Bank Rosji rozpoczął konsultacje poświęcone uruchomieniu rubla cyfrowego

7 grudnia 2020

Rosyjski bank centralny chce, aby cyfrowy rubel pomógł przedsiębiorstwom całkowicie wyeliminowując pośredników finansowych.

– Mamy nadzieję, że rosyjski rubel cyfrowy obniży koszty prowadzenia działalności, a także obniży zyski banków komercyjnych – mówi Elwira Nabiullina, prezes Banku Rosji.

Na spotkaniu 3 grudnia „Opora Rosja”, pozarządowej organizacji zrzeszającej małe i średnie przedsiębiorstwa, Nabiullina powiedziała, że cyfrowy rubel może pozbawić banki komercyjne zysków z prowizji i opłat transakcyjnych. Prezes Banku Rosji stwierdziła również, że ​​cyfrowa waluta banku centralnego będzie naturalnym sposobem na usprawnienie usług finansowych: – To naturalny ruch w rozwoju systemu finansowego: pośrednicy finansowi powinni stać się mniej uciążliwi dla gospodarki i zarabiać na nowych produktach i usługach zamiast czerpać korzyści z monopolu i braku alternatyw. Uważamy, że małe i średnie duże firmy zdecydowanie powinny na tym skorzystać – zaznaczyła.

W swojej wypowiedzi Nabiullina podkreśliła szereg zalet cyfrowego rubla, w tym bezpieczniejsze i szybsze płatności. – Rozważamy teraz kilka modeli, w ramach których może istnieć cyfrowy rubel. W których interakcje klientów, banku centralnego i banków komercyjnych są zorganizowane w różny sposób, ale te zalety pozostają we wszystkich modelach. To szybkie, niezawodne i bezpieczne płatności – powiedziała.

Bank centralny nie podjął jeszcze decyzji, czy faktycznie chce uruchomić projekt CBDC, ale zbiera informacje zwrotne od potencjalnych uczestników i użytkowników nowego systemu płatności. Tymczasem Sberbank (ostatnio przemianowany na Sber) – największy bank detaliczny w kraju będący aktywnym badaczem technologii blockchain – ogłosił w poniedziałek, że firma rozważa uruchomienie własnego tokena cyfrowego, a także platformy do handlu zasobami cyfrowymi.

Bank Rosji nie pozwoli jednak, aby żaden inny token stał się instrumentem płatniczym w rosyjskiej gospodarce – tak jak żadna kryptowaluta nie może być używana do płatności w Rosji zgodnie z nową ustawą, która wejdzie w życie w styczniu 2021 r..

– Będziemy zapobiegać wydawaniu nowych narzędzi płatniczych. Jeśli istnieje potrzeba posiadania zasobu kryptograficznego dla funkcjonalności platformy finansowej, krypto rubel będzie tym aktywem – powiedział Siergiej Shvetsov, wiceprezes Banku Rosji.

Wiceprzewodniczący Sbierbanku Anatolij Popow wyraził obawy dotyczące uruchomienia cyfrowego rubla jako całkowicie scentralizowanego systemu, w którym Bank Rosji będzie zarządzał kontami użytkowników. W takim przypadku banki detaliczne w Rosji musiałyby konkurować z regulatorem o klientów. – To zestawiłoby banki i Bank Rosji w kopnkurencyjnej względem siebie pozycji. To byłby problem – wyjaśńił. W odpowiedzi na te zarzuty Shvetsov przyznał, że rzeczywiście między walutami istniałaby konkurencja, ponieważ cyfrowy rubel byłby trzecią formą pieniądza w Rosji, a nie zamiennikiem gotówki lub płatności elektronicznych. = Płatności za pomocą cyfrowego rubla będą konkurować z płatnościami elektronicznymi i obie formy płatności będą się rozwijały równolegle – powiedział Shvetsov. Dodał, że banki detaliczne nadal będą miały pewną przewagę w tym wyścigu, ponieważ mogą oferować odsetki od depozytów, podczas gdy cyfrowy rubel nie będzie miał takich cech.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0