Bank Ghany przeprowadzi pilotaż CBDC

12 sierpnia 2021

Firma Giesecke+Devrient, specjalizująca się w drukowaniu walut i papierów wartościowych, coraz częściej współpracuje z bankami centralnymi, takimi jak Bank of Thailand, przy pilotażu CBDC.

11 sierpnia 2021 r. Bank Ghany wykonał kolejny krok w kierunku rozwoju cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC), współpracując z niemieckim dostawcą technologii walutowej. Bank poinformował, że podpisał umowę z Giesecke+Devrient na pilotaż sprzedaży detalicznej CBDC w Ghanie w Afryce Zachodniej. W ramach umowy G+D dostarczy własne rozwiązanie CBDC, znane jako Filia, w celu pilotażowej emisji cyfrowej formy krajowej waluty Ghany – cedi. Waluta cyfrowa zostanie przetestowana w lokalnych bankach, handlowcach, dostawcach usług płatniczych i konsumentach, a także w innych powiązanych podmiotach. Projekt jest częścią strategii cyfryzacji Ghany, „Digital Ghana Agenda”, której celem jest cyfryzacja danych i usług rządowych dla 30-milionowego kraju. Cyfrowe cedi, znane również jako e-cedi, ma na celu uzupełnienie tradycyjnej waluty krajowej jako cyfrowej alternatywy. Zgodnie z zapowiedzią CBDC ma ułatwić płatności bez konta bankowego, umowy czy smartfona.

Gubernator BoG Ernest Addison powiedział, że e-cedi stanowi doskonałą okazję do stworzenia „solidnego, integracyjnego, konkurencyjnego i zrównoważonego sektora finansowego, kierowanego przez bank centralny”. – Ze wszystkich wskazań koncepcja ta ma do odegrania znaczącą rolę w przyszłości świadczenia usług finansowych na całym świecie. Ten projekt jest znaczącym krokiem w kierunku pozycjonowania Ghany, aby w pełni wykorzystać tę nową koncepcję – dodał.

Wiceprezydent Ghany Mahamudu Bawumia powiedział niedawno, że rządy afrykańskie muszą przyjąć waluty cyfrowe, aby ułatwić handel na całym kontynencie. Urzędnik argumentował pod koniec lipca, że ​​handel między krajami afrykańskimi wymaga systemu „jednolitej płatności centralnej”.

Początkowo specjalizując się w drukowaniu wysokiej jakości walut i papierów wartościowych, G+D w ostatnich latach głęboko skoncentrowało się na płatnościach cyfrowych i technologii CBDC. Od sierpnia zeszłego roku G+D negocjował już przy użyciu swojej technologii Filia z sześcioma globalnymi bankami centralnymi, takimi jak Bank of Thailand, w celu stworzenia CBDC.

Oprócz pracy nad technologią CBDC, G+D aktywnie inwestuje również w branżę blockchain i kryptowalut, prowadząc w zeszłym roku rundę finansowania serii A o wartości 17 milionów dolarów dla Metaco, szwajcarskiego startupu świadczącego usługi powiernicze dla kryptowalut i stablecoinów.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0