Spadek BTC | Pamiętajmy o technologii

Spadek BTC jest aktualnie faktem, który można zaobserwować na wykresach cenowych kryptowaluty. Kurs spadł we środę o ponad 10%, osiągając najniższy poziom od ponad roku. Obecnie BTC notowany jest poniżej 6 000 USD. Droga do osiągnięcia rekordowych poziomów ceny z końca 2017 roku wydaje się bardzo daleka… Czy na pewno?

Spadek BTC – oczekiwania i nadzieje

Rynek finansowy a kryptowalutowy zwłaszcza, pełen jest nadziei i oczekiwań. W tradingu spekulacyjnym, jak również w inwestycjach, psychologia odgrywa ogromną rolę. Wykres giełdowy spokojnie można określić mianem odzwierciedlenia ludzkiej psychiki i idących za nią zachowań. Patrząc na problem z tej perspektywy możemy wysuwać pewne wnioski. Obserwatorzy rynku zdają się doskonale o tym pamiętać i snują przepowiednie na temat możliwych szczytów i dołków. Nie znamy jednak przyszłości. Nikt jej nie zna. Gdyby tak było, wszyscy bylibyśmy już milionerami.

To tylko konsolidacja

Po osiągnięciu ceny na poziomie 20 tysięcy dolarów za sztukę w grudniu 2017, kolejne miesiące Bitcoin był raczej spokojny. To, co odczuwaliśmy i obserwowaliśmy na wykresach cenowych nie okazało się zawiązaniem nowego trendu a jedynie rozpoczęciem długiego (w mojej ocenie zdrowego) okresu konsolidacji, w ramach której cena odbijała się od górnej i dolnej bandy kanału (trójkąta?). Niektórzy zdawali się zapominać o tym, że BTC jest walorem niezwykle zmiennym i codzienna zmiana kursu na poziomie kilkudziesięciu – kilkuset dolarów nie powinna tak bardzo dziwić. A jednak poddajemy się emocjom i komentujemy wzrost, czy spadek BTC w chwilach, kiedy tak naprawdę jest to zwyczajny ruch ceny w ramach korytarza konsolidacji…

Znajomość mechaniki analizy technicznej pokazuje, że po okresie konsolidacji może dojść do zmiany istniejącego trendu lub zawiązania nowego. Chciałbym jednak w tym miejscu postawić, być może dość kontrowersyjne pytanie: czy do tej pory BTC był w jakimkolwiek trendzie w perspektywie długoterminowej? Spójrzmy na wykres (skala 1D):

spadek BTC opinie komentarze

Czy to przypadkiem nie jest dopiero początek drogi BTC na szczyt?

Patrząc na cenę w takiej naturalnej skali można powiedzieć, że BTC dopiero się narodził:) Korekta po impulsie wzrostowym – tyle, póki co widać na tym wykresie.

Czy możliwe jest zatem, znając spekulacyjną – póki co – naturę BTC formułowanie jakichkolwiek wiążących prognoz? W kontekście krótkoterminowych, okresowych trendów na pewno tak. W końcu można na tym zarabiać. Przy szerszym spojrzeniu pamiętajmy jednak, że Bitcoin i blockchain to przede wszystkim technologie, które mają zmienić świat. A to przecież już się dzieje.

 

Interesujesz się Bitcoinem i kryptowalutami? Zapoznaj się z naszą Bazą Wiedzy i zyskaj szersze spojrzenie na krypto:

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0