Producent sprzętu do wydobywania Bitcoinów rozszerza swoją obecność w Kazachstanie po nawiązaniu współpracy z wieloma firmami wydobywającymi kryptowaluty w tym kraju.
Notowana na Nasdaq firma ogłosiła, że do 31 grudnia 2021 r. zainstalowała w Kazachstanie 10 300 jednostek AvalonMiner, kończąc tym samym pierwszą fazę rozmieszczania urządzeńw tym środkowoazjatyckim kraju. Canaan współpracuje z lokalnymi firmami w ramach swoich planów ekspansji biznesowej poza Chinami. Firma nie podała jednak szczegółów dotyczących jej lokalnych partnerów.
Chociaż Canaan ma siedzibę w Hangzhou w Chinach, firma prowadzi ekspansję poza granicami swojego kraju. To efekt zakazu handlu kryptowalutami, który Chiny wprowadziły w 2021 roku. Zhang Nangeng, dyrektor generalny Canaan, wypowiedział się przeciwko zakazowi podczaskonferencji prasowej w lipcu 2021 r. Powiedział on wówczas inwestorom, że górnicy kryptowalut lepiej wykorzystują energię elektryczną i pozytywnie przyczyniają się do zatrudnienia i lokalnej gospodarki.
Po tym, jak Chiny wygaszają przemysł wydobywczy kryptowalut, sąsiadujący z tym państwem Kazachstan pospiesznie wypełnił wolną przestrzeń na rynku oferując górnikom tani węgiel dostępny w dużych ilościach. Do czerwca 2021 roku, piąta co do wielkości na świecie firma wydobywcza założyła swój sklep w Kazachstanie. Miesiąc później Kazachstan odpowiadał już za prawie jedną piątą światowego wydobycia Bitcoinów.
Zakaz wydobycia Bitcoin w Chinach spowodował gwałtowny spadek hash rate sieci, jednak zjawisko to uległo szybkiemu odwróceniu po tym, jak wysiedleni górnicy założyli nowe bazy operacyjne. Po sześciomiesięcznej odbudowie 2 stycznia 2022 roku hash rate sieci Bitcoin osiągnął nowy rekord wszech czasów.
Canaan odnotowała duży wzrost w 2021 roku – jej przychody netto wyniosły 204,5 miliona dolarów w trzecim kwartale, co stanowi wzrost o 708,2% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.