Bank Rosji stworzy nowe podmioty do wydobywania kryptowalut

8 maja 2023

Bank centralny Rosji planuje stworzyć nowe instytucje do wydobywania aktywów kryptowalutowych i rozliczania płatności międzynarodowych.

Rosja podejmuje kolejne kroki w celu złagodzenia globalnych sankcji obowiązujących od inwazji na Ukrainę w 2022 roku. Jak informują lokalne media, bank centralny tego kraju planuje stworzyć nowe instytucje do wydobywania aktywów kryptowalutowych i rozliczania płatności międzynarodowych. 

Podczas spotkania w Dumie Państwowej – jednej z izb rosyjskiego parlamentu – szefowa banku centralnego Elwira Nabiullina ogłosiła, że Bank Rosji pozwoli na wykorzystanie kryptowalut w rozliczeniach zewnętrznych w programie pilotażowym. Ruch ten nie sygnalizuje jednak zmiany w środowisku kryptowalutowym w Rosji. – Trzymamy się tego samego stanowiska, że wewnątrz kraju kryptowaluta nie powinna być używana, a w przypadku rozliczeń zewnętrznych zakładamy, że jest to możliwe w formie eksperymentu. Ta ustawa jest również przygotowywana w formie eksperymentalnego reżimu prawnego – powiedziała Nabiullina.

Wiadomo już, że plan obejmuje stworzenie specjalnych autoryzowanych organizacji do wydobywania kryptowalut i rozliczeń międzynarodowych – w tym transakcji z udziałem kryptowalut i innych aktywów cyfrowych.

Zastępca prezesa Banku Rosji Aleksiej Guznow powiedział dziennikarzom, że bank negocjuje z rządem, w jaki sposób firmy będą działać. – Obecnie trwa dyskusja z rządem, aby ich zakres działalności był jasny – powiedział Guznow, dodając, że prywatne firmy mogą mieć udział w tych inicjatywach w przyszłości.

Z kolei Gabby Kusz, dyrektor generalny Global Digital Asset & Cryptocurrency Association, powiedziała, że Rosja, Chiny i inne kraje zdają sobie sprawę, że kryptowaluty nie są nowym produktem finansowym, ale ewolucją lub fundamentalną zmianą w sposobie wymiany wartości przez osoby i organizacje. Podkreśliła również, że ten ruch potencjalnie wpłynie na globalny system finansowy, w tym na znaczenie Stanów Zjednoczonych dla przyszłości finansów w erze cyfrowej. – Zbyt agresywne działania, które napędzają innowacje kryptowalutowe, technologię blockchain i przedsiębiorców offshore, tylko zmniejszają zdolność Stanów Zjednoczonych do przewodzenia geopolitycznie i z punktu widzenia polityki pieniężnej – dodała.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0