Najbogatsi w świecie Bitcoin | Źródła krypto-fortun

„Wieloryby” – najbogatsi w świecie Bitcoin. Tym mianem określamy osoby, które posiadają duże zasoby cyfrowej waluty (pisaliśmy o historii jednego z nich tutaj). Osoby te (lub grupy osób) od dawna stanowią źródło spekulacji i żarliwych dyskusji. Nowy research rzuca światło na tożsamość wielorybów i ich wpływ na rynek. W badaniu przeprowadzonym przez firmę  Chainalysis zbadano sprawę 32 największych wielorybów, którzy łącznie posiadają na swoich portfelach nieco ponad 1 milion z około 17 milionów wszystkich Bitcoinów, które zostały wydobyte do tej pory.

Ci „najbiedniejsi”

„Najbiedniejszy” z wielorybów wziętych po lupę w badaniu jest w posiadaniu około 12 000 Bitcoinów, podczas gdy największy posiada ponad 85 000 Bitcoinów – odpowiednio o wartości 75 milionów USD i 541 milionów USD względem ostatnich cen. Jak pokazuje grafika z nagłówka artykułu, firma podzieliła 32 najbardziej zasobne portfele Bitcoin na cztery kategorie. Do jednej z nich należą do nich trzy adresy, które dorobiły się fortuny wiele lat temu, kiedy Bitcoin był najlepiej znany jako waluta do przeprowadzania nielegalnych transakcji w Internecie. Chainalysis podejrzewa, że ​​jeden z właścicieli tych portfeli znajduje się obecnie w więzieniu.

Najbogatsi w świecie Bitcoin kupowali i sprzedawali

Dla inwestorów najbardziej intrygującą kategorią będzie prawdopodobnie dziewięcioro „wielorybów”, którzy weszli na rynek Bitcoinów w 2017 r., którzy aktywnie kupowali i sprzedawali. Według ekonomisty Chainalysis, Kima Grauera, Ci, którzy kupowali to jedno a Ci, którzy sprzedawali – to drugie bez względu na to, że cena Bitcoina spadła. Brak jest jakichkolwiek dowodów odnośnie tego, czy jedni i drudzy działaliby wspólnie.

Stymuluje to wielu obserwatorów rynku kryptowalut do snucia podejrzeń, że wieloryby manipulują cenami. Ustalenia Chainalysis dotyczące wielorybów tradujących (obracających kryptowalutą na giełdzie), z których troje handluje na rynkach azjatyckich również wskazują na to, że jest ich stosunkowo niewielu. Grauer twierdzi, że wiele portfeli Bitcoin, które pojawiają się w Internecie na „bogatych listach” i są źródłem intensywnych spekulacji amatorów, w ogóle nie jest w posiadaniu wielorybów. Zwykle są to salda utrzymywane przez giełdy i inne instytucje komercyjne w trakcie ich bieżącej działalności finansowej.

Kiedyś było łatwo i tanio

Pozostałe dwie kategorie wielorybów nie występują w takiej skali jak ci, którzy obracali Bitcoinem na giełdach. „Wieloryby – górnicy” to osoby, które zgromadziły duże ilości Bitcoinów w czasie, kiedy było to łatwe i tanie (choć niektórzy mogli je pozyskać innymi metodami niż wydobycie). Chainalysis twierdzi, że rzadko  sprzedają oni swoje zasoby. Ta grupa jest skłonna trzymać walory („HODL” ) na dłuższą metę w swoich portfelach.

Utracone Bitcoiny

Pięć „zaginionych wielorybów” to osoby, które gromadziły duże ilości Bitcoinów we wczesnych latach, ale prawdopodobnie straciły klucz do swoich portfeli. FORTUNE opisuje przeprowadzone przez Chainalysis w ubiegłym roku badanie, które wykazało, że prawie 4 miliony bitcoinów, o całkowitej podaży -która pewnego dnia wyniesie 21 milionów – zostały utracone na zawsze.

Aby zidentyfikować wieloryby w swoim badaniu, Chainalysis nie spojrzała po prostu na portfele zawierające duże ilości Bitcoinów. Zamiast tego firma zastosowała to, co nazywa analizą „współ-wydawania” w ramach publicznej księgi blockchain Bitcoina, która pozwoliła jej zidentyfikować grupy portfeli, które wydają się należeć do tej samej osoby.

A co z portfelem Nakamoto?

Badanie zawiera kilka ważnych zastrzeżeń. Obejmuje to między innymi dopuszczenie możliwości, że niektóre wieloryby z wielkimi portfelami są wystarczająco sprytne, aby uniknąć wykrycia wydatków. Najważniejszym zastrzeżeniem jest jednak to, że badanie nie obejmuje największego wieloryba ze wszystkich: Satoshi Nakamoto – twórcy Bitcoin. Bogactwo Satoshi, rozproszone po wielu portfelach, wynosi ponad milion Bitcoinów.

Najbogatsi w świecie Bitcoin – Podsumowanie

Rola wielorybów na rynku Bitcoinów może być przeszacowana. Najbogatsi w świecie Bitcoin to aktualnie 32 adresy, które kontrolują około 6% podaży. Ta liczba spadnie do 4,6%, gdy weźmiemy pod uwagę utracone Bitcoiny. Co ważniejsze, tylko niewielu z nich jest regularnie aktywna na rynku a gdy są, wydają się zachowywać w sposób, który wspiera długoterminową wartość Bitcoin.

Co sądzicie na ten temat?

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0