkcjonującej pod nazwą Six Digital Exchange. Oczekuje się, że nowa platforma zostanie uruchomiona już w najbliższej przyszłości, oferując emisję, handel, rozliczanie, zarządzanie i przechowywanie tokenizowanych aktywów. “Eksperyment nie powinien być jednak interpretowany jako wskazanie, że szwajcarski bank centralny wyemituje hurtowo CBDC” – podkreślają przedstawiciele szwajcarskich ​instytucji finansowych.

Andréa Maechler, członek zarządu Narodowego Banku Szwajcarii, podkreśliła, że szwajcarski bank centralny nie chce przegapić okazji do ulepszenia systemu finansowego dzięki nowym technologiom: – Niezależnie od tego, jakie technologie przyjdą na rynki finansowe jako następne, należy zachować bezpieczeństwo i niezawodność szwajcarskiej infrastruktury finansowej. Jeśli technologia rozproszonej księgi może przynieść znaczące usprawnienia w obrocie papierami wartościowymi i rozrachunku, wówczas SNB będzie na nie przygotowany – podkreśliła.

Choć wydaje się, że “Projekt Helvetia” pokazuje, że DLT może być użytecznym narzędziem w przyszłości systemu finansowego i CBDC, nadal nie ma jasnego konsensusu co do tego, czy technologia ta jest niezbędna do uruchomienia CBDC. Przypomnijmy, że we wrześniu 2020 r. kierownictwo narodowego banku Szwajcarii i Deutsche Bundesbank zgadzały się co do tego, że globalne projekty detaliczne CBDC nie wymagają technologii blockchain.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0