Druga co do wielkości firma ubezpieczeniowa w Europie została pierwszym szwajcarskim ubezpieczycielem all-line, który zaoferował swoim klientom opcję opłacania rachunków za pomocą Bitcoin (BTC), ułatwioną dzięki współpracy z uznanym brokerem kryptowalut Bitcoin Suisse.
Płatności Bitcoin będą akceptowane dla prawie wszystkich produktów AXA, z wyjątkiem ubezpieczeń na życie, ze względu na bariery regulacyjne dotyczące tych ostatnich.
AXA wymieniła przyspieszoną cyfrową transformację globalnej gospodarki podczas pandemii koronawirusa jako kluczowy czynnik przy podejmowaniu decyzji o integracji kryptowaluty z jej codziennymi operacjami. Jednak już w 2019 roku ubezpieczyciel przeprowadził badania rynkowe, które wskazały, że około jedna trzecia respondentów w wieku od 18 do 55 lat posiadała lub była zainteresowana kryptowalutą.
Według Claudii Bienentreu, szefowej ds. otwartych innowacji w AXA Szwajcaria, akceptacja płatności Bitcoin jest „odpowiedzią AXA na rosnące zapotrzebowanie klientów na alternatywne rozwiązania płatnicze, z nowymi technologiami odgrywającymi coraz większą rolę”.
Konfiguracja po stronie klienta będzie prostym przelewem online z numerem referencyjnym: kwota zadłużenia we frankach szwajcarskich zostanie przeliczona na równoważną kwotę w Bitcoin, a wskazany kurs wymiany pozostanie ważny przez określony czas. W tym okresie klienci nie będą ponosić żadnego ryzyka kursowego, zaś AXA nie będzie pobierała żadnych dodatkowych opłat od klientów, którzy zdecydują się płacić swoje rachunki w Bitcoin, a nie w walucie fiducjarnej.
Sama AXA nie będzie przechowywać w swoich bilansach żadnego otrzymanego Bitcoina. Zamiast tego Bitcoin trafi w ręce brokera kryptowalut Bitcoin Suisse. Warto zauważyć, że podczas gdy sama AXA nie dodaje żadnych opłat za płatności Bitcoin, Bitcoin Suisse uwzględnia własną prowizję w wysokości 1,75% przy obliczaniu kursów wymiany Bitcoin-frank dla klientów AXA.
Wcześniejsze zaangażowanie AXA w technologie oparte na blockchain obejmuje członkostwo w platformie dokumentacji samochodów od 2017 r., która wykorzystuje blockchain do śledzenia i rejestrowania cyklu życia pojazdów. Ubezpieczyciel sponsoruje również wyzwanie Blockchain Challenge University of Basel, w którym wspiera badania nad wykorzystaniem inteligentnych kontraktów w branży ubezpieczeniowej.