Hayes, Wheatley i model rynkowy | Quo vadis, BTC?

W zależności od modelu prognostycznego stosowanego do oszacowania „wewnętrznej” wartości waluty cyfrowej, Bitcoin może liczyć na spadek do 2 000 $ lub wzrost wartości do poziomu 10 000 $ za sztukę. Aktualna cena w chwili pisania tego artykułu wynosi 4 607 $.

Dynamiczna zmiana ceny

W ostatnich dniach Bitcoin spadała szybko – bardzo szybko, łamiąc jeden poziom cenowy za drugim.

Na początek BTC złamał barierę 6000 USD – poziom, który kryptowaluta utrzymywała przez prawie trzy miesiące. Wkrótce potem przekroczył 5700 dolarów, kolejny, ważny poziom według niektórych ekspertów. W końcu dotknął a następnie przekroczył barierę 5000 $ za sztukę. Suma Summarum – stracił blisko 30%.

Co może napędzać spadki?

Patrick Palacios, dyrektor generalny i założyciel LoyalCoin, obwinia wiele czynników:

„Sprzedaż bitcoinów jest kombinacją wszystkiego: hard forka BCH, pompowania i dumpingu grup przedsiębiorców, braku regulacji, zarzutów o manipulacje na rynku, a to wszystko prowadzi do bardzo emocjonalnych decyzji traderów” – mówi. „Połączcie to z wypowiedzią Mr. Dooma – Nouriela Roubiniego i już macie bardzo niestabilną sytuację, która potrwa kilka tygodni, zanim się ustabilizuje.”

Ta „ustabilizowana” cena to pewien poziom, który można próbować nazywać „wewnętrznym”, „faktycznym” lub „uczciwym” – takim, który większość społeczności będzie w stanie zaakceptować. Co ciekawe, taki poziom wartości jest możliwy do oszacowania dzięki zastosowaniu pewnych modeli ekonometrycznych.

Hayes i Wheatley

Z jednej strony znajduje się model Wheatleya, dzięki któremu można oszacować wartość wewnętrzną Bitcoina, uwzględniając stronę popytu w równaniu cenowym. Wynik działania plasuje wartość Bitcoina znacznie poniżej obecnej ceny a konkretnie na poziomie 1 242,64 USD.

Z drugiej strony jest model Hayesa, który szacuje wartość wewnętrzną Bitcoina, patrząc na stronę podaży równania ceny. Zastosowanie modelu nadaje aktualnie BTC wartość Bitcoin na poziomie 10 179,25 $.

Jest jeszcze model rynkowy, który w analizie uwzględnia zarówno popyt jak i podaż równania ceny. Model ten umieszcza wartość Bitcoin bardzo blisko szacunku Hayesa – na poziomie 10 845,77 USD.

Co na to Giordano?

„Te trzy oceny dają interesujący obraz sytuacji”, mówi Greg Giordano, który przeprowadził symulacje trzech modeli po ostatnich spadkach Bitcoina. „Po pierwsze, jest to jeden z pierwszych przypadków, gdy model rynkowy kiedykolwiek wzrósł powyżej modelu Hayesa. Powodem tego jest spadek przychodów z wydobycia; jednak transakcje / blok i unikalne adresy rzeczywiście wzrosły, a poziom trudności wydobycia utrzymał się na stałym poziomie. Bardzo interesujące jest to, że coraz więcej użytkowników faktycznie tworzy nowe konta Bitcoin i to w tak słabym, naznaczonym spadkami, środowisku.”

A Ty – co myślisz na ten temat?

Wyłączenie odpowiedzialności

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0