Rosyjski bank centralny chce, aby cyfrowy rubel pomógł przedsiębiorstwom całkowicie wyeliminowując pośredników finansowych.
– Mamy nadzieję, że rosyjski rubel cyfrowy obniży koszty prowadzenia działalności, a także obniży zyski banków komercyjnych – mówi Elwira Nabiullina, prezes Banku Rosji.
Na spotkaniu 3 grudnia „Opora Rosja”, pozarządowej organizacji zrzeszającej małe i średnie przedsiębiorstwa, Nabiullina powiedziała, że cyfrowy rubel może pozbawić banki komercyjne zysków z prowizji i opłat transakcyjnych. Prezes Banku Rosji stwierdziła również, że cyfrowa waluta banku centralnego będzie naturalnym sposobem na usprawnienie usług finansowych: – To naturalny ruch w rozwoju systemu finansowego: pośrednicy finansowi powinni stać się mniej uciążliwi dla gospodarki i zarabiać na nowych produktach i usługach zamiast czerpać korzyści z monopolu i braku alternatyw. Uważamy, że małe i średnie duże firmy zdecydowanie powinny na tym skorzystać – zaznaczyła.
W swojej wypowiedzi Nabiullina podkreśliła szereg zalet cyfrowego rubla, w tym bezpieczniejsze i szybsze płatności. – Rozważamy teraz kilka modeli, w ramach których może istnieć cyfrowy rubel. W których interakcje klientów, banku centralnego i banków komercyjnych są zorganizowane w różny sposób, ale te zalety pozostają we wszystkich modelach. To szybkie, niezawodne i bezpieczne płatności – powiedziała.
Bank centralny nie podjął jeszcze decyzji, czy faktycznie chce uruchomić projekt CBDC, ale zbiera informacje zwrotne od potencjalnych uczestników i użytkowników nowego systemu płatności. Tymczasem Sberbank (ostatnio przemianowany na Sber) – największy bank detaliczny w kraju będący aktywnym badaczem technologii blockchain – ogłosił w poniedziałek, że firma rozważa uruchomienie własnego tokena cyfrowego, a także platformy do handlu zasobami cyfrowymi.
Bank Rosji nie pozwoli jednak, aby żaden inny token stał się instrumentem płatniczym w rosyjskiej gospodarce – tak jak żadna kryptowaluta nie może być używana do płatności w Rosji zgodnie z nową ustawą, która wejdzie w życie w styczniu 2021 r..
– Będziemy zapobiegać wydawaniu nowych narzędzi płatniczych. Jeśli istnieje potrzeba posiadania zasobu kryptograficznego dla funkcjonalności platformy finansowej, krypto rubel będzie tym aktywem – powiedział Siergiej Shvetsov, wiceprezes Banku Rosji.
Wiceprzewodniczący Sbierbanku Anatolij Popow wyraził obawy dotyczące uruchomienia cyfrowego rubla jako całkowicie scentralizowanego systemu, w którym Bank Rosji będzie zarządzał kontami użytkowników. W takim przypadku banki detaliczne w Rosji musiałyby konkurować z regulatorem o klientów. – To zestawiłoby banki i Bank Rosji w kopnkurencyjnej względem siebie pozycji. To byłby problem – wyjaśńił. W odpowiedzi na te zarzuty Shvetsov przyznał, że rzeczywiście między walutami istniałaby konkurencja, ponieważ cyfrowy rubel byłby trzecią formą pieniądza w Rosji, a nie zamiennikiem gotówki lub płatności elektronicznych. = Płatności za pomocą cyfrowego rubla będą konkurować z płatnościami elektronicznymi i obie formy płatności będą się rozwijały równolegle – powiedział Shvetsov. Dodał, że banki detaliczne nadal będą miały pewną przewagę w tym wyścigu, ponieważ mogą oferować odsetki od depozytów, podczas gdy cyfrowy rubel nie będzie miał takich cech.