Europejski Bank Centralny podsumowuje konsultacje ws. cyfrowego euro

14 kwietnia 2021

Instytucja opublikowała wyniki konsultacji społecznych w sprawie potencjalnego cyfrowego euro, ponieważ jest coraz bliższa podjęcia decyzji, czy powinna formalnie przeanalizować taką inicjatywę.

Z komunikatu opublikowanego 14 kwietnia 2021 r. wynika, że EBC otrzymał ponad 8200 odpowiedzi na swoje publiczne konsultacje w sprawie cyfrowego euro. Jest to rekord banku dotyczący udziału w konsultacjach publicznych. Spośród wszystkich odpowiedzi 47% pochodziło z Niemiec, znaczna ich część pochodziła również z Włoch i Francji, co stanowi odpowiednio 15% i 11% wszystkich odpowiedzi.

Większość respondentów stwierdziła, że ​​prywatność jest najbardziej pożądaną cechą potencjalnego nadchodzącego cyfrowego euro – odpowiedziało tak 43% wszystkich obywateli i specjalistów biorących udział w konsultacjach. „Prywatność jest uważana za najważniejszą cechę cyfrowego euro zarówno dla obywateli, jak i dla przez specjalistów biorących udział w konsultacjach, zwłaszcza przez sprzedawców i inne firmy” – napisano w raporcie.

Podczas konsultacji respondenci wskazali na bezpieczeństwo i możliwość dokonywania płatności w całej strefie euro jako najwyższe priorytety na poziomie odpowiednio 18% i 11%. 9% respondentów podkreśliło znaczenie wyeliminowania dodatkowych kosztów, a 8% podkreśliło potrzebę korzystania z cyfrowego euro w trybie offline.

„Większość obywateli w próbie wybiera prywatność, nawet jeśli ograniczyłoby to możliwość korzystania z transakcji offline i ograniczyło możliwość otrzymywania dodatkowych innowacyjnych usług lub nawet połączenia funkcji offline i online” – zauważył EBC.

Zainicjowane w październiku 2020 r. konsultacje publiczne EBC dotyczące cyfrowego euro potwierdziły wstępne ustalenia banku, stanowiąc cenny wkład w decyzję Eurosystemu z połowy 2021 r. o wszczęciu formalnego postępowania wyjaśniającego w sprawie cyfrowego euro. – Cyfrowe euro może odnieść sukces tylko wtedy, gdy spełni potrzeby Europejczyków. Dołożymy wszelkich starań, aby cyfrowe euro spełniało oczekiwania obywateli podkreślone w konsultacjach społecznych – powiedział członek zarządu EBC Fabio Panetta.

Według prezes EBC Christine Lagarde, cały proces przyjęcia cyfrowego euro może zająć nawet cztery lata, jeśli rada zarządzająca EBC i Parlament Europejski zdecydują się kontynuować tę inicjatywę.

Kwestia prywatności użytkowników to jeden z największych problemów związanych z cyfrowymi walutami banków centralnych. Podczas gdy kraje takie jak Stany Zjednoczone wolą nie posuwać się naprzód z CBDC, dopóki ten problem nie zostanie rozwiązany, inne kraje, takie jak Chiny, aktywnie eksperymentują z CBDC. Po uruchomieniu pierwszych pilotów cyfrowych juanów w 2020 roku chiński bank centralny opisał swoje podejście do „kontrolowanej anonimowości”, które ma na celu zapewnienie maksymalnej ochrony prywatności chińskim użytkownikom CBDC.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0