Bank of America: adopcja stablecoinów i CBDC jest nieunikniona

25 stycznia 2022

W najnowszym raporcie Bank of America stwierdzono, że CBDC będzie się różnić od obecnie dostępnych walut cyfrowych, ponieważ będzie odpowiedzialnością Rezerwy Federalnej, a nie banku komercyjnego.

Strategowie kryptowalutowi Bank of America Andrew Moss i Alkesh Shah napisali w swoim raporcie, że CBDC jest nieuniknioną ewolucją dzisiejszych walut elektronicznych. „Oczekujemy, że adopcja stablecoin i wykorzystanie do płatności znacznie wzrośnie w ciągu najbliższych kilku lat, ponieważ instytucje finansowe badają rozwiązania w zakresie przechowywania i handlu aktywami cyfrowymi, a firmy płatnicze włączają technologię blockchain do swoich platform” – czytamy w dokumencie.

Z kolei w wydanym przez Bank Rezerwy Federalnej raporcie zatytułowanym „Money and Payments: The U.S. Dollar in the Age of Digital Transformation” opisano korzyści i wady potencjalnego przyjęcia CBDC przez Stany Zjednoczone. Zastanawiano się m.in. nad faktem czy CBDC może potencjalnie poprawić bezpieczny i skuteczny system płatności krajowych dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, ponieważ system płatności nadal ewoluuje, co może skutkować szybszymi opcjami płatności między krajami.

W międzyczasie Shah i Moss stwierdzili, że wykorzystanie walut cyfrowych emitowanych przez prywatne firmy prawdopodobnie będzie rosło. Obecnie odpowiedzialność za istniejące formy waluty cyfrowej, takie jak internetowe konta bankowe lub aplikacje płatnicze, należy do podmiotów prywatnych, takich jak banki komercyjne. „Jednak CBDC byłoby pod tym względem inne, ponieważ odpowiedzialność za nie ponosiłby bank centralny, taki jak amerykańska Rezerwa Federalna” – czytamy w raporcie Banku Rezerwy Federalnej.

Wskazano również na potencjalne trudności, w tym zachowanie stabilności finansowej, ochronę prywatności użytkowników i zwalczanie nielegalnych transakcji. Rezerwa Federalna umożliwiła publiczne komentowania tych kwestii do 20 maja 2022 r.

CBDC jest cyfrową wersją waluty fiat danego kraju, takiej jak dolar amerykański. Zaczęła ona stawać się popularna w 2020 r., kiedy Bahamy uruchomiły pierwszy na świecie CBDC, Sand Dollar.

Tymczasem bank centralny Chin jest w trakcie opracowywania cyfrowego portfela juana, w ramach intensyfikacji wysiłków zmierzających do stworzenia waluty cyfrowej. W kwietniu 2021 r. bank centralny Szwecji zakończył pierwszą fazę pilotażowego projektu waluty cyfrowej „e-krona”.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0