„Wieloryby” – najbogatsi w świecie Bitcoin. Tym mianem określamy osoby, które posiadają duże zasoby cyfrowej waluty (pisaliśmy o historii jednego z nich tutaj). Osoby te (lub grupy osób) od dawna stanowią źródło spekulacji i żarliwych dyskusji. Nowy research rzuca światło na tożsamość wielorybów i ich wpływ na rynek. W badaniu przeprowadzonym przez firmę Chainalysis zbadano sprawę 32 największych wielorybów, którzy łącznie posiadają na swoich portfelach nieco ponad 1 milion z około 17 milionów wszystkich Bitcoinów, które zostały wydobyte do tej pory.
Ci „najbiedniejsi”
„Najbiedniejszy” z wielorybów wziętych po lupę w badaniu jest w posiadaniu około 12 000 Bitcoinów, podczas gdy największy posiada ponad 85 000 Bitcoinów – odpowiednio o wartości 75 milionów USD i 541 milionów USD względem ostatnich cen. Jak pokazuje grafika z nagłówka artykułu, firma podzieliła 32 najbardziej zasobne portfele Bitcoin na cztery kategorie. Do jednej z nich należą do nich trzy adresy, które dorobiły się fortuny wiele lat temu, kiedy Bitcoin był najlepiej znany jako waluta do przeprowadzania nielegalnych transakcji w Internecie. Chainalysis podejrzewa, że jeden z właścicieli tych portfeli znajduje się obecnie w więzieniu.
Najbogatsi w świecie Bitcoin kupowali i sprzedawali
Dla inwestorów najbardziej intrygującą kategorią będzie prawdopodobnie dziewięcioro „wielorybów”, którzy weszli na rynek Bitcoinów w 2017 r., którzy aktywnie kupowali i sprzedawali. Według ekonomisty Chainalysis, Kima Grauera, Ci, którzy kupowali to jedno a Ci, którzy sprzedawali – to drugie bez względu na to, że cena Bitcoina spadła. Brak jest jakichkolwiek dowodów odnośnie tego, czy jedni i drudzy działaliby wspólnie.
Stymuluje to wielu obserwatorów rynku kryptowalut do snucia podejrzeń, że wieloryby manipulują cenami. Ustalenia Chainalysis dotyczące wielorybów tradujących (obracających kryptowalutą na giełdzie), z których troje handluje na rynkach azjatyckich również wskazują na to, że jest ich stosunkowo niewielu. Grauer twierdzi, że wiele portfeli Bitcoin, które pojawiają się w Internecie na „bogatych listach” i są źródłem intensywnych spekulacji amatorów, w ogóle nie jest w posiadaniu wielorybów. Zwykle są to salda utrzymywane przez giełdy i inne instytucje komercyjne w trakcie ich bieżącej działalności finansowej.
Kiedyś było łatwo i tanio
Pozostałe dwie kategorie wielorybów nie występują w takiej skali jak ci, którzy obracali Bitcoinem na giełdach. „Wieloryby – górnicy” to osoby, które zgromadziły duże ilości Bitcoinów w czasie, kiedy było to łatwe i tanie (choć niektórzy mogli je pozyskać innymi metodami niż wydobycie). Chainalysis twierdzi, że rzadko sprzedają oni swoje zasoby. Ta grupa jest skłonna trzymać walory („HODL” ) na dłuższą metę w swoich portfelach.
Utracone Bitcoiny
Pięć „zaginionych wielorybów” to osoby, które gromadziły duże ilości Bitcoinów we wczesnych latach, ale prawdopodobnie straciły klucz do swoich portfeli. FORTUNE opisuje przeprowadzone przez Chainalysis w ubiegłym roku badanie, które wykazało, że prawie 4 miliony bitcoinów, o całkowitej podaży -która pewnego dnia wyniesie 21 milionów – zostały utracone na zawsze.
Aby zidentyfikować wieloryby w swoim badaniu, Chainalysis nie spojrzała po prostu na portfele zawierające duże ilości Bitcoinów. Zamiast tego firma zastosowała to, co nazywa analizą „współ-wydawania” w ramach publicznej księgi blockchain Bitcoina, która pozwoliła jej zidentyfikować grupy portfeli, które wydają się należeć do tej samej osoby.
A co z portfelem Nakamoto?
Badanie zawiera kilka ważnych zastrzeżeń. Obejmuje to między innymi dopuszczenie możliwości, że niektóre wieloryby z wielkimi portfelami są wystarczająco sprytne, aby uniknąć wykrycia wydatków. Najważniejszym zastrzeżeniem jest jednak to, że badanie nie obejmuje największego wieloryba ze wszystkich: Satoshi Nakamoto – twórcy Bitcoin. Bogactwo Satoshi, rozproszone po wielu portfelach, wynosi ponad milion Bitcoinów.
Najbogatsi w świecie Bitcoin – Podsumowanie
Rola wielorybów na rynku Bitcoinów może być przeszacowana. Najbogatsi w świecie Bitcoin to aktualnie 32 adresy, które kontrolują około 6% podaży. Ta liczba spadnie do 4,6%, gdy weźmiemy pod uwagę utracone Bitcoiny. Co ważniejsze, tylko niewielu z nich jest regularnie aktywna na rynku a gdy są, wydają się zachowywać w sposób, który wspiera długoterminową wartość Bitcoin.
Co sądzicie na ten temat?