Bank Światowy odrzuca prośbę Salwadoru o pomoc w przyjęciu BTC

17 czerwca 2021

Bank Światowy odniósł się negatywnie do prośby władz państwa o pomoc w przejściu tego kraju na przyjęcie Bitcoina jako prawnego środka płatniczego.

Jako powody, dla których podmiot nie będzie wspierał przejścia Salwadoru do przyjęcia Bitcoina jako oficjalnie akceptowanej waluty, wymieniono problemy z wpływem Bitcoina na środowisko i przejrzystością. – Chociaż rząd zwrócił się do nas o pomoc w sprawie Bitcoina, nie jest to coś, co Bank Światowy może wesprzeć, biorąc pod uwagę niedociągnięcia w zakresie ochrony środowiska i przejrzystości – powiedział rzecznik Banku Światowego.

Przedstawiciele Banku Światowego podkreślili jednak, że mogą pomóc Salwadorowi na inne sposoby, m.in. w temacie przejrzystości walutowej i procesów

Znani Bitcoinerzy nie byli zadowoleni z odmowy Banku Światowego, ale nie byli też szczególnie zaskoczeni. Zwolennik Bitcoina Anthony Pompliano napisał na Twitterze, że „Bank Światowy nie odkrył, jak zarabiać na Bitcoinie”. Z kolei Samson Mow, CSO firmy Blockstream zajmującej się rozwojem blockchain i twórca gry Infinite Fleet, był niewątpliwie zirytowany tą wiadomością – i nazwał Bank Światowy przestarzałym.

Chociaż regulacje prawne prezydenta Nayiba Bukele dotyczące Bitcoina wywołały wiele emocji wśród zwolenników kryptowaluty na całym świecie, spotkały się one również z dużą krytyką. Ekonomista Steve Hanke powiedział, że Salwador używający Bitcoina jako prawnego środka płatniczego może całkowicie załamać gospodarkę. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) również nie jest zainteresowany przyjęciem Bitcoina przez Salwador. Rzecznik MFW Gerry Rice zauważył, że przyjęcie Bitcoina wiąże się z szeregiem problemów finansowych, prawnych i makroekonomicznych, które wymagają „bardzo dokładnej analizy”.

Z drugiej strony istnieje wiele firm, które chcą pomóc władzom Salwadoru. Athena Bitcoin poinformowała, że zrobi co w jej mocy by bitomaty możliwie szzbko pojawiły się w całym Salwadorze. Przedsiębiorstwo zapytało Bukele nw Twitterze „Czy 1000 bitomatów wystarczy?”, a prezydent odpowiedział żartobliwie „1000? Może 1500?”.

16 czerwca 2021 r. minister pracy i opieki społecznej Salwadoru Rolando Castro zaprzeczył twierdzeniom, że ministerstwo rozpoczęło dyskusję na temat opcji wykorzystania Bitcoin do wypłat wynagrodzeń pracowników, zauważając, że „jest za wcześnie na to, by mówić o płacach wypłacanych w kryptowalucie”.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0