Amerykańska komisja bada zdecentralizowaną wymianę Uniswap

3 września 2021

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych bada startup stojący za największą na świecie zdecentralizowaną giełdą kryptowalut, Uniswap.

Jak wynika z informacji opublikowanych przez „The Wall Street Journal”, przedstawiciele komisji szukają informacji o usługach marketingowych i inwestorskich Uniswap. Rzecznik Uniswap Labspowiedział, że firma jest „zobowiązana do przestrzegania przepisów ustawowych i wykonawczych regulujących naszą branżę oraz do dostarczania organom regulacyjnym informacji, które pomogą im we wszelkich zapytaniach”.

Uniswap to zdecentralizowany system, która umożliwia użytkownikom wymianę między monetami i tokenami opartymi na Ethereum bez centralnej jednostki. Giełda jest uznawana za największą zdecentralizowaną giełdę, z wolumenem obrotu o wartości 1,5 miliona dolarów w ciągu doby.

Jak się okazuje, amerykańskie organy regulacyjne zwracają w ostatnim czasie coraz większą uwagę na branżę zdecentralizowanych finansów (DeFi), a przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Gary Gensler w sierpniu 2021 r. ogłosił plany organu dotyczące zwiększenia liczby obowiązujących zasad związanych z kryptowalutami ukierunkowanymi na DeFi, oferty tokenów i stablecoiny. Pod koniec sierpnia regulator podpisał umowę o wartości 125 000 dolarów z firmą AnChain.AI zajmującą się analizą blockchain, aby uzyskać pomoc techniczną w monitorowaniu i regulowaniu branży DeFi.

Przed wzmożonymi wysiłkami Komisji mającymi na celu przyjrzenie się DeFi, Uniswap wycofał dziesiątki tokenów i tokenizowanych akcji ze swojej platformy transakcyjnej pod koniec lipca 2021 r., powołując się na rosnącą presję regulacyjną. „Monitorujemy ewoluujący krajobraz regulacyjny” – poinformowali przedstawiciele firmy, wskazując na podobne ruchy podejmowane przez innych graczy DeFi.

Z definicji branża DeFi jest formą finansowania opartą na blockchain, która nie polega na żadnych centralnych pośrednikach finansowych, obsługujących transakcje za pomocą automatycznych mechanizmów protokołów znanych jako inteligentne kontrakty. W ostatnich latach branża odnotowała ogromny wzrost, skacząc z około 8 miliardów dolarów o łącznej wartości we wrześniu 2020 roku do ponad 174 miliardów dolarów rok później. Zgodnie z zasadami DeFi, zdecentralizowane giełdy (DEX), takie jak Uniswap, nie mają centralnej osoby ani zespołu odpowiedzialnego za obsługę protokołu, obsługiwanego i nadzorowanego automatycznie lub przez uczestników. Według inwestora kryptograficznego i przedsiębiorcy Alistaira Milne, organy regulacyjne nie będą w stanie zamknąć inteligentnych kontraktów DeFi, takich jak Uniswap, ale mogą potencjalnie sprawić, że transakcje DeFi będą nielegalne w podobny sposób, jak transakcje w Darknecie.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0