Bank Japonii: przygotowania CBDC nie mogą czekać

16 marca 2021

Gubernator Banku Japonii Kuroda Haruhiko poinformował, że eksperymenty z walutą cyfrową krajowego banku centralnego rozpoczną się wiosną 2021 r.

Japonia przyjmuje wyważone, ale uważne podejście do globalnego zainteresowania emisją waluty cyfrowej przez bank centralny. W swoich ostatnich komentarzach opublikowanych 16 marca 2021 r. prezes Banku Japonii Kuroda Haruhiko zauważył, że instytucja nie zmieniłaswojego stanowiska i nadal nie ma konkretnych planów co do daty emisji CBDC.

W żaden sposób nie oznacza to jednak braku aktywności na rzecz badań i rozwoju CBDC. W październiku 2020 roku japoński bank centralny zobowiązał się do rozpoczęcia pierwszej z kilku faz testowania własnej weryfikacji koncepcji CBDC. Teraz zaś Haruhiko potwierdził, że mają się one rozpocząć wiosną 2021 roku.

Gubernator podkreślił, że zgodnie z raportem Banku Rozrachunków Międzynarodowych 86% banków centralnych na świecie bada obecnie zalety i wady CBDC. Spośród nich 60% znajduje się już na etapie rozwoju eksperymentalnego lub weryfikacji koncepcji. – Banki centralne podzielają pogląd, że nie jest odpowiednią reakcją polityczną, by zacząć rozważać CBDC tylko wtedy, gdy w przyszłości pojawi się potrzeba emisji CBDC. Z punktu widzenia zapewnienia stabilności i wydajności ogólnych systemów płatności i rozliczeń uważamy, że ważne jest dokładne przygotowanie się do reagowania na zmiany okoliczności we właściwy sposób.

Biorąc pod uwagę „istotne zmiany”, które zachodzą w coraz bardziej cyfrowym społeczeństwie, Haruhiko zasygnalizował, że bank korzysta z okazji, aby dokładnie rozważyć różne podejścia do potencjalnych zmian w podaży pieniądza banku centralnego. Gubernator posunął się nawet do zgrupowania tych wyłaniających się podejść pod hasłem „Bankowość centralna jako usługa”. W swoim opisie tych trendów argumentował, że „as-a-service” to wyłaniająca się tendencja w finansach, wywodząca się z wcześniejszych zmian w sferze korporacji i oprogramowania. Oznacza to ruch w kierunku tworzenia modeli biznesowych, które opierają się na świadczeniu usług na żądanie klientów, zamiast przyjmowania tradycyjnego podejścia do sprzedaży skoncentrowanego na produktach.

– Wszystko jako usługa obejmuje teraz takie zjawiska, jak mobilność jako usługa (kupowanie usługi mobilności zamiast samochodu) lub infrastruktura jako usługa, co w coraz większym stopniu czyni ją zbędną dla firm posiadać określony sprzęt. Ostatnio obserwuje się również tendencję do rozdzielania usług finansowych, które instytucje finansowe świadczyły jako ściśle powiązane, umożliwiając w ten sposób łączenie składowych usług finansowych z usługami firm niefinansowych. Nazywa się to „bankowością jako usługą”, znaną również jako wbudowane finanse – powiedział Haruhiko.

Bank Japonii uważnie śledzi innowacje w finansach publicznych i prywatnych, współpracując z BIS i pięcioma innymi głównymi bankami światowymi w zakresie badań CBDC od stycznia 2020 r.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0