Bank Rosji popiera transgraniczne płatności kryptowalutowe

20 czerwca 2022

Prezes banku centralnego Rosji Elwira Nabiullina potwierdziła, że kraj ten jest przyjazny idei płatności kryptowalutowych, ale nie krajowych.

Według Nabiulliny, kryptowaluty mogą być wykorzystywane w płatnościach transgranicznych lub międzynarodowych tylko wtedy, gdy nie trafią do krajowego systemu finansowego Rosji. – Cyfrowa waluta nie powinna być używana jako środek płatniczy na platformach wewnątrz Rosji – powiedziała prezes Banku Rosji w wywiadzie dla lokalnej agencji informacyjnej RBC. – Kryptowaluty nie powinny być przedmiotem obrotu na zorganizowanych rynkach, ponieważ aktywa te są zbyt zmienne, zbyt ryzykowne dla potencjalnych inwestorów – podkreśliła.

Zdaniem Nabiulliny aktywa cyfrowe muszą spełniać wszystkie wymogi i zasady stworzone w celu ochrony inwestorów. W związku z tym wszystkie aktywa notowane na giełdzie muszą posiadać prospekt emisyjny i osobę odpowiedzialną, a także spełniać wymogi dotyczące ujawniania informacji. Przypomnijmy, że w kwietniu 2022 r. Nabiullina wezwała rząd do skoncentrowania się na zachęcaniu do rozwoju projektów aktywów cyfrowych, które są emitowane przez odpowiedzialną osobę.

Ostatnie uwagi Nabiulliny stanowią kolejne potwierdzenie, że Rosja może przygotowywać się do rozpoczęcia wykorzystywania kryptowalut w handlu międzynarodowym. W maju 2022 r. pierwszy zastępca prezesa rosyjskiego banku centralnego Ksenia Judajewa stwierdziła, że Bank Rosji jest otwarty na dopuszczenie stosowania kryptowalut w płatnościach międzynarodowych. Z kolei w październiku 2021 r. prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że wykorzystanie kryptowalut do rozliczania transakcji dotyczących surowców energetycznych, takich jak ropa, jest jeszcze przedwczesne.

Podczas gdy zainteresowanie międzynarodowymi płatnościami kryptowalutowymi rośnie, rząd rosyjski robi wszystko, co w jego mocy, aby uniemożliwić Rosjanom korzystanie z kryptowalut jako metody płatności. Po oficjalnym zakazie płatności ustanowionym w ramach dużej rosyjskiej ustawy kryptowalutowej w styczniu 2021 roku, lokalni ustawodawcy przyjęli w pierwszym czytaniu inny projekt ustawy zakazującej korzystania z cyfrowych aktywów finansowych.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0