Bank centralny Argentyny blokuje nowe oferty banków w zakresie kryptowalut

6 maja 2022

Bank centralny Argentyny zablokował instytucje finansowe oferujące handel kryptowalutami zaledwie kilka dni po tym, jak dwa największe banki w kraju zasygnalizowały, że otwierają się na cyfrowe aktywa.

5 maja 2022 r. przedstawiciele banku poinformowali, że ruch ten miał na celu złagodzenie ryzyka, jakie kryptowaluty stwarzają dla użytkowników i „systemu finansowego jako całości”, powołując się na wysoką zmienność kryptowalut, wykorzystanie w praniu brudnych pieniędzy i brak zabezpieczeń regulacyjnych.

Przypomnijmy, że 2 maja 2022 r. dwa największe banki w kraju, Banco Galicia i Brubank poinformowały, że pozwolą one swoim klientom na zakup Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), USD Coin (USDC) i Ripple (XRP). Decyzja o otwarciu handlu kryptowalutami została podjęta na podstawie ankiety przeprowadzonej przez Banco Galicia, w której 60% respondentów stwierdziło, że chce mieć łatwiejszy dostęp do walut cyfrowych.

Bank centralny od dawna niechętnie patrzył na kryptowaluty, wydając w maju 2021 roku ostrzeżenie dla opinii publicznej dotyczące ryzyka, ostrzegając ponownie przed obawami związanymi ze zmiennością i praniem brudnych pieniędzy, mimo że bank stwierdził, że nie ma jeszcze oznak „znaczącego poziomu akceptacji i wykorzystania”.

Według danych firmy Statista, 21% respondentów w Argentynie posiadało lub używało kryptowalut w 2021 r., co stanowi szósty najwyższy wskaźnik adopcji na świecie i najwyższy wskaźnik w obu Amerykach. Inflacja w Argentynie wzrosła o kolejne 6,7% w marcu 2022 r.- najwyższy wskaźnik od 20 lat – osiągając 55,1% w ujęciu rocznym, według INDEC, agencji statystycznej kraju. Niektórzy Argentyńczycy zwrócili się w stronę kryptowalut, próbując w ten sposób zabezpieczyć się przed rosnącą inflacją. W kwietniu jedno z wiejskich miasteczek rozpoczęło proces wydobywania kryptowaluty, aby walczyć z inflacją.

Zmiana akcentów w stosunku do maja zeszłego roku może być związana z rozszerzonym planem zadłużenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) na kwotę 44 miliardów dolarów, którego klauzula przewidywała, że Argentyna będzie „zniechęcać do korzystania z kryptowalut„.

Oświadczenie banku centralnego jest sprzeczne z planami burmistrza stolicy Argentyny, Buenos Aires. Pod koniec kwietnia burmistrz 2022 r. Horacio Rodríguez Larreta ogłosił plany cyfryzacji miasta, zamierzając umożliwić mieszkańcom płacenie podatków w kryptowalutach, wśród innych planów związanych z blockchain.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0