Bank centralny Tajlandii o zabezpieczeniach dla detalicznej CBDC

19 sierpnia 2021

Wyniki nowego badania przeprowadzonego przez Bank Tajlandii wskazują na trzy kluczowe kwestie, które mają na celu upewnienie się, że cyfrowa waluta detalicznego banku centralnego nie wpływa negatywnie na stabilność finansową.

Bank Tajlandii opublikował wyniki nowego badania dotyczącego sposobu zarządzania skutkami emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CDBC) dla sektora finansowego tego kraju. W odróżnieniu od hurtowej CBDC, która jest ograniczona do użytku przez instytucje finansowe i pośredników, detaliczna CBDC jest powszechnie dostępna do użytku ogółu społeczeństwa. Bank Tajlandii, podobnie jak wiele innych banków centralnych na całym świecie, był zaangażowany w badania i rozwój CBDC, a teraz planuje rozpocząć testowanie CBDC w 2022 roku. W przeciwieństwie do Banku Tajlandii, nie wszystkie te banki centralne zobowiązały się do testowania konkretnie detalicznych CBDC.

W swoim ostatnim badaniu Bank Tajlandii ujawnił trzy kluczowe wnioski, które wyciągnął, aby zapewnić, że detaliczna emisja CBDC nie stanowi zagrożenia dla stabilności finansowej. Po wcześniejszym zidentyfikowaniu „ucieczki do jakości” – tj. konsumentów preferujących w pewnych sytuacjach CBDC od istniejącej waluty fiducjarnej – jako główny czynnik ryzyka, w badaniu Banku Tajlandii stwierdzono, że ​​dalsze wyzwania mogą obejmować negatywny wpływ na transmisję polityki pieniężnej lub na istniejące instytucje finansowe. Aby temu zapobiec, badanie sugeruje, że kluczowe są następujące trzy punkty:

„CBDC ma charakter gotówkowy i nieoprocentowany, pośrednicy, tacy jak instytucje finansowe, są dystrybutorami CBDC dla ogółu społeczeństwa, oraz należy ustalić warunki lub limity konwersji CBDC – napisano w komunikacie. Tegoo typu środki, jak sugeruje Bank Tajlandii oT, pomogą zapewnić, że detaliczna CBDC nie będzie konkurować z depozytami bankowymi i „zachować rolę pośredników w zbieraniu depozytów i udzielaniu kredytów, a także zarządzaniu płynnością w całym systemie finansowym”. Według BoT środki te zapewniają również zabezpieczenie przed atakami na instytucje finansowe.

W szczególności Bank Tajlandii przewiduje, że popyt publiczny na detaliczną CBDC będzie z czasem rósł i może doprowadzić do tego, że taka waluta stanie się w przyszłości alternatywną formą płatności, zamiast gotówki i istniejących form e-pieniądza. Oprócz tych wniosków bank ujawnił dalsze szczegóły dotyczące planowanego pilotażu detalicznego CBDC w rzeczywistych sytuacjach. Pilot zostanie podzielony na dwa tory. Pierwszy, tzw. „Ścieżka podstawowa”, rozpocznie się w II kwartale 2022 r. i będzie polegała na wykorzystaniu waluty do prowadzenia działań o charakterze gotówkowym w ograniczonej skali, m.in. jako zapłatę lub paragon za towary i usługi, a także za konwersję. Drugi tor, bardziej ambitny, znany pod nazwą „Ścieżka innowacji”, będzie badać sposoby wykorzystania detalicznego CBDC w bardziej nowatorskich przypadkach użycia, opierając się na informacjach od podmiotów sektora prywatnego i twórców technologii. Mapa drogowa dla tej drugiej ścieżki nie została jeszcze sfinalizowana, a Bank Tajlandii wskazuje, że wciąż rozwija format pilotażu i ocenia, którzy aktorzy będą mogli uczestniczyć w jego prowadzeniu.

Przypomnijmy, że Bank Tajlandii połączył swe siły z kilkoma dużymi bankami w całej Azji, aby pracować nad projektem prototypu transgranicznego CBDC lub mostu walutowego Multiple Central Bank Digital Currency Bridge (m-CBDC), który wykorzystuje technologię rozproszonej księgi głównej. Inne banki uczestniczące w projekcie to Hongkong Monetary Authority, Central Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Digital Currency Institute przy Ludowym Banku Chin.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0