Centralny Bank Nigerii zamroził konta traderów kryptowalut

9 listopada 2021

Podmiot nakazał wszystkim bankom komercyjnym w kraju zamrożenie kont co najmniej dwóch osób zaangażowanych w handel kryptowalutami.

Jak informuje nigeryjski serwis informacyjny „People’s Gazette”, dyrektor nadzoru bankowego Centralnego Banku Nigerii, J.Y. Mammanand wydał zawiadomienie nakazujące bankowi centralnemu zamknięcie kont dwóch rzekomych handlarzy kryptowalutami i przeniesienie ich środków na „rachunki przejściowe”. Mammanand powołał się na okólnik CBN wydany w lutym 2021 r. jako podstawę prawną do zamknięcia kont.

Opisane działanie jest częścią strategii regulatorów bankowych mającej na celu natychmiastowe zamknięcie konta mieszkańców Nigerii lub firm „dokonujących transakcji na giełdach kryptowalut lub obsługujących je” za pomocą lokalnych banków. W lutym 2021 r. Centralny Bank Nigerii zakazał bankom obsługi giełd kryptograficznych w kraju, powołując się na obawy dotyczące zmienności, prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Gubernator CBN Godwin Emefiel twierdził później, że większość transakcji kryptograficznych za pośrednictwem banków komercyjnych w tym kraju była „nielegalna” – to znaczy wykorzystywana do finansowania nielegalnej działalności.

Pomimo działań banku centralnego, rynek kryptograficzny Nigerii stał się jednym z największych w Afryce, a całkowity wolumen transakcji detalicznych na kontynencie wzrósł o ponad 1200% między lipcem 2020 a czerwcem 2021 roku. W sierpniu 2021 r. że kraj ten miał drugi największy rynek do handlu bitcoinami typu peer-to-peer (BTC). Ponadto Bank Centralny Nigerii przygotowuje się do wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego kraju, eNaira, po zatwierdzeniu przez nigeryjski Federalny Sąd Najwyższy w październiku 2021 r. eNaira jest sprzedawana jako szybsza, tańsza i bezpieczniejsza opcja dla transakcji pieniężnych, ale w dalszym ciągu ma funkcjonować obok nigeryjskiej waluty fiducjarnej.

Centralny Bank Nigerii z siedzibą w Abudży działa w oparciu o Ustawę o Centralnym Banku Nigerii z 2007 r., według której do jego głównych zadań należy zapewnianie stabilności cen i stabilności monetarnej, emisja pieniądza, utrzymywanie rezerw walutowych, promowanie solidnego systemu finansowego w Nigerii oraz działanie jako bankier rządu i doradzanie mu w sprawach finansowych i gospodarczych.

We will be happy to hear your thoughts

Dodaj Odpowiedź

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

CzasNaKrypto.pl
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0