Czołowa indyjska firma zajmująca się płatnościami cyfrowymi rozważy usługi BTC, jeśli krajowe ramy prawne dotyczące kryptowalut zostaną dokładniej określone.
W rozmowie z Haslindą Amin i Rishaadem Salamatem podczas wywiadu w Bloomberg TV, dyrektor finansowy Paytm, Madhur Deora, stwierdził, że zasady dotyczące bitcoina znajdują się w Indiach w dalszym ciągu w „szarej strefie”. – Bitcoin nadal znajduje się w szarej strefie regulacyjnej, a może nawet w zakazie regulacyjnym w Indiach. W tej chwili Paytm nie tworzy bitcoinów. Jeśli kiedykolwiek miałoby to stać się w pełni legalne w kraju, to oczywiście mogą istnieć procedury, które moglibyśmy uruchomić – wyjaśnił.
Początkowo Bank Rezerw Indii zabronił stosowania kryptowalut w tym kraju, ale decyzja ta została cofnięta przez indyjski Sąd Najwyższy w marcu 2020 r. Od tego czasu niewiele było konkretnych działań ze strony rządu lub banku w sprawie przepisów dotyczących kryptowalut.
Mimo że rząd rozważał wprowadzenie przepisów dotyczących kryptowalut, Bank Rezerw Indii stanowczo się temu sprzeciwia i wciąż naciska na wprowadzenie zakazu. Nirmala Sitharam, minister finansów Indii, twierdzi, że chociaż rząd nie jest przeciwny kryptowalutom, przyjrzy się, w jaki sposób mogą one pomóc indyjskiemu sektorowi technologii finansowych.
Uwagi Madhur Deory pojawiają się w momencie, gdy Paytm przygotowuje się do swojej pierwszej oferty publicznej, która ma nastąpić w połowie listopada 2021 r. i będzie wyceniana na 2,5 miliarda dolarów. Według doniesień IPO będzie to największy w historii debiut na indyjskim rynku kapitałowym.
Paytm (częściowy skrót od „pay through mobile”) to indyjska międzynarodowa firma technologiczna, która specjalizuje się w systemach płatności cyfrowych, handlu elektronicznym i finansach. Przedsiębiorstwo oferuje doładowania telefonów komórkowych, płatności za rachunki za media, podróże, filmy i rezerwacje wydarzeń, a także płatności w sklepach w sklepach spożywczych, sklepach z owocami i warzywami, restauracjach, parkingach, opłatach drogowych , aptekach i placówkach oświatowe z kodem Paytm QR. Od 2020 r. Paytm jest wyceniany na 16 miliardów dolarów.