Bank Rozrachunków Międzynarodowych i Narodowy Bank Szwajcarii i badają korzyści płynące z wdrożenia cyfrowej waluty banku centralnego, czyli CBDC, przy użyciu technologii blockchain.
Oba podmioty nie chcą przegapić potencjalnych korzyści wynikających z technologii blockchain dla systemu finansowego.
Zgodnie z zapowiedzią z 3 grudnia br. BIS Innovation Hub Swiss Center (BISIH) z powodzeniem ukończyło dwie weryfikacje omawianej koncepcji, łącząc istniejące systemy płatności z rozproszoną księgą i rozliczając tokenizowane aktywa z hurtowym CBDC. Nowa inicjatywa, znana jako „Project Helvetia”, jest wspólnym przedsięwzięciem BISIH, Narodowego Banku Szwajcarii i czołowej szwajcarskiej giełdy Six Group.
W ramach przeproeadzonej wymiany stwierdzono, że w ramach projektu zbadane zostały technologiczna i prawna wykonalność przeniesienia aktywów cyfrowych poprzez wydanie hurtowego CBDC na zastrzeżoną platformę rozproszonych aktywów cyfrowych Six, funkcjonującej pod nazwą Six Digital Exchange. Oczekuje się, że nowa platforma zostanie uruchomiona już w najbliższej przyszłości, oferując emisję, handel, rozliczanie, zarządzanie i przechowywanie tokenizowanych aktywów. “Eksperyment nie powinien być jednak interpretowany jako wskazanie, że szwajcarski bank centralny wyemituje hurtowo CBDC” – podkreślają przedstawiciele szwajcarskich instytucji finansowych.
Andréa Maechler, członek zarządu Narodowego Banku Szwajcarii, podkreśliła, że szwajcarski bank centralny nie chce przegapić okazji do ulepszenia systemu finansowego dzięki nowym technologiom: – Niezależnie od tego, jakie technologie przyjdą na rynki finansowe jako następne, należy zachować bezpieczeństwo i niezawodność szwajcarskiej infrastruktury finansowej. Jeśli technologia rozproszonej księgi może przynieść znaczące usprawnienia w obrocie papierami wartościowymi i rozrachunku, wówczas SNB będzie na nie przygotowany – podkreśliła.
Choć wydaje się, że “Projekt Helvetia” pokazuje, że DLT może być użytecznym narzędziem w przyszłości systemu finansowego i CBDC, nadal nie ma jasnego konsensusu co do tego, czy technologia ta jest niezbędna do uruchomienia CBDC. Przypomnijmy, że we wrześniu 2020 r. kierownictwo narodowego banku Szwajcarii i Deutsche Bundesbank zgadzały się co do tego, że globalne projekty detaliczne CBDC nie wymagają technologii blockchain.