Bliski Wschód i Afryka Północna to najszybciej rozwijające się rynki kryptowalutowe

6 października 2022

Rynki wschodzące nadal wykuwają swoją drogę do sceny kryptowalutowej znajdując mnóstwo przypadków użycia, zwłaszcza na bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Jak informuje firma analityczna Chainalysis, rynek kryptowalut w omawianym regionie jest najszybciej rozwijającym się na świecie. Wielkość transakcji na tym obszarze potwierdza, że użytkownicy otrzymali 566 miliardów dolarów w kryptowalutach w okresie od lipca 2021 r. do czerwca 2022 r. Jest to o 48% więcej niż w poprzednim roku. Kolejnymi regionami, po Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, które wykazują szybką adopcję kryptowalut, są Ameryka Łacińska i Ameryka Północna ze wzrostem odpowiednio o 40% i 36%.

Region Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej składa się z około 22 krajów, w których skład wchodzą rynki wschodzące, takie jak Maroko, Egipt i Turcja. W państwach tych wykorzystanie kryptowalut znajduje praktyczne przypadki użycia w ochronie oszczędności i płatnościach przekazów pieniężnych. Warto w tym miejscu podkreślić, że w krajach takich jak Turcja i Egipt, które stanęły w obliczu znacznej dewaluacji swoich lokalnych walut fiat, wykorzystanie kryptowalut do ochrony oszczędności i przekazów pieniężnych jest szczególnie dominujące. 

Trzykrotny wzrost wolumenu transakcji w Egipcie można przypisać lokalnej niestabilności gospodarczej. Ma on wzrost w skali roku o 221,7% w wolumenie transakcji kryptowalutowych. Turcja jest największym rynkiem kryptowalut w regionie, z 192 miliardami dolarów w kryptowalutach otrzymanych w okresie sprawozdawczym. Bogatsze kraje regionu, takie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, również przyczyniły się do rozwoju lokalnej sceny kryptowalutowej, choć w nieco innym charakterze. 

Jak czytamy w raporcie, zarówno Arabia Saudyjska, jak i Zjednoczone Emiraty Arabskie znalazły się w pierwszej piątce krajów regionu pod względem otrzymanej wartości kryptowalut. Jeśli jednak chodzi o te kraje Zatoki Perskiej, kryptowaluta może być postrzegana bardziej w dużym użyciu instytucjonalnym niż płatności między osobami, takie jak przekazy pieniężne. 

Duże firmy kryptowalutowe, takie jak Binance, otrzymały zgodę na rozpoczęcie działalności w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Abu Zabi i Dubaju, wraz z sąsiednim krajem Bahrajnem. Z kolei nawiązanie współpracy z Binance Pay pozwoliło lokalnym przedsiębiorcom na założenie firm z wykorzystaniem kryptowalut

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0