Bank Rosji zakazuje funduszom wzajemnym inwestowania w Bitcoin

13 grudnia 2021

Fundusze wzajemne w Rosji nie będą mogły zapewnić ekspozycji na kryptowaluty wykwalifikowanym lub niewykwalifikowanym inwestorom.

Rosyjski bank centralny kontynuuje swoją surową politykę dotyczącą branży kryptowalutowej, teraz oficjalnie zakazując funduszom wzajemnym inwestowania w kryptowaluty, takie jak Bitcoin (BTC).

W połowie grudnia 2021 r. podmiot opublikował oficjalne oświadczenie w sprawie regulacji możliwości inwestycyjnych przez fundusze inwestycyjne. Pomimo rozszerzenia liczby aktywów dostępnych do inwestowania przez fundusze wzajemne, dokument zabrania zarządzającym funduszami kupowania kryptowalut, a także „instrumentów finansowych, których wartość zależy od cen aktywów cyfrowych”. W oświadczeniu podkreślono, że fundusze wzajemne nie mogą zapewnić ekspozycji na kryptowaluty zarówno inwestorom kwalifikowanym, jak i niekwalifikowanym.

Wcześniej, w lipcu 2021 r., Bank Rosji zalecił zarządzającym aktywami wykluczenie kryptowalut z ekspozycji w funduszach wzajemnych. Według raportu lokalnej agencji informacyjnej RBC, nie istnieją żadne rosyjskich funduszy inwestycyjnych z ekspozycją na kryptowaluty, mimo że do tej pory nie było dotyczącego ich formalnego zakazu.

Artem Deew, szef działu analitycznego w firmie brokerskiej AMarkets, twierdzi, że Rosja ma jak dotąd tylko jeden branżowy fundusz exchange-traded fund (ETF). Według Deewa, fundusz ten jest zarządzany przez spółkę akcyjną BrokerCreditService i inwestuje w spółki skupione na zdecentralizowanym przechowywaniu danych i blockchain, w tym firmy takie jak Block Jacka Dorseya, PayPal i Broadcom.

Tymczasem największy rosyjski bank, Sber, również planuje uruchomić ETF skoncentrowany na blockchainie. Będzie on nosił nazwę „Blockchain Economy” i inwestował w akcje związane z adopcją blockchain. Warto podkreślić, że fundusz ten nie podlega ograniczeniom Banku Rosji i może być oferowany inwestorom detalicznym.

Przypomnijmy, że w 2021 r. Bank Rosji zajął twarde stanowisko w sprawie kryptowalut i zakazał niektórym dużym bankom oferowania usług inwestycyjnych w kryptowaluty. Regulator argumentował, że takie usługi nie „spełniają interesów inwestorów i niosą ze sobą duże ryzyko”.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0