Przedstawiciel największego prywatnego banku Azji uważa, że popularna kryptowaluta ma szansę na stworzenie nowego, cyfrowego standardu przechowania wartości.
Główny ekonomista Bank of Singapore, Mansoor Mohi-uddin uważa, że kryptowaluty nadal muszą przejść kilka testów. Chodzi przede wszystkim o udowodnienie ich trwałości i niezawodności jako środka przechowywania wartości. – Po pierwsze, inwestorzy potrzebują godnych zaufania instytucji, by w bezpieczny sposób przechowywać swoje kryptowaluty. Po drugie, płynność kryptowalut musi się zdecydowanie poprawić, by ograniczyć zmienność cen – zauważa Mohi-uddin.
Pytany o przyszłość najpopularniejszej na świecie kryptowaluty ekonomista wskazuje na duże ruchy cenowe na bitcoinie w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz załamanie ceny BTC w marcu 2020 r. Jego zdaniem jest to dowód na to, że Bitcoin zachował się podobnie jak większość tradycyjnych aktywów inwestycyjnych. – Bitcoin jest niezwykle zmienny – w ciągu ostatniego roku wzrósł z $4000 do ponad $40 000 tylko po to, aby spaść do $30 000 – mówi Mohi-uddin. Jego zdaniem popularna krypowaluta jest również silnie skorelowana z ceną akcji i innymi ryzykownymi aktywami. – W trakcie kryzysu ekonomicznego bardziej prawdopodobne jest, że inwestorzy porzucą kryptowaluty. Właśnie tak stało się w marcu 2020 – dodaje.
Co prawda analityk wątpi, by kryptowaluty miały realne szanse na zastąpienie współczesnych pieniędzy, lecz wierzy, że niedostatek Bitcoina służy jako silny kontrast w stosunku do gwałtownego dodruku pieniądza i stymulującej polityki monetarnej. – Rządy są świadome każdej technologii, która mogłaby potencjalnie zaszkodzić walutom narodowym – przyznaje ekspert.
Bank of Singapore uchodzi za jeden z najszybciej rozwijających się banków prywatnych w Azji. Jego spółka macierzysta, OCBC Bank, jest obecnie drugą co do wielkości grupą świadczącą usługi finansowe w Azji Południowo-Wschodniej pod względem aktywów i jednym z najwyżej ocenianych banków na świecie z ratingiem kredytowym Aa1 nadanym przez Moody’s. OCVC jest również konsekwentnie klasyfikowany jako jeden z pięciu najsilniejszych banków na świecie według Bloomberg Markets.