Irańskie CBDC prawie gotowe. Persowie chcą tokenizować papiery wartościowe

25 lutego 2022

To już oficjalne. Bank Centralny Iranu chce uruchomić pilotażowy program swojego CBDC. Republika Islamska jest zainteresowana wprowadzeniem własnej cyfrowej waluty, m.in. ze względu na sankcje, nałożone przez USA. Persowie są również żywo zainteresowani implementacją technologii blockchain w innych obszarach.

Około cztery lata temu Iran zlecił pracę nad własną Cyfrową Walutą Banku Centralnego. To zadanie władze Iranu powierzyły firmie Informatics Service Corporation i – jak się okazuję – prace są na zaawansowanym etapie. ISC wyjaśniło, że irańska CBDC powstała na bazie Hyperledger Fabric. Jest to implementacja frameworka blockchain i jeden z projektów Hyperledger, hostowanych przez Linux Foundation.

Według informacji, przekazanych przez Iranian Labour News Agency – wysoki przedstawiciel irańskiego organu regulacyjnego oświadczył, że w najbliższej przyszłości zostanie uruchomiony program pilotażowy cyfrowego pieniądza.

Mehran Moharamian – wiceprezes ds. IT w Central Bank of Iran – powiedział, że waluty cyfrowe tworzą rozwiązania dla „pewnych niespójności” oraz służą decentralizacji zasobów. Zauważył też, że prace nad CBDC trwają także w innych krajach. Moharamian nie podaje jednak żadnych szczegółów w kwestii programu pilotażowego perskiej CBDC.

Irańska giełda papierów wartościowych spogląda na blockchain z nadzieją

Cytowany przez SENA i Financial Tribune Majid Eshqi – szef Securities and Exchange Organization – powiedział, że technologia blockchain to duża szansa dla irańskiego rynku kapitałowego.

Za dwa lata będziemy zmuszeni korzystać z technologii blockchain… Wkrótce zaczniemy tokenizować akcje i aktywa fizyczne, którymi można łatwo handlować na tych nowych platformach

stwierdził Eshqi

Dodał też, że czas poważnie przyjrzeć się potencjałowi technologii blockchain w aspekcie rozwiązania bieżących problemów, takich jak np. weryfikacja tożsamości inwestorów i akcjonariuszy.

Iran szuka obejścia dla hegemonii Dolara Amerykańskiego

Uśmiechy irańskiego reżymu w stronę technologii blockchain i kryptowalut nie kończą się jedynie na deklaracjach. Nie tak dawno – na początku 2022 roku – perskie media informowały, że władze w Teheranie pozwoliły lokalnym firmom na rozliczanie się z zagranicznymi podmiotami w kryptowalutach.

Z racji tego, że Iran jest od lat objęty amerykańskimi sankcjami, władze Republiki Islamskiej szukają obejścia dla międzynarodowego systemu finansowego, kontrolowanego przez Amerykanów.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0