Firma stojąca za drugą co do wielkości na świecie monetą stablecoin USD Coin została wezwana przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) do złożenia wyjaśnień w sprawie.
Przypomnijmy, że Wydział Egzekwowania SEC wysłał w lipcu 2021 r. do Circle wezwanie dochodzeniowe. Przedstawiciele przedsiębiorstwa zapowiedzieli już, że będą w pełni współpracować z regulatorem po otrzymaniu zapytania. „W lipcu 2021 r. otrzymaliśmy wezwanie dochodzeniowe z Wydziału Egzekwowania SEC z prośbą o dokumenty i informacje dotyczące niektórych naszych zasobów, programów klientów i operacji. W pełni współpracujemy przy ich śledztwie” – napisano w firmowym komunikacie.
Zgłoszenie Circle jest częścią planu upublicznienia za pośrednictwem spółki celowej poprzez fuzję z Concord Acquisition Corp, o wartości 4,5 miliarda dolarów. Firma wydała identyczne oświadczenie w zgłoszeniu z sierpnia 2021 r. w ramach dochodzeń SEC dotyczących działalności byłej spółki zależnej Poloniex. W tym samym miesiącu Circle zgodziło się zapłacić Komisji Papierów Wartościowych i Giełd ponad 10 milionów dolarów grzywny. Chodziło o stawiane spółce Poloniex zarzuty o prowadzenie działalności jako niezarejestrowana giełda kryptowalut.
Pod koniec lipca 2021 r. Circle opublikowało raport ujawniający, że 61% rezerw USDC było utrzymywanych przez firmę w gotówce i ekwiwalentach środków pieniężnych, a pozostała część na rachunkach papierów komercyjnych, skarbowych i obligacjach.
Na początku września 2021 r. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zagroziła pozwaniem Coinbase – członka konsorcjum Center Consortium emitującego USDC -za proponowany produkt pożyczkowy, który przyniósłby stopy procentowe dla wybranych posiadaczy USDC.
Circle twierdzi, że każdy USDC jest zabezpieczony dolarem trzymanym w rezerwie lub innymi „zatwierdzonymi inwestycjami”, chociaż nie są one szczegółowo opisane. Sformułowanie na stronie internetowej Circle zmieniło się z poprzedniego „wspierane przez dolary amerykańskie” na „wspierane przez w pełni zastrzeżone aktywa” w czerwcu 2021 r.
USDC zostało po raz pierwszy uruchomione we wrześniu 2018 r. Według stanu na czerwiec 2021 r. w obiegu w tym czasie znajdowało się 24,1 mld USDC.