Założyciele BitMEX naruszyli ustawę o tajemnicy bankowej

25 lutego 2022

Arthur Hayes i Benjamin Delo będą musieli zapłacić grzywnę za naruszenie ustawy o tajemnicy bankowej.

Założyciele giełdy kryptowalutowej BitMEX po długim procesie sądowym z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości przyznali się do naruszenia ustawy o tajemnicy bankowej. Amerykanin Arthur Hayes i Brytyjczyk z Hongkongu Benjamin Delo przyznali się do „umyślnego zaniechania ustanowienia, wdrożenia i utrzymania programu przeciwdziałania praniu pieniędzy” na swojej giełdzie instrumentów pochodnych i kontraktów terminowych na kryptowaluty.

BitMEX to platforma handlu kryptowalutami z siedzibą na Seszelach, która oferuje kontrakty terminowe na kryptowaluty, instrumenty pochodne i transakcje z depozytem zabezpieczającym do 100x. Giełda oferowała swoje usługi bez żadnych procedur weryfikacji know-your-customer (KYC) lub AML Amerykanom. W oświadczeniu Departamentu Sprawiedliwości z 24 lutego 2022 r. czytamy, że taki brak zgodności z przepisami spowodował, że BitMEX stał się „platformą do prania brudnych pieniędzy”.

Zarówno Hayes, jak i Delo przyznali się do winy przed marcowym terminem rozprawy i zgodzili się zapłacić po 10 milionów dolarów grzywny.

Adwokat Departamentu Sprawiedliwości Damian Williams powiedział, że prowadzenie biznesu kryptowalutowego w Stanach Zjednoczonych wiąże się z „obowiązkiem firm, aby pomóc w eliminowaniu przestępczości i korupcji”. Jak podkreślił, BitMEX działało jako platforma w cieniu rynków finansowych. – Arthur Hayes i Benjamin Delo zbudowali firmę zaprojektowaną tak, aby omijać te zobowiązania; świadomie nie wdrożyli i nie utrzymali nawet podstawowych zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Dodatkowo pojawiły się insynuacje, że Hayes przekupił lokalny rząd Seszeli. Chociaż baza operacyjna BitMEX znajdowała się w Stanach Zjednoczonych od około 2015 do 2020 roku, Hayes i Delo upierali się, że żaden Amerykanin nie korzystał z platformy. Departament Sprawiedliwości udowodnił, że twierdzenie to nie było zgodne z prawdą. Do stycznia 2021 r. giełda poinformowała, że zweryfikowała 100% swoich użytkowników za pomocą procedury KYC-AML.

Od czasu pełnego zweryfikowania wszystkich użytkowników, udział BitMEX w otwartym zainteresowaniu kontraktami terminowymi na Bitcoina (OI) zmniejszył się do względnie niewielkiego poziomu. W lutym 2021 r. było to tylko około 3,5 miliarda dolarów w OI, z czego prawie jedna trzecia pochodziła z BitMEX. Obecnie, według danych CoinGlass, OI wynosi 15,18 mld dolarów, z czego tylko 482 mln dolarów, czyli 3 proc., pochodzi z BitMEX.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0